Gökçeada 5’ince Komando Alayı Hakkında Bilgi

Gokceada 5ince Komando Alayi Hakkinda Bilgi

Komando Alayı Gökçeada Hakkında Bilgi

Komando alayı Gökçeada hakkında bilgi verme öncesinde öncelikli olarak komutanının kim olduğunu yazmak gerekir. Komutanı Albay Cahit Yıldız olarak bilinmektedir. Kendisi Gökçeada komando alayı komutanı olup takma adı Rüzgâr alayı olarak bilinmektedir. 5’inci Komando Alay Komutanlığı’na bağlı olan birlikleri Gökçeada/Çanakkale’de bulunduğu bilinmektedir. Gökçeada’ya ulaşmak için Çanakkale feribot iskelesinden binmeniz gerekli olup Eceabat’a sonrasında da karayoluyla Kabatepe feribot iskelesine gitmelisiniz. Deniz yolu ile ulaşım sağlanması mümkün olan Gökçeada’nın kışla bilgisi 5’inci Komando Alay Komutanlığı General Orhan AKINALP kışlası şeklinde belirtilmektedir.

Çanakkale Gökçeada 5’inci Komando Alayı Nasıl?

Çanakkale Gökçeada 5’inci Komando Alayı nasıl şeklinde araştırma yapanlar için önemli askeri yerlerden biri olduğunu belirterek başlamak gerekir. Genel bakımdan komando alayına gidecek askeri birlikler veya askerlere yönelik burada en çok nelerin gerekli olabileceğinden bahsetmekle başlanmalıdır. Askeri birlikte ihtiyacınız olabilecek pek çok şey olabilir. Bu yüzden başlangıç olarak yanınıza her türlü durum açısından kullanılmak üzere kilit almanız önerilir. Eşyalarınızı saklı tutabilmek için gerekli olan kilitlerin dolap kilidi, bot kilidi şeklinde nitelendirildiği bilinir. Önemli savaş muharebelerini kazanmış ve Çanakkale zaferini unutulmaz kılmış askeri birliklerin hayatımızdaki yeri büyüktür. Son derece profesyonel askeri ortam sizi bekliyor olacağına emin olmalısınız. Her türlü duruma hazırlıklı olan bu adresi genel olarak tanımlayacaksak en donanımlı askeri birliklerden biri olduğunu ve belkemiği görevini gördüğünü söyleyebiliriz.

komando egitimi
komando egitimi

Gökçeada Hangi Birlik Var?

Genel bakımdan Gökçeada ile ilgili merak edilen ve araştırılan konulardan biri de Gökçeada hangi birlik var şeklindedir. Gökçeada askeri anlamda gelişmiş yerlerden biridir. Muharebelere hazırlık amaçlı tutulan ve desteği sürekli tazelenen bir yer olarak bahsedilecek birliklerin sıralaması şu şekildedir.

  • Çanakkale hava radar mevzi komutanlığı
  • Gökçeada komando alay komutanlığı – topçu taburu
  • Gökçeadailçe jandarma komutanlığı
  • Gökçeada komando alay komutanlığı
  • Sahil güvenlik Çanakkale grup komutanlığı

Yukarıda sıralanan Gökçeada birlikleri hali hazırda tutulan komutanlıklardan oluşmaktadır. Burada askerlik yapmak ayrıcalık sayılır. Her askeri birlik gelişmiştir. Fakat Çanakkale savaşını göz önünde bulundurduğunuz zaman Gökçeada’nın ayrı bir yer olduğunu düşünebilirsiniz.

5.ci Komando Tugayı Nerede?

Merak edilip araştırılan konulardan biri de 5.ci Komando Tugayı nerede şeklindedir. 5.ci Komando Tugayı Gökçeada’dadır. Türk Kara Kuvvetlerinin komutasında olduğu ve 1.ci ordunun emrindeki 2.ci Kolorduya bağlı olduğu bilinmektedir. Komando alayının karargâhı yani yeri Gökçeada olarak bilinir. Bu bilgi kapsamında buraya askeri görev amaçlı gelen birliklere eğitim verilir. Bu eğitimler dağ komando ve kara komando olarak değişir. Süreleri ise dağ komandolarının eğitim ve ihtisas süresi olarak 10 hafta olduğu bilinmektedir. Kara Komandoların kursu ise 28 hafta sürmektedir. Bu süreç sonrasında komando olarak görev yapılmaya başlanır. Askeri birlik ve ülke güvenliği açısından komandoların önemi çok fazladır. Çünkü çok önemli görevlerden geçtikleri bilinir.

gokceada nerede harita komando alayi
gokceada nerede harita komando alayi

Piyade Komando Nasıl Olunur?

Komando olmak istemek basit bir şey değildir. Yani askere giden kişiler komando olarak gitmez. Piyade Komando nasıl olunur sorusu şu şekilde açıklanır. Askeri sürecin tamamlanması sonrasında askerlik formunda yer alan Komando olmak istiyorum kısmının işaretlenmiş olması gerekir. İşaretleme yapan kişilere fiziksel ve psikolojik açıdan muayene yapıldığı bilinmektedir. Muayeneden geçen askerlere komando eğitimi verilmek üzere belirli bilgiler verilmektedir. Ne zaman başlayacağı, yeri ve kursların tamamlanma süresiyle ilgili geniş bilgiler anlatılır. Dağ komandoluğu veya kara komandoluğunun eğitim süreçlerinde yaşanabilecek aksilikler de göz önüne alınmalıdır. Oldukça zorlu bir görev olduğunu ve bu görevi layıkıyla devam ettirmenin daha zor olduğunu unutmamak gerekir.

Komando Kaç Ay Askerlik Yapar?

Komando kaç ay askerlik yapar araştırması oldukça popüler sorgulamalardan biridir. Genç Türk erkeklerinin birçok filmde ilgisini çeken komandoların kendisi olabilmeyi çok istedikleri bilinen bir gerçektir. Çünkü kendi güçlerini gösterebilecek en donanımlı ve en profesyonel yer askeri alanlardır. Her şey içi eğitilirsiniz. Nerede, hangi durumda nasıl davranılacağınız eğitim süreci kapsamında öğretilmektedir. Bu yüzden neler yaptıkları tek başına belirtilemez. Ayrıca süresine gelince erbaş ve erlerin 6 aylık süre boyunca yapabildikleri bilinir. Yedek subay ve yedek Astsubayların ise 12 aylık süre boyunca komandoluk görevini yaptığı bilinmektedir. Hizmet süreci 6 aydan az olamaz ama ihtiyaç dahilinde bu sürenin arttırılması Cumhurbaşkanı tarafından karar verilecek bir konudur.

Komandolar ne iş yapar şeklindeki araştırmaya yönelik pek çok şeyden bahsedilebilir. Eğitim sonrası ek olarak kazandırılmış yetenekleri de göz önüne alınarak hedeflerin detaylı keşfini yapmaları istenir. Ayrıca yapılan keşif beraberinde durum değerlendirmeleri yapmaları da gerekir. Belirlenen hedefi imha etme hali görevlerinden en önemlisidir. Fakat zorlu bir görev olduğu için fiziksel ve ruhsal açıdan kişinin hazır olması gereklidir.

komando alayi ne is yapar
komando alayi ne is yapar

Kaç Tane Komando Var?

Merak edilen araştırmalardan biri de kaç tane komando var şeklindedir. Komando bünyesinde 4 ordu bulunur. Ayrıca 14 Kolordu, 8 Mekanize Tümen bulunduğu bilinmektedir. Bunun beraberinde 11 Zırhlı Tugay olup 23 Mekanize Piyade Tugayı olduğu da bilinmektedir. Devamında ise 15 Motorize Piyade Tugayı, 8 Komando Tugayı bulunmaktadır. Son olarak 4 İnsani Yardım Tugayı ve 5 Topçu Tugayı bulunmaktadır. Komandoluk en zor mesleklerden biridir. Çünkü yapılması gereken pek çok görev sizi bekliyor demektir. Zorlayıcı hava şartlarında görevi yerine getirmek için gösterilen çaba eğitimde gördüğünüz süreç gibi olmayabilir. Bu yüzden komando olmak isteyen kişilerin bu konuda kararlı olması aranan ilk şartlardan biri sayılır.

Komando Maaş Alır mı?

Askeri görev sonrasında komando olmayı işaretleyen kişilere belirli muayeneler yapılır. Ardından eğitimler başlar şeklinde belirtilmişti. Komando maaş alır mı sorusuna gelince zorlu görevler yapmalarından dolayı maaş aldıklarını ve bu maaşın 2022 yılı beraberinde en düşük 6500TL, en yüksek ise 15.000TL olduğu bilinmektedir. Günümüz şartlarına göre iyi bir maaş sistemi sundukları ve ilgi çekici görev olduğu için çoğu kişinin yapmak isteyeceği meslek olabilir. Fakat bu konuda istikrarlı olabilmek en etkili sonuç verendir. Çünkü her insan 10 haftalık ve 28 haftalık dağ ve kara eğitimlerinde başarılı olamaz. Yapamıyorum deyip gitmek ise en zor ve kötü sonuçtur.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Gökçeada 5’ince Komando Alayı Hakkında Bilgi” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?