E-Devlet’ten Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E Devletten Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E Devletten Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? – Bedelli askerlik başvurusu yapmak isteyenler için süreç oldukça basittir ve E-Devlet sistemi üzerinden tüm süreç yürütülebilmektedir. Özellikle bedelli askerliğe başvurmak isteyen kişiler, E devletten bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna yanıt aramaktadır.

E Devletten Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru E-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ancak E-Devlet üzerinden kişiler şubeye gitmelerine gerek kalmadan muayene işlemi hariç tüm işlemleri sistemden gerçekleştirerek başvuru yapabilmektedir.

E-Devlet üzerinden bedelli askerlik başvurusu yapmak için ilk adım yoklama kaydının oluşturulmasıdır. Bunun için, E-Devlet üzerinden Milli Savunma Bakanlığı sayfasına giriş yapılmalıdır. Ardından “Askerliğim” bölümüne gidilerek “Yoklama Başvurusu” seçeneği tıklanmalıdır.

Burada istenilen bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve mevcut bilgiler kontrol edilmelidir. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra aile hekimine gidilerek askerlik muayene işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Yoklama başvurusu ve muayene işlemleri tamamlandıktan sonra tekrar E-Devlet üzerinden şu adımlar takip edilerek bedelli askerlik başvurusu yapılabilmektedir.

 • E-Devlet‘e giriş yapın.
 • “Hizmetler” sekmesine tıklayın.
 • Milli Savunma Bakanlığı kurumunu seçin.
 • “Askerliğim” sayfasına girin.
 • “Askerlik Hizmeti Tercih İşlemleri” seçeneğine tıklayın.
 • “Bedelli Askerlik Başvurusu” sekmesine tıklayın.
 • Başvuru formunu doldurun.
 • Başvurunuzu onaylayın.

Bedelli askerlik başvurusu yapıldıktan sonra 2 ay içerisinde bedelli askerlik ücretinin ödenmesi gerekmektedir. E-Devlet bedelli askerlik süreci bu adımlarla tamamlanabilmektedir.

E Devletten Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
E Devletten Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet Askerlik Hizmet Tercihi

E-Devlet Kapısı platformu üzerinden askerlik durumu sorgulanabilmekte, yoklama yapılabilmekte, sevk belgesi alınabilmekte ve askerlik şubelerine gitmeden askerlik hizmet tercihleri yapılabilmektedir.

E-Devlet askerlik hizmet tercihi yapmak için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir.

 • E-Devlet Kapısı’na giriş yapın.
 • Arama kısmına “Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri” yazın ve ilgili hizmete tıklayın.
 • Açılan sayfada “Tercihlerim” sekmesine tıklayın.
 • “Yeni Tercih Ekle” butonuna tıklayın.
 • Açılan pencerede askerlik yapmak istediğiniz birlikleri ve sıralamanızı seçin.
 • “Tercihi Kaydet” butonuna tıklayın.

Askerlik yapmak istediğiniz birlikleri seçerken öncelik sırasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tercihlerinizi kaydetmeden önce tekrar kontrol etmeniz de önemlidir. Askerlik hizmet tercihlerinizi her celp döneminde değiştirebilirsiniz.

Tercihlerinizin kabul edilip edilmediğini e-Devlet Kapısı üzerinden veya askerlik şubelerinden öğrenebilirsiniz. Askerlik hizmet tercihleri ile ilgili detaylı bilgi için Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik Muayenesi E-Devlet

E-Devlet platformu askerlik işlemleriyle ilgili birçok hizmeti vatandaşlara sunmaktadır. Hizmetlerden biri de askerlik muayenesi ile ilgili işlemlerdir. Askerlik muayenesi E-Devlet üzerinden doldurulacak form ile kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

Kişilerin bedelli askerliğe başvurabilmesi için öncelikle yoklamaya girmesi ve ardından askerlik muayenesi yaptırması gerekmektedir. Askerlik muayenesi için kişilerin Aile Hekimliğine giderek ailenin Aile hekimine muayene olması gerekmektedir.

Askerlik muayenesi için kişilerin E-Devlet üzerinden sağlık formunu doldurması gerekmektedir. Formda kişilerin tüm sağlık ile ilgili bilgileri istenmektedir. Ardından hekim form bilgilerini inceleyip ardından muayeneyi gerçekleştirerek askere elverişli olup olmadığına karar vermektedir. Askerliğe elverişli raporu verilmesi halinde bu rapor sisteme girilerek TSK’ya gönderilmekte ve ardından kişiler bedelli askerlik başvurusunu yapabilmektedir.

E Devletten Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
E Devletten Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli Askerlik Başvuru Belgesi Nereden Alınır?

Bedelli askerlik başvuru belgesi nereden alınır? Sorusu, bedelli askerlik yapacak kişilerin sevk belgesini alabilmek için yanıt aradığı bir sorudur. 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 19’uncu maddesi ve Askeralma Yönetmeliği’nin 16’ncı maddesi gereğince sevk evrakı alınması gerekmektedir.

Sevk evrakını kişiler E-Devlet üzerinden veya kendilerine en yakın askerlik şubesine giderek alabilmektedir. Askerkolisi.com, askerde ihtiyacınız olacak tüm malzemeleri setler halinde en uygun fiyatlarla pek çok farklı set ve ürün seçeneğiyle sunmaktadır. Kişiler kışlık, yazlık veya bulundukları birim için özel set içerikleriyle tüm ihtiyaçlarını bir arada bulabilmektedir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?