Bedelli Askerlik Celp Dönemleri ve Sınıflandırma 2022

bedelli yeni celp donemleri

2022 askerlik celp dönemleri, askerlik görevini yapacak olan kişilerin heyecan ile bekledikleri bir haber olmaktadır. Celp kelimesi, askerlik görevini yapacak kişinin göreve çağırılması, çağrı belgesi alması anlamını taşımaktadır. Askerlik çağrısı askerlik çağı gelen kişilere yapılmaktadır. Askere alımlar dönem dönem yapılmaktadır ve bu işlem celp olarak adlandırılmaktadır.  Çağırılan kişilerin askerlik görevini yapacakları yeri öğrenmesi için bu celp dönemlerinin açıklanması ve yer bilgilerinin açıklandığının duyurulması gerekmektedir. Duyuru Milli Savunma Bakanlığı’nca yapılmakta, sonuçlar ise e-devlet üzerinden açıklanmaktadır. Ardından yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı, erbaş/er statüsünde olan yükümlüler askerlik yerlerini kolayca öğrenmektedir.

2022 Askerlik Celp Dönemleri Ne Zaman Açıklanacak

2022 askerlik celp dönemleri ne zaman açıklanacak beklentisi ile heyecan içinde olan, silahaltına alınacak olan yükümlüler nerede görev alacaklarını merak etmektedir. Vatani görevini yerine getirecek olan askerler, nerede görev yapacaklarını teslim olma tarihlerinden yaklaşık 1 2 ay öncesinde öğrenmiş olmaktadır. Sonuçların açıklandığının duyurulması ile yükümlüler e-devlet üzerinden sisteme şifreleri ile girerek sonuç ekranından görüntüleyebilmektedir.

E-devlet askerlik sorgulama işlemleri, askerlik görevini yapacak olan kişinin T.C kimlik numarası ve şifresi ile e-devlet sistemine girmesi ile yapılmaktadır. E-devlet şifresi olmayan kişilerin, mutlaka e-devlet şifresi edinmesi gerekmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra ise Milli Savunma Bakanlığı yazarak aratılmakta, ekrana gelen sekme açılmaktadır. Açılan sekme ile askerlik yapılacak olan yer görülmektedir.

2022 Askerlik Celp Donemleri Ne Zaman Aciklanacak
2022 Askerlik Celp Donemleri Ne Zaman Aciklanacak

2022 Bedelli Askerlik Tarihleri ve Yerleri Belli Oldu

2022 bedelli askerlik tarihleri ve yerleri belli oldu açıklamasının yapılması ile askere gidecek olan kişiler e-devlet sistemi üzerinden askerlik yerleri hakkında bilgi edinmektedir. Askerlik görevini yapacak olan kişiler isterlerse onlara sunulmuş olan bedelli askerlik başvurusunda bulunmaktadır. Gerekli koşulları saylayan kişiler de askerliklerini bir tutar karşılığında bedelli olarak tamamlamaktadır. Bedelli olarak askere gidecek kişiler yılın farklı dönemlerinde sev olmaktadır. Bu sevk tarihleri 2022 yılı için,

 • 3 Şubat
 • 3 Mart
 • 31 Mart
 • 12 Mayıs
 • 9 Haziran
 • 21 Temmuz
 • 18 Ağustos
 • 15 Eylül
 • 13 Ekim
 • 10 Kasım
 • 8 Aralık

olarak açıklanmaktadır.

bedelli askerlik celp tarihleri donemleri
bedelli askerlik celp tarihleri donemleri

Bedelli Askerlik Yerleri Sorgulama Ekranı

Bedelli askerlik yerleri sorgulama ekranı, bedelli olarak askerlik görevini gerçekleştirecek olan kişilerin kullandıkları bir ekran olmaktadır. Yükümlüler askerlik görevlerini bedelli olarak yapacaksa da yer sorgulama ekranı için yine e-devlet sistemini kullanmaktadır. Bu nedenle askere gidecek herkesin e-devlet şifresi alması gerekmektedir. Bedelli olarak askerlik yapacak kişiler ödemeleri sonrasında gerekli olan eğitimi almak için askere gitmek zorunda olmaktadır. Bu süre ödenen miktar sonrasında otuz gün olarak kabul edilmektedir. Ödeme karşılığı askere hiç gitmeden askerlik görevini tamamlamak mümkün olmamaktadır.

2022 Askerlik Sınıflandırma Ne Zaman

2022 askerlik sınıflandırma ne zaman sorusu askerlik görevini yapacak kişilerin sıkça sorduğu bir soru olmaktadır. Sınıflandırılmış yükümlü ifadesi, askerlik görevini yerine getirecek kişilerin sevk edileceği yerin ve hangi sınıfta görevini yapacağının belli olduğu anlamını taşımaktadır. Sevk edilecek olan eğitim merkezi, e-devlet üzerinden yedek subay ve kısa dönem alanlarına girilerek sorgulanmaktadır. Sınıflandırılmış olan yükümlü yine askere ne zaman gideceğini de e-devlet üzerinden giriş yapılarak ilgili sayfadan sorgulanmaktadır.

2022 yılı şubat sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, sınıflandırma ve sevk işlemleri ile ilgili hususlar Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır.

bedelli askerlik siniflandirma celp donemleri
bedelli askerlik siniflandirma celp donemleri

Askerlik Süresi Ne Kadar 2022

Askerlik süresi ne kadar 2022, birkaç farklı duruma göre değişmektedir. Er acemi birliği süresi 28 gün olmaktadır. Bu süre içerisinde askerler temel eğitimlerini almaktadır. Bedelli askerlik yapmayan tüm askerler için askerlik süresi 6 ay olmaktadır. Gün olarak ise bu süre 180 gün olarak kabul edilmektedir. İlk bir ay acemilik olarak kabul edilen askerler diğer 5 aylarını ise uzmanlık dönemi olarak tamamlamaktadır. Acemilik eğitimi biten askerler yemin etmektedir. Yemin sonrasında dağıtımları olan askerler uzman olarak görev yapacakları alana sevk edilmektedir. Askerlik görevini bedelli olarak yapacak askerler ise otuz gün boyunca bu görevi yapmaktadır. Otuz gün bu askerlere askerlik eğitiminin temel eğitimi verilmekte ve görevleri sona ermektedir. Bedelli askerlik yapacak kişilerin ödeme sonrasında mutlaka otuz gün süre ile eğitim alma zorunlulukları olmaktadır.

Bir Yılda Kaç Kez Asker Alınır

Bir yılda kaç kez asker alınır sorusu askerlik görevini yapmak isteyen kişilerin araştırdığı bir konu olmaktadır. Tecilini bozduran kişinin celp dönemlerine göre askere gideceği tarih belirlenmektedir. Celp dönemleri,

 • Şubat celp dönemi
 • Mayıs celp dönemi
 • Ağustos celp dönemi
 • Kasım celp dönemi

olarak yılda toplam dört kez olmaktadır. Bu belirtilen tarihler göz önüne alınarak kişiler hangi celp döneminde askere gidilmek istenirse o celp dönemi için belirlenen başvuru tarihinin son başvuru tarihine kadar işlemlerini tamamlanması gerekmektedir. Eğer son başvuru tarihinin ardından başvuru yapılırsa ya da işlemler tamamlanmamış olur ise o zaman askere bir sonraki celp döneminde gidilmektedir. Koronavirüs pandemisi nedeniyle bu celp dönemlerinde değişiklikler olabildiğini söylemeden geçmeyelim.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?