Hava Değişimi Askerlikten Düşer mi?

Hava Degisimi Askerlikten Duser mi

Hava Değişimi Askerlikten Düşer mi?

Askerlik dönemi boyunca birçok sağlık durumuyla baş başa kalabilmek mümkündür. Zorlu görevin hizmet kapsamındaki süreçte hava değişimi nedeniyle hastalanabilirsiniz. Merak edilip araştırılan sorgulamalardan hava değişimi askerlikten düşer mi sorusu dikkat çekici olup şöyle açıklanmaktadır. 1076 sayılı Kanunun 3.cü maddesine göre erbaşların ve er statüsündeki kişilerin hava değişimi nedeniyle zorunlu istirahat etmesi halinde toplamda 15 güne kadar sürenin muvazzaf askerlik hizmeti olarak belirtildiği bilinmektedir. Yani askerin hastalanması halinde istirahat etmesi şart koşulmuş ise bu sürenin şafak sayımından düştüğü ve askerlikten sayıldığı bilinmektedir. Normal şartlarda ilk bakışta gayet mantıklı gibi görünse de hastalığın yaşanması hiçbir insan için hoş değildir.

Askerlik Hava Değişimi Kaç Gün 2022

Askerlik hava değişimi kaç gün 2022 yılıyla birlikte çok araştırılan konulardan biri olmuştur. Askerlik döneminde hava değişimi kaynaklı yaşanan rahatsızlığa yönelik uzun dönem askerlik sürecinden bahsetmek gerekir. Uzun dönem askerlik yapan bir asker için bu süre 45 gün olarak belirlenmiştir. Fakat hastalığın aşırı nüksetmesi durumunda sürecin uzatılması mümkün olup 90 güne kadar çıkabileceği bilinmektedir. Hava değişimi izinleri her askerin istediği bir durum olduğundan çeşitli numaralar yapılması kaçınılmaz sonuçtur. Fakat sağlık kontrolünden geçirilerek bu duruma karar verildiği de önemli bir gerçek olup keyfi şekilde bu durumun kötüye kullanılmasına izin verilmemektedir.

Askerlik Hava Degisimi Kac Gun 2022
Askerlik Hava Degisimi Kac Gun 2022

Hava Değişimi Alan Asker Çalışabilir mi?

Araştırılan konulardan biri de hava değişimi alan asker çalışabilir mi şeklindedir. Bu soru aslında kişiler açısından ayrıcalıklı değerlendirilmelidir. Çünkü hava değişimi demek kişinin sağlık rahatsızlığı yaşadığını ifade eden bir durumdur. Yapılan açıklamaya göre hava değişimi alan askerin istirahat sürelerinde ve birliğine katılma durumu öncesi ya da erken terhis iznine bağlı olarak sigortalı şekilde devam edebileceği yönündedir. Karar beraberinde hava değişimi yaşayan askerlerin çalışabileceği bilinir. Fakat çoğunluğu hastalık durumu mevcut halde ise çalışamaz. Dinlenip istirahat etmesi önerilir. Devam eden askerlik süreci de kalan şafak sayımı için hazır hale gelmesi sağlanır. İstirahat sonrası da kalan şafak sayımı devam ettirilmektedir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Hava Değişimi Askerlikten Düşer mi?” yazısında 3 düşünce

 1. Yunus eldeş avatarı
  Yunus eldeş diyor ki:

  Ben psikolojik sorunlar nedeniyle 22.06.2022 tarihinde hava değişimi aldım 21.07.2022 tarihinde bu süreç son bulmaktadır aldığım bu hava değişimi süresi boyunca hava değişimi askerliğimden düşer mi

 2. Yunus eldeş avatarı
  Yunus eldeş diyor ki:

  Merhaba ben 22.06.2022 tarihinde psikolojik sorunlar nedeniyle hava değişimi aldım 21.07.2022 tarihinde bu süreç son bulmaktadır bu sür boyunca aldığım hava değişimi askerliğimden düşer mi.

 3. Yunus avatarı
  Yunus diyor ki:

  Merhaba, ben ortalama 20 gün sonra yani 12.05.2022 tarihinde silah altına alınacağım. Sağlık muayenem 24.12.2021 tarihinde yapıldı, boyum 172 kilom ise 93 civarında çıktı. Ancak son dönemde aşırı şekilde kilo almaya başladım ve ne yapsam bu kiloları veremiyorum. Artık zorlandığımı hissediyorum günlük aktivitelerimde. Günlük öğünlerimi oldukça düşürdüm fakat kilo almaya devam ediyorum. Bugün tartıldım kilom 103,5 civarında çıktı. Bu askerlikte ne gibi sorunlar yaratır bana ? Acemi dönemimde muayene olacak mıyım ? Askere gitmeden tekrardan bir muayeneye girme şansım bulunuyor mu ? Başından bu tarz bir durum geçen varsa neler yapmam gerekiyor yardımcı olabilir mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?