Bedelli Askerlikte Bir Gün Nasıl Geçer?

bedelli askerlikte bir gun nasil gecer

Bedelli askerlik celp dönemleri belli olunca, ilk akla gelen soru “Bedelli askerlikte bir gün nasıl geçer?” sorusu oluyor. Bir gün bile çok uzunken, 25-26 günlük bir askerlik süreci hafife alınacak bir süreç değil. Ben de onlarca bedelli ve 6 ay askere gidenlerle yaptığım görüşmeler, doğrudan kendi deneyimlerime dayanarak size kısa bir özet geçmek istiyorum. Çünkü günlerin nasıl geçtiğini çok da detaylandıran olmuyor.

Sırayla süreci yazayım. Bedelli askerlik başvurunuzu yaptınız. Celp dönemleri belli oldu. Celp tarihinizden yaklaşık 10 gün önce sevk belgenizi e-devlet ya da askerlik şubesinden aldınız. Aşağıdaki sevk belgesinden de göreceğiniz gibi sevk tarihinde resmi olarak 30 günlük bedelli askerliğiniz başlar ama sizin için uygulamadaki askerliğiniz, askeri birliğinize katılacağınız son gün olan “katılış tarihi”dir. Yani askerliğiniz bu tarihtir. Aşağıdaki görselde anlattım.

askerlik sevk belgesi sevk tarihi katilis tarihi

Sevk belgenizde yazan katılış tarihinde askeri birliğinize gittiniz. Bedelli askerlik ilk gün başlıklı yazıda bunu da yazdık ama şimdi asıl konumuza gelelim.

Bedelli Askerlikte Bir Gün

Bedelli askerlikte bir günün nasıl geçtiğini sizin için saat saat, en net ve kısa bir şekilde anlatayım.

6.00 – Bedelli askerlikte sabah kalkıp tıraş olursunuz. Geceden olunan tıraşlar sakal yapılarına göre hızlı uzadığı için önerilmez. Tıraş sırasında dişlerinizi fırçalarsınız.

bedelli askerlik tiras banyo

6.30 – İlk içtima, uzun dönem askerler (çavuşlar) tarafından birlik önünde yapılır. Herkes, ilk gün size verilen bölük sırasına göre sıraya geçer.

7.00  Birlik çevresinde temizlik başlar. Bunun adı mıntıka temizliğidir ve yerden izmarit toplanmasından tuvalet temizliğine kadar değişkenlik gösterir. Genellikle bir hafta izmarit toplanıyorsa, diğer hafta farklı bir bölgede mıntıka temizliği yaparsınız. Sonrasında kahvaltıya geçersiniz.

7.30 – Kahvaltı vakti. Ama tabi ki öncesinde içtima yapılır ve bölüklere göre sırayla yemekhane girilir. Yemek sonrası 15-20 dakikalık bir zamanınız olur.

8.30 / 9.00 – Bölük komutanın olduğu ilk içtima yapılır. İçtima dağıldıktan sonra eğitim alanına yürünür. Öğlene kadar kısa molalarla birlikte eğitimler devam eder. (Silah atışı 25-26 günde sadece bir kez olacak, her gün değil)

Bedelli askerlik atis egitimi bir gun

12.00 – Öğle yemeği. Her zamanki gibi yine bir içtima ve sonrasında yemeğe geçilir. Kahvaltıda olduğu gibi burada da yemek sonrası yarım saatlik bir boşluğunuz olur ve bölük komutanının olduğu ikinci genel içtima için hazırlık yapılır.

13.30 – Genel içtima sonrası eğitimler için her bölük kendi eğitim alanına gider ve akşam yemeğine kadar bu devam eder.

17.00 – Komutanların olduğu son içtima budur. Bundan sonra yemekhaneye geçilir.

17.30 – Akşam yemeği. Günün belki de en keyifli saatleridir 🙂 Çünkü akşam yemeğinden sonra komutanlar gider, serbest takılma başlar.

bedelli askerlik yemek saati

18.30 – Bu saatten sonra eğitim yok, komutan yok 🙂 Birlik çevresinde tuşlu telefonlarınızda aramalar gerçekleştirebilir ya da arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Yat içtimasına kadar yaklaşık iki-iki buçuk saat serbestsiniz.

21.00 – Yat içtiması. Günün son yoklamasıyla yatma hazırları başlar ve yine kısa süreli vakit sonrası dişler fırçalanarak koğuşa gidilir.

22.00 – Koğuştaki ışıkların kapatıldığı, yat saati. Bu saatten sonra ışıklar kapandığı için çoğu kişi uyku moduna geçer. Zaten yorgun olacağınız için sizin de başka seçeneğiniz olacağını düşünmeyin 🙂

Buradaki saat aralığı tamamen birliğe ve komutanlara göre değişiklik gösterebilir. Yaz aylarında “kalk saati” daha geç, kış aylarında daha erkendir.

Bedelli Askerlikte Hafta Sonu Ne Yapılır?

Bedelli askerlikteki en keyifli günler hafta sonu oluyor. Çünkü mesai günleri olan hafta içinde komutanlar tarafından eğitimler verilir, bütün gün dışarıda yürüyüş yaparsınız.

Hafta sonu ise nöbetçi komutanlar dışında komutan olmadığı için eğitim de verilmez ve tüm gün askeriyenin size vermiş olduğu eşofman takımlarıyla bol bol boş vaktiniz olur. Günlük rutin bir şekilde içtimalar ile sayım yapılır. Tüm gün koğuşta takılmanıza izin verilmez ama gidince hafta içi ile hafta sonu arasındaki farkı daha iyi anlayacaksınız 🙂

bedelli askerligin ozeti

Bedelli Askerliğin Özeti

Size en kısa özeti geçeyim. Bedelli askerlikte bir gün hatta her gün aynı, rutin hiç değişmez. Yani bütün gün uygun adım yürüyüş yaparsınız, neredeyse her saat başı sayılır (içtima) ve rutin böyle devam eder. Tamamen akışına bırakıp, hiçbir şeyi sorgulamadan yaklaşık 25-26 gününüzü tamamlayıp evinize, işinize ve normal hayatınıza dönün. Her ne kadar “saçma” bir şey gibi gelse de geriye dönüp baktığınızda yüzünüzde tebessüm oluşturacak bir dönem olacak. Ne olursa olsun askeri hiyerarşiyi tanımanız ve askerliğe dair bilgi edinmeniz iyi olacaktır. Umarım keyifli günleriniz olur. Yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıdaki yorum alanından bize iletebilirsiniz. Bu arada henüz satın almadıysanız, askere giderken alınması gereken şeyleri ve bedelli askerlik setlerini AskerKolisi.com’dan alabilirsiniz. Hayırlı teskereler!

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?