Askerde İçtima Nedir? Günde Kaç Kez ve Kaç Saat Sürer?

askerde ictima nedir kac kez olur

Askerde İçtima Nedir? Günde Kaç Kez ve Kaç Saat Sürer?

Askerde içtima nedir konusu her askere gidecek olan erkek için önemli bir konudur. Birliğe teslim olduktan sonra normal yaşamdan çok daha farklı ve disiplinli bir alana girerler. İçtima komutanın belirlediği zamanlarda bir komutla birlikteki tüm askerlerin tek sıra halinde yan yana gelmesi ve birlikte tekmil vermeleri ile biten durumdur.

Birlikte bulunan ve silah altındaki her asker içtima anında sıraya geçmek ve kendini tanıtmak zorundadır. Acemi birliği denilen ilk dönemde asker sayısı çok yüksek olduğundan kaçma gibi durumların engellenmesi için sık sık içtima alınır.

Sayım aşamasının yanında birlik içerisinde yer alan erlerin, erbaşların, subay ve astsubayların komutanın ihtiyacı olduğunda hazır olduklarını bildirmesi de içtima sırasında bildirilir. Birliğin içerisinde bulunan her asker içtima anında katılmak zorundadır. Katılmayan askerler daha sonra komutan tarafından ceza alabilirler.

İçtima bildirimi birliğin içerisindeki yetkili asker tarafından yapılır ve tüm askerler hızlı bir şekilde tek sıra halinde dizilirler. Sayım tek tek yapılır ve birlikteki rakam teyit edilir. “Askerde içtima ne kadar sürer?, askerde içtima kaç saat sürer?” diye soruyorsanız, değişkenlik gösteriyor diyebiliriz. Ama en az 15 dakika en fazla da 1 saat sürer. Tabi ki komutanların bekletmesiyle bu süre 1.5-2 saati bile bulabilir.

askerde ictima nedir
askerde ictima nedir, askerde içtima nasıl alınır

Askerde İçtima Ne Demek?

Özellikle acemi birliğinde kaçma gibi durumları önlemek amacıyla komutanın emriyle tüm askerler tek sıra halinde dizilerek orada olduklarını sesli bir şekilde bildirirler. Bu şekilde sayım yapılır. Bu etkinliğe içtima denir.

İçtima komutan istediğinde birlikte bulunan her askerin ve rütbelinin hazır olacağı bildirimi de yapılır. Birlikteki asker sayısı belli olduğundan her seferinde teyit edilmiş olur. Eğer asker sayısı normalden eksik çıkarsa yeniden sayım yapılarak duruma bakılır.

Sayı tam çıkana kadar sayım yapılacağından eğer içtima yapılırken gitmediğinizde fark edilmeyeceğini düşünüyorsanız yanılırsınız. Siz oraya gidene kadar sayım yapılmaya devam eder ve gece yarısı bile sürebilir. Daha sonra eksik olanın siz olduğu anlaşılınca komutan tarafından cezalandırılabilirsiniz.

Komutan içtima sırasındaki askerlere basit komutlar verebilir. Hazır ol, şınav, uygun adım marş gibi komutlarla ufak bir eğitim de gerçekleştirebilir. Eğitimlerden önce sayım gerçekleşir. İçtima sayesinde askerlik yapan kişiler her zaman tetikte olur ve zorlu bir görev sırasında bu faydalı olan bir durumdur.

askerde ictima kac kez nedir nasil
askerde ictima kac kez nedir nasil

Askerde Günde Kaç Kez İçtima Olur?

Bu tamamen gideceğiniz birliğe göre değişir. 3’ü komutanlar tarafından resmi, toplam en az 7 kez içtima alınıyor diyebiliriz.

  • Öncelikli olarak sabah kalktığınızda çavuşlar tarafından bir içtima alınır. Sonrasında yemek yenir ve komutanlar gelmeden önce birlik önünde tekrar bir içtima alınır. Komutanlar geldikten sonra tekrar içtima alınır ve eğitim başlar.
  • Öğle yemeğinden önceki eğitimlerde çavuş içtimaları olur ama bunun sayısı yapılan eğitimlere göre değişir. Yemeğe gidildikten sonra komutanlar gelmeden çavuşlar bir içtima daha alır. Sonrasında komutanlar gelir ve içtimayı kendileri de kontrol eder. Sonrasında eğitim tekrar başlar.
  • En son da akşam yemeği öncesi çavuş içtiması ve komutan içtiması gerçekleşir ve gün biter. Tabi ki resmiyette. Yatmadan önce de çavuşlar tarafından yat içtiması alınır ve ışıklar kapanır. Bedelli askerlik veya acemi birliklerindeki ara içtimalarla birlikte bu sayılar artabilir. Usta birliğinde bu sayı daha azdır ama çok da bir şey fark etmez diyebilirim.

Askerde içtima nedir? sorusuyla birlikte askerde içtima kaç kez olur? sorularının cevapları bu şekilde. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

 

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?