Bedelli Askerlikte İlk Gün Ne Yapılır?

bedelli askerlikte ilk gun

Bedelli askerlikte ilk gün hem çok heyecanlı hem de birçok soru işaretiyle dolu bir süreçtir. Askerliğinizi yapacağınız yere gitmek ve 1 ayınızı geçireceğiniz, -genellikle de zorlu olduğunu düşündüğünüz- ortam her zaman sizi korkutabilir. Bedelli askerlikte öncelikle herkesin aynı gün teslim olmadığını belirtelim. Yani sizin için ilk gün başkası için ilk olmayabilir. Öncelikle herkesin resmi adresinin askerliğini yapacağı birliğine göre yol izni vardır.

Yol izni bazı kişilerde 2 bazılarında da 3 gün olabilir. Birliğe teslim olacağınız tarihten itibaren saat 17’ye kadar istediğiniz saatte teslim olabilirsiniz. Ancak genel olarak herkes son dakika birliğe teslim olmak istiyor. Bazı kişiler iyi yatak kapmak, ortamı görmek ya da sıra beklememek adına erken saatlerde birliğine teslim oluyor. Bu düşünce büyük olasılıkla yanlış olacaktır. Çünkü unutmayın askeriyede herkes için kurallar aynıdır.  Teslim olduğunuz gün kalacağınız yatak, dolabınız hepsi bellidir. Askeriyede genel bir düzen olduğu için erken teslim olmanın bir kazancı yoktur.

Öncelikle ulaşım türünüze göre birliğin adresini de önceden öğrenin. Bazı birlikler için merkezden ulaşım zor olabilmektedir. Bu yüzden de ulaşımınızı önceden planlayın. Birliğe teslim olmak için öğleden sonra 13.00’ten itibaren her saat sizin için çok uygun olacaktır. İstediğiniz saatte teslim olabilirsiniz. Teslim olduktan sonra süreç sizin için herkesle aynı geçecektir.

askeri birlik girisi scaled

Gelen bedelli askerleri öncelikle nizamiyedeki arama karşılar. Sizleri nizamiyede genelde askeriyeyi görmeniz için biraz bekletirler. Burada getirdiğiniz valizler detaylı olarak aranır. Valizlerinizde olmaması gereken kameralı cep telefonu ve yasaklı eşyalar aranır. Birçok asker cep telefonu götürüp götürmeme konusunda tereddüt eder. Bazı nizamiyelerde bu duruma hiç bakmadan içeri telefon alabiliyorlar. Ancak askerlik yapacağınız birlik hakkında bu konuda özellikle sözlük sitelerinden genel uygulamaları bir incelemenizde fayda vardır.

Cep Telefonu İle Giriş Yapabilirsiniz

Cep telefonu götürmeyi düşünüyorsanız mutlaka şansınızı deneyin. Çünkü merak etmeyin, kimse sizin kullandığınız kameralı telefonu almaz ya da kaybetmez. Girişte kameralı telefon alınmayacaksa bunlar imza karşılığı teslim alınır ve size yemin töreninden sonra geri verilir.  Ancak her ihtimale karşı bir tane de kamerasız telefon yanınızda götürün. Yoksa telefonunuz alınırsa iletişimden yoksun kalabilirsiniz. Askeriyede Askercell isimli tarifenin kullanılma zorunluluğu var. Bu durum birçok askeriye tarafından uygulanmıyor. Kendi hattınızı içeride bu tarifeye çevirebilir ya da çoğu askeriyede içeride alabilirsiniz. Ancak birçok askeriyede normal hat içeri alıyorlar. Bu konuda bir sorun yaşamak istemiyorsanız hattını birçok bedelli asker adayı ayakkabısının içinde içeri sokuyor. Tabii, işinizi garantiye almak istiyorsanız eski bir hattı kamerasız telefonunuz içinde tutun.

[irp posts=”21093″ name=”Askerde Telefon Cezası: Askerde Telefon Serbest mi?”]

Bedelli askerlikte arama sürecinden sonra sizleri bölüm bölüm imzaya alırlar. Sizlere giriş yaptığınıza dair bir kağıt imzalatırlar. Bu imza işleminden sonra artık usta bir asker tarafından gruplar halinde yatacağınız yatakhaneye götürülürsünüz. Sırada bekleyiş genelde çok yoğun olmaz. Ancak asker sayısının çok olduğu yerlerde 1-2 saat kadar bekleyebilirsiniz. Bedelli askerlikte kayıt işlemlerinden sonra sizleri muayene kısmına götürürler. Burada da sıra beklenir.

Kayıtın İlk Aşaması Sağlık Kontrolü

Muayene işinde bir doktor size sağlık sorununuz olup olmadığı konusunda sorular sorar. Genelde içeriye birkaç kişilik gruplar halinde girersiniz. Ancak revirde işler yoğunsa bu süreç biraz uzun sürebilir. Size muayene sürecinde refakat edecek bir eğitim çavuşunuz birçok birlikte verilmektedir. Sağlık kontrolü kayıt işlemlerinin ilk aşamasıdır. Genelde özellikle yoğun bir bedelli katılımının olduğu birliklerde ilk gün sağlık kontrolü yapılmaz. Sağlık kontrolü olmadan da hiçbir şekilde sizlere kıyafet verilmez.

asker saglik kontrolu

Kıyafet ve Bot Seçimi

Sağlık kontrolünün ardından sizleri elbise verilen bölüme götürürler. Burada sizlere tüm askerlik kıyafetleriniz verilir. Kıyafetleriniz imza karşılığında verilir. Bu andan itibaren tüm kıyafetleriniz artık sizin sorumluluğunuzda olur. Tek yapmanız gereken kıyafetlere sahip çıkmaktır. Çıkarken bu konuda sorunlar yaşamak istemiyorsanız mutlaka kıyafetlerinize sahip çıkın. Botları alırken de bir numara büyük söylemeyi unutmayın. Büyük olsa da asker botu size mutlaka olacaktır.  Büyük olması durumunda ayağınıza vuracağını unutmayın.

Kıyafetler birçok kişiye birkaç gün sonra verilir. Birçok bedelli askerlik yapan kişi kıyafet konusunda en sonlara kalmaya çalışmanızı önerir. Bu yüzden de sağlık muayenesini erteleyebildiğiniz kadar erteleyin. Erteleme sürenize göre kıyafetleri de geç alırsınız. Kıyafetleri alana kadar birlikte eğitimlere de serbest kıyafetle katılabilirsiniz ya da kenarda oturabilirsiniz.

askeri botlar

Birlikteki Sağlık Kontrolü Uzun Sürebilir

Bedelli askerlik yapanlar arasında en büyük esprilerden biri bedelli askerliği neredeyse kıyafet almadan tamamlayanlar da olduğu yönündedir. ( Tabii bu kısmı gören kişi var mı bilemiyoruz. ) Sağlık muayenesi bazen revirin işleri yüzünden ya da doktorun işleri yüzünden ertelenebilir. Özellikle yemek saatlerinde ve akşam 16.30- 17.00’den sonra sağlık bölümleri çalışmayı bırakır.

İlk gün bu işlemleri yaptıktan sonra ya da sağlık bölümünün çalışması bittikten sonra toplu olarak koğuşlara götürülürsünüz. Koğuşlarda sizleri yatağınıza yerleştirme konusunda erken gelenler yardımcı olacaktır.  Ayrıca nevresimleri de almanız gerektiğini unutmayın. Nevresimler arasından temiz olanları almaya çalışın. Size önerim TSK standartlarına uygun 2 yastık kılıfı ve askeri nevresim takımı almanız. Çarşafı her sabah yapmamanız için iki taraftan yatağın altına bağlamanız önerilir. Bunun için de çengelli iğne alabilirsiniz. Böylece sadece üst kısmı yaparak sabahları vakit kazanabilirsiniz. Genel olarak asker malzemeleri için AskerKolisi.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

asker nevresim takimi kogus

İlk İçtima Akşam Yemeğinden Önce

Akşam yemeği için yemek öncesinde ilk içtima alınacaktır. Burada sizlere biraz fazla konuşan bir komutan denk gelebilir. Göze çarpmamaya çalışın. Unutmayın orada herkes acemi asker ve kimse sizlerden çok fazla bir şey yapmanızı beklemiyor. Daha sonra toplu olarak akşam yemeğine geçilir ve  yemek yedikten sonra size yat saatine kadar serbest zaman verilir. Kantinden ihtiyacınız varsa bu anda alabilirsiniz. Özellikle ayakkabı boyası ya da bot temizleyici almayı unutmayın.

Yat saati 22.00

İlk gece insanları tanımaya çalışın. Altlı üstlü yatanlar askerde “Badi” olarak anılır. Bu kişiyle iyi anlaşmaya bakın. Çünkü askerlik boyunca bir yerlere yetişme konusunda bu kişiyle ortak çalışabilirsiniz. Sizin birliğinizin gireceği tuvaleti iyi tanıyın. Ayrıca kendinize temiz bir tuvalet bulmaya çalışın. İlk gece genelde tanışma üzerine geçer. Saat 22.00 sonrası genel olarak yat saati gelir. Yat saatine kadar tüm işlerinizi halledin. Valizinizi dolabınıza yerleştirin ve yatağınızı yaparken mutlaka yardım almaya özen gösterin. Yardım aldığınız gibi insanlara yardım etmeyi de unutmayın. İlk günden muhabbet edin ve insanları tanımaya çalışın.

İlk Geceden Öncesi ve Önemli Uyarı

İlk gece öne çıkmaya çalışan tipler olacaktır, kendi halinizde takılın. Bu kişi yatakhanede yoksa mutlaka siz o kişi olacaksınız demektir.  İlk  gece uykunuz gelmeyebilir. Bedelli askerlikte yapılan en büyük hata ilk gece geceden traş olmaktır.

askerlik tras

Sabaha kadar yine sakalınız belli oranda çıkabilir ve komutanınız bunu dert edebilir. Bu yüzden traş malzemelerinizi önceden ayarlayın ve sabah kalktıktan sonra hemen yüzünüzü yıkamaya giderken yanınıza alın ve traşınızı sabah olun. Ayakkabılarınızı da sabah boyayın. Bu işlemlere çok kısa bir süre ayırmaya çalışın. Ne kadar erken giderseniz o kadar sıra beklemezsiniz. Askeriyede bir yere geç kalırsanız tüm herkes cezasını çeker ama siz günah keçisi olursunuz. Sabah kalkma saatinden bir 10 dakika erken olacak şekilde alarm kurarak sabah tüm işlerinizi çok kolay bir şekilde sıra beklemeden halledebilirsiniz.

Aşağıya deneyimlerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz.bedelli askerlikte bir gun nasil gecer askerkolisi banner

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?