Bedelli Askerlik Yaş Sınırı (2024)

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde askerlik hizmeti, 20 yaşına giren her erkek için zorunludur. Ancak çeşitli nedenlerle askerlik hizmetini yerine getirmek istemeyen kişiler için bedelli askerlik uygulaması bulunmaktadır. Peki, Bedelli Askerlik Yaş Sınırı kaçtır?

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı Kaçtır?

Bedelli askerlik, kişilerin belirli bir ücret karşılığında 6 ay zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmeden askerlik yükümlülüklerini temel eğitim ile yerine getirmelerine olanak tanıyan bir uygulamadır. Bedelli askerlik uygulamasında yaş sınırı ilk yıllarda 25 olarak belirlenmiştir.

Ancak 2020 yılında yapılan bir düzenlemeyle bedelli askerlik yaş sınırı 38’e yükseltilmiştir. Yapılan bu düzenlemeye göre, 20 yaşına girmiş ve 35 yaşını doldurmamış olan askerlik hizmetini yerine getirmemiş kişiler, belirli bir ücret karşılığında bedelli askerlikten yararlanabilmekteydi.

2022 yılında yapılan düzenlemeyle ise bedelli askerlik üst yaş sınırı kaldırılmıştır. Artık askerlik çağına girmiş olan ve askerlik hizmetini yerine getirmemiş olan kişiler, herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın bedelli askerlikten yararlanabilmektedir. Kısacası günümüzde bedelli askerlik için herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. 20 yaşına girdikten sonra çeşitli nedenlerle askerliğini erteleyen veya yoklama dönemine giren herkes, yaşı fark etmeksizin bedelli askerlik başvurusu yapabilmektedir.

Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

Bedelli askerlik, askerlik çağına girmiş olup henüz askerlik hizmetini yapmamış olan kişilerin, belirlenen ücreti ödeyerek askerlik hizmetini kısa süreli olarak tamamlamalarına olanak tanımakta ve günümüzde pek çok yükümlü bedelli askerliği tercih etmektedir.

Özellikle bedelli askerliğe başvurmak ve askerlik görevini kısa süreli olarak gerçekleştirmek isteyen kişiler, kimler bedelli askerlik yapabilir? Sorusuna yanıt aramaktadır. Bedelli askerlik şartları şunlardır.

  • Askerlik çağı, 20 yaşından başlayıp 41 yaşına kadar devam eder ve askerlik çağına girilmiş olması gerekmektedir.
  • Fiilî askerlik hizmetine başlamamış olmak gerekmektedir.
  • Yoklamaya esas sağlık muayenelerini tamamlayarak “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilmiş olması gerekmektedir.

Bedelli askerlik başvurusu, Milli Savunma Bakanlığı’nın e-Devlet üzerinden hizmete sunduğu “Askerliğim” sayfası üzerinden yapılabilmektedir.

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı
Bedelli Askerlik Yaş Sınırı

2024 Bedelli Askerlik Kaç Gün?

2024 bedelli askerlik kaç gün? Sorusuna yanıt olarak; 2024 yılında bedelli askerlik süresi 28 gündür. Bedelli askerlik hizmeti herhangi bir birlik veya karargahta verilen temel askerlik eğitimi ile tamamlanmaktadır. Bedelli askerlik başvurusu kabul edilen kişiler, temel askerlik eğitiminin başlamasından önce Milli Savunma Bakanlığı’nca belirlenen ücreti ödemek zorundadır. Temel askerlik eğitimi, yükümlülerin askerlik görevlerini tamamlamaları açısından normal askerlik hizmetiyle eşit kabul edilmektedir. Bedelli askerlik hizmeti yapan kişilere 28 gün sonunda askerlik borçları bulunmadığına dair belge verilmekte ve askerlik süreci tamamlanmış olmaktadır.

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı Ne Zaman Kalktı?

Bedelli askerlik 2011 yılından bu yana uygulanırken, günümüze kadar çeşitli değişikliklerle güncel haline gelmiştir. Bedelli askerlik yaş sınırı ne zaman kalktı? Sorusuna yanıt olarak; Bedelli askerlik yaş sınırı, 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 2019 yılında yürürlüğe girmesiyle birlikte kaldırılmıştır.

Yasa ile birlikte, bedelli askerlik uygulaması sürekli hale getirilmiş ve bedelli askerlikten yararlanma hakkı, askerlik yaşına gelmiş olan herkese tanınmıştır. Bu tarihten önce, bedelli askerlik uygulamasında yaş sınırı bulunmaktaydı. 2011 yılında çıkarılan bir yasayla birlikte, bedelli askerlikten yararlanma hakkı, 30 yaşından gün alan kişilere tanınmıştı. Yaş sınırı 2019 yılında kaldırılarak, bedelli askerlikten yararlanma hakkı herkese tanınmıştır.

Asker Setleri İçin En Kaliteli ve En Uygun Fiyatlı Seçenekler Asker Kolisi’nde

Karacı, havacı, denizci ve jandarma asker kitleri ile Türkiye’nin en zengin ürün çeşitliliğini en kaliteli ürünlerle ve en uygun fiyatlarla sunan Asker Kolisi, sizler için askerliğiniz süresince ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri bir arada ve farklı set içerikleri ile sunmaktadır. Askeri malzeme tedariği için uzun yıllardır sahip olduğu deneyim ile birlikte kusursuz setler sunan firmamızı tercih ederek tüm ihtiyaçlarınızı tek bir set halinde bir arada satın alabilirsiniz.

Kaynak

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?