MSÜ Sınavı: Sorular, Ücret ve Başvurular Ne Zaman (2022)

msu sinav tarihi ucret ne zaman2022

MSÜ Sınavı: Sorular, Ücret ve Başvurular Ne Zaman (2022)

MSÜ sınavı ne zaman 2022 konusunda yapılan açıklamada başvuruların 9 Şubat 2022 tarihine kadar yapılabileceği duyuruldu. Sınav ise 27 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınava başvuru yapabilmek için iki seçenek vardır:

  • İnternet üzerinden ÖSYM başvuru merkezinden.
  • Bireysel olarak yine internet üzerinden.

Sınava giriş ücretlidir ve bu yılki ücret 130 TL olarak belirlenmiştir. MSÜ kısaltmasına sahip olan sınav Milli Savunma Üniversitesi sınavı olarak geçer. Sınav ÖSYM tarafından gerçekleştirilir. Sınav yoluyla kara, deniz, hava harp okulları için öğrenci alımı yapılır.

Sınava yalnızca lise sonda okumakta olan öğrenciler katılabilir. Sınava girenler YKS sınavından da geçer not aldıklarında mülakata girmeye hak kazanır.

milli savunma universitesi sinavi ne zaman detaylar
milli savunma universitesi sinavi ne zaman detaylar

MSÜ Sınavı Nedir

MSÜ sınavı ülkemizdeki tüm il merkezlerinde gerçekleştirilir. MSÜ sınavı nedir konusunda ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve askeri okullara öğrenci alımını amaçlayan sınavdır.

Sınav 165 dakika boyunca sürer. Sınavda çıkacak olan sorular ortaöğretim düzeyinde olur. Sınav soruları toplam 120 adettir. Sınava katıldığınızda aldığınız sonuç sadece katıldığınız senede geçerli olur.

Sınava girmeye karar veren öğrenciler ilk olarak nasıl bir sınav olduğuna dair bilgi edinmesi avantajlı olur. Sonrasında hangi konuların çıktığına bağlı olarak bir çalışma planı oluşturulmalıdır. Sınava başvuru yapabilmek için internet üzerinden işlemleri gerçekleştirmeniz yeterli olur. Başvuru tarihleri açıklandığında başvurular mutlaka tarihler geçmeden yapılmalıdır. Geç kalanlar sınava giremezler.

MSÜ Sınavı Başvuru

MSÜ sınavına girmek isteyen öğrenciler internet üzerinden başvuru gerçekleştirebilirler. MSÜ sınavı başvuru tarihleri açıklandığında herkes bu tarihlerde başvuru yapmalıdır.

İnternetten başvuru yaptıktan sonra sınav ücretini ödemeniz gerekir. Eğer sınav ücretini ödemezseniz başvuru süreciniz tamamlanmış sayılmaz ve iptal olur. Sınava girebilmek için öğrencilerin T.C. vatandaşı olması gerekir. Eğer bir kişinin çift vatandaşlığı varsa yine başvurabilir fakat okulu bitirene kadar ikinci vatandaşlığından vazgeçmek durumundadır.

Harp Okulu kadın ve erkek öğrencileri, Astsubay Meslek Yüksekokulu ise yalnızca erkek öğrencileri bünyesine alır. Katılım sağlayacak kişiler 20 yaşından küçük olmalıdır. Sınava lise son sınıf öğrencileri ile 2021 yılında mezun olan lise öğrencileri katılım sağlayabilir.

msu sinavi 2022 sorular
msu sinavi 2022 sorular

MSÜ Sınavı 2022

MSÜ sınavı 2022 senesi için 27 Mart 2022 tarihinde gerçekleşecektir. Başvuru yapan öğrencilerin sınav ücretini de yatırmış olması gerekir. Sınava girecek olan kişiler için bir diğer kural da kilo ve boy sınırlarının bilinmesidir.

Sınavdan geçmiş olan bir öğrenci eğer askeriye tarafından belirlenen kilo ve boy sınırında değilse başvurusu iptal olur. Erkek öğrenciler için boy sınırı 1.65cm, kadın öğrenciler için ise 1.60cm olarak belirlenmiştir.

Sınav önce ÖSYM sitesinde şartları yayınlar ve katılan öğrencilerin hangi şartları taşıması gerektiği burada belirtilir. Sınava giriş konusunda herhangi bir sınırlama bulunmaz. Yalnızca sınava girdiğinizde aldığınız puan o sene için geçerli olarak kalır.

MSÜ Sınavı Soruları

MSÜ sınavı toplam 165 dakika sürer. MSÜ sınavı soruları bu süre içerisinde çözülmelidir. 2022 senesinde sınav sabah 10:15’te başlayacak olup ilk 120 dakika sınav salonundan dışarı çıkmak yasaktır.

msu sinavi sinav ucreti
msu sinavi sinav ucreti

Ayrıca sınavın son 15 dakikası da öğrenciler sınav salonunu terk edemezler. Bir öğrenci sınav salonundan bu sürelerde çıkarsa sınavı geçersiz sayılır. Sınav her sene 1 kez yapılır ve öğrencilerin aldığı puan o sene için geçerli olur.

Tekrar sınava girdiğinizde eski puanınız geçersiz olur ve her sene bu tekrarlanır. Sınava giriş için herhangi bir kısıtlama olduğundan 20 yaşını geçmemiş lise mezunları sınava girebilirler. Sınav sonrası puanlar yine internetten açıklanarak bildirilir.

MSÜ Sınav Ücreti

MSÜ sınavına girmek isteyen öğrencilerin belirli bir ücreti sınav öncesinde yatırması gerekir. Başvuru yaptıktan sonra sınav ücretini yatırmayanlar başvurusu geçersiz sayılır. MSÜ sınav ücreti 2022 senesinde 130 TL’dir. Sınava giren her öğrenci bu ücreti yatırmak zorundadır.

 

2022 senesi için sınav sonuçları 14 Nisan 2022 tarihinde açıklanacaktır. Sınava girecek olan öğrenciler bazı kurallara uymak zorundadır. Kurallara uymayan öğrencilerin sınavı geçersiz sayılacağından bu konu oldukça önemlidir.

Sınava girecek olan kişiler yanında hiçbir türden mobil cihaz bulunduramazlar. Kesici, delici aletler, ateşli silahlar gibi tehlike arz eden herhangi bir cihaz sınav salonuna sokulamaz. Bu gibi durumlarda anında müdahale olur ve sınav geçersiz sayılır.

MSÜ Sınavı Ayrıntıları

MSÜ sınavı ayrıntıları katılacak olan öğrenciler için önemlidir. Sınavınız bir sebepten geçersiz sayılırsa tekrar girebilmek için bir dahaki seneye kadar beklemeniz gerekir. Sınav sırasında konuşmak yasaktır ve kopya çekerken yakalanırsanız sınavınız anında geçersiz sayılır.

Sınav sırasında salonda görevliler bulunur. Öğrencilerin sınav sırasında görevlilerle konuşmaması gerekir. Sınav için size verilen kağıttan başka kağıt kullanamazsınız. Müsvedde kağıt kullanımı yasak olduğundan sadece sınav kağıdı üzerinde işaretleme yapabilirsiniz.

Sınav başlama zamanı gelmeden hiçbir öğrenci soruları cevaplamaya başlayamaz. Sınav bittiğinde ise öğrenciler soruları okumaya devam edemez ve herhangi bir işaretleme yapamazlar. Sınavınızın geçerli sayılması için tüm kurallara uymanız oldukça önemlidir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?