Bedelli Askerlik Parayı Yatırdıktan Sonra Ne Yapılır?

Bedelli Askerlik Parayı Yatırdıktan Sonra Ne Yapılır?

Bedelli Askerlik Parayı Yatırdıktan Sonra Ne Yapılır? sorusu, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bedelli askerlik başvuru işlemini gerçekleştiren yükümlülerin, başvuru yaptığı tarihten itibaren 2 ay içerisinde bedelli askerlik ücretini ilgili bankalara yatırması gerekmektedir. Özellikle bedelli askerlik parasını da yatıran kişiler, bundan sonraki süreçte ne yapması gerektiğini merak etmektedir. Peki, Bedelli Askerlik Parayı Yatırdıktan Sonra Ne Yapılır?

Bedelli Askerlik Parayı Yatırdıktan Sonra Ne Yapılır?

Bedelli askerlik parayı yatırdıktan sonra ne yapılır? Sorusuna yanıt olarak; Kişilerin ücreti yatırdıktan sonra herhangi bir işlem yapması gerekmemektedir. Yalnızca ödeme sisteme yansıdıktan sonra kişilerin E-Devlet üzerinden “Askerliğim” sayfasını kontrol etmesi gerekmektedir. Ücret ödemesinde herhangi bir sorun olmaması halinde bu sayfada güncel durum “Sınıflandırma Bekleniyor” şeklinde görünmektedir. Kişilerin artık bu süreçte MSB tarafından belirlenen kura ve sınıflandırma tarihine kadar beklemesi ve bedelli askerlik tarihi ile yerini öğrenmesi gerekmektedir.

Bedelli askerlik ücreti yatırıldıktan sonra ödemenin yapıldığına dair banka tarafından bir makbuz verilmektedir. Özellikle bu makbuzu saklamak, bedelli askerlik işleminin ilerleyen aşamalarında ihtiyaç duyulabileceğinden önemlidir. Bedelli askerlik ücreti yatırıldıktan sonra sevk ve celp tarihi belirlenmektedir. Sevk ve celp tarihiniz geldiğinde askerlik şubesine başvuru yapmanız ve askerlik yapacağınız birliğe giderek teslim olmanız gerekmektedir.

Bedelli Askerlik Parayı Yatırdıktan Sonra Ne Yapılır?
Bedelli Askerlik Parayı Yatırdıktan Sonra Ne Yapılır?

Bedelli Askerlik Parayı Yatırdıktan Sonra Ne Zaman Askere Gidilir?

Bedelli askerlik başvurusunu tamamlayan ve ödemesini gerçekleştiren yükümlüler, bedelli askerlik parayı yatırdıktan sonra ne zaman askere gidilir? Sorusunun yanıtını oldukça merak etmekte ve ne zaman askere gideceğini öğrenmek istemektedir.

Sevk ve celp tarihi,  ödemenin yapıldığı yılın son mesai gününe kadar ödeme yapanlar için müteakip yıldır. Ödemelerin müracaat edilen yılı takip eden yıl içinde yapılması halinde ise ödemenin yapıldığı yılı takip eden yıl olarak sevk ve celp tarihi belirlenmektedir.

Kişiler bedelli askerlik başvurusu yaparken ilgili formda tercih ettiği celp dönemlerini sıralayabilmektedir. Ancak tarihler kura ile belirlenmektedir ve bu nedenle de kişilerin kura ve sınıflandırma tarihine kadar ne zaman askere gideceklerinin tam tarihi belli olmamaktadır.

2024 Bedelli Askerlik Ücreti

2024 yılı Ocak-Haziran dönemi için bedelli askerlik ücreti, memur aylık katsayısına göre 182.609,04 TL olarak belirlenmiştir. 2023 yılı Temmuz-Aralık dönemi için geçerli olan bedelli askerlik ücretine göre %49,25 oranında bir artışa işaret etmektedir.

2024 bedelli askerlik ücreti, “240.000 x memur aylık katsayı” formülü kullanılarak hesaplanmaktadır. Memur aylık katsayısı ise her yıl Ocak ve Temmuz aylarında açıklanan enflasyon rakamlarına göre belirlenmektedir. Kısacası 2024 yılında Haziran ayına kadar bedelli askerliğe başvurmak isteyen kişilerin 182.609,04 TL bedelli askerlik ücretini başvuru tarihinden itibaren iki ay içerisinde tek seferde ödemesi gerekmektedir.

Bedelli Askerlik Ücreti Nasıl Ödenir?

Bedelli askerlik ücreti nasıl ödenir? Sorusuna yanıt olarak; Bedelli askerlik ücreti, PTT şubeleri, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halk Bankası şubelerine nakit olarak ödenebilmektedir. Ayrıca internet bankacılığı üzerinden de bedelli askerlik ödemesi gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca ücretler Defterdarlıklar veya Malmüdürlüklerine T.C. Kimlik Numarası beyan edilerek de yatırılabilmektedir. Genel olarak Bedelli Askerlik Parayı Yatırdıktan Sonra Ne Yapılır? sorusuna bu şekilde yanıt verilebilmektedir.

Bedelli Askerlik Parayı Yatırdıktan Sonra Ne Yapılır?
Bedelli Askerlik Parayı Yatırdıktan Sonra Ne Yapılır?

Tüm Askerlik İhtiyaçlarınız İçin Asker Kolisi

Asker adayları için askerlik hem fiziksel hem de psikolojik olarak zorlu bir süreçtir. Askerliğiniz boyunca rahat ve konforlu bir şekilde geçirebilmeniz için ihtiyaç duyacağınız tüm askeri malzemeleri Asker Kolisi ile bir arada bulabilirsiniz.

Asker Kolisi, asker adaylarına yönelik askeri malzeme ve ürünlerinin satışını yaparken, askeri kıyafetlerden, botlara, aksesuarlardan, kişisel bakım ürünlerine kadar ihtiyaç duyacağınız tüm ürünleri set halinde en uygun fiyatlarla sizlere sunmaktadır. Asker Kolisi’nde satılan tüm ürünler, kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilmiştir. Setler askerlik döneminizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Her birim için yazlık ve kışlık set seçenekleri bulunmaktadır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?