Komando Olma Şartları (2019)

komando olmanin sartlari

Eğitimi en zor olan askeri birlik olarak bilinen komando olmanın şartları da oldukça ağır olarak değerlendirilmektedir. Bu denli zorlu bir askerlik süreci geçirmeye meyilli olan binlerce Türk genci bulunmaktadır. Ancak her isteyen genç komando olmayı başaramamakta ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından detaylıca belirtilen kriterleri gerçekleştirememektedir. Fiziksel ve ruhsal konuda büyük oranda yeterlilik isteyen sınavlardan geçemeyenlerin komando olmalarına kati suretle izin verilmemektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne bağlı olarak kimin komando olup olmayacağıyla ilgili kararlar; askerlik sürecinin başlamasından önceki dönemde belirlenmektedir.

Komando Olmak İçin Gerekli Şartlar

Komando olmak isteyen kişilerin hangi hastalıklara sahip olup olmadığı ve kitle endeksi Sağlık Yeteneği Yönetmeliği içerisinde geniş yer bulan bir durum olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin kronik ya da ruhsal sorunlarının bulunması durumunda komando olmak için elverişli olmadıkları ifade edilmektedir. Aynı zamanda da sağlık sorunlarını raporlandırarak; celplerini erteleyen askerler için de bu durum geçerli olmaktadır. Komando olmak isteyen kişilerin tamamen sağlıklı bir vücuda ve mentaliteye sahip olması gerekmektedir.

Komando olmak isteyen kişiler için boy şartı da önemli bir kriter olarak bilinmektedir. Komando olma hayali kuran gençlerin en az 160 cm boyunda olmaları gerekmektedir. Bu konudaki üst sınır ise 210 cm olarak belirlenmiştir. Ancak genel olarak 170 ile 180 cm boyları arasında olan asker adaylarının komando olarak seçilme ihtimalleri daha da ağır basmaktadır.

Komando olma konusunda boy kadar kilo da önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Ancak bu konuda boy da devreye girerek; boya göre kilonun ideal olup olmadığı konusunda hesaplamalar devreye girmektedir. Fit ve sağlıklı bir görünüm çizerek; uygun kiloda olan herkesin komando olabilme ihtimali bulunmaktadır.

Komando olmak isteyenlerin göz rahatsızlıklarının da bulunmaması gerekmektedir. İyi nişan alabilecek ve ön saflarda çatışmaya her zaman hazır olacak olan bu askeri birliklere mensup kişilerin göz bozuklukları konusunda da yaptırımları bulunmaktadır. Komando olmak isteyenlerin astigmat, miyop ya da hipermetrop gibi sık görülen göz rahatsızlıklarının herhangi birini içermemesi gerekmektedir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Komando Olma Şartları (2019)” yazısında 10 düşünce

 1. M.cuma Karatas avatarı
  M.cuma Karatas diyor ki:

  Komondo olmak istiyorum ama yaşın daha 16 yani vatan için savaşmak istiyorum belki şimdiden egitilirsem iyi bir komondo olabilirim

 2. vatan için ölen avatarı
  vatan için ölen diyor ki:

  komando olmak istiyom ama daha küçüğüm ama yaşım geldiğinde vatanım için tüm dünyayı karşıma alırım vatan için herşeyi yaparım

 3. Bozkurt avatarı
  Bozkurt diyor ki:

  sanli Türkbayraginin üstünde bir damla kan olmak her babayigite nasip olmaz. Degerini bilin kardeslerim, benimde herzaman hayalimdi ama nasip degilmis yas simdi 34 Almanyada yasiyorum, silahli güvenlikciyim nekadar zorumada gitse amerikan askeriyesinde calismaktayim. Keske kardeslerimin yaninda en ön safta savasabilseydim.
  Allah Türk askerini ,milletini, vatanini korusun ve yüceltsin.

 4. asena nisa avatarı
  asena nisa diyor ki:

  Bende olmak istiyorum şimdi 15 yaşındayım. Okulun bitmesini bekliyorum rabbim olmak isteyenlere haklında hayırlısını nasip etsin

 5. Evin avatarı
  Evin diyor ki:

  Normal asker komando olmak zormu ve onların işi ne bnm sevdigim de bu gelecek Haziran da asker korkuyorum bu meslek kötü mü 😔

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?