Çarşı İzni nedir? Kaç gün? Kaç saat?

Çarşı İzni nedir

Askerlik ülkemizde belli bir yaşa gelmiş olan kişiler için zorunlu bir ödevdir. Bu yüzden her 10 erkekten dokuzu askerlik görevini yapmaktadır. Bazen bir takım fiziksel sorunlar sebebiyle askerlik görevini kişiler tamamlayamayabilmektedir.

Askerlik görevinde en çok merak edilen ve büyük bir heyecan ile beklenenin başında izinler gelmektedir. Çarşı ve diğer izinler askerler için en büyük taleplerin başında yer alır. Bu yüzden bizler de bu sayfamızda sizlere çarşı izinlerinin kaç gün olduğu konusunda detaylı bilgi vermeyi amaçladık. Çarşı izinlerinin yanı sıra askerlerin ölüm izni adı altında birinci derece yakınlarının vefat etmesi sonucunda belli süreliğine izin verilmektedir. Askerin annesi, babası, eşi ve çocuklarından birisinin vefat etmesi halinde 10 gün süreyle izin hakkı vardır.

Bölgelere Göre Çarşı Saatleri Değişiyor

Çarşı izninin şöyle bir durumu vardır, acemi birliğinde bulunan askerlere çarşı izni verilmemektedir. Sadece acemi birliğini bitirip usta birliğine başlayan askerler için bu hak verilmiştir. Çarşı izninin belli bir süresi vardır. Bu süre içinde askerler ilgili birliklerine teslim olmaları gerekmektedir. Çarşı izinleri hafta bir ya da iki haftalık olarak verilir. Genel olarak hafta sonları Pazar günleri tercih edilir. Çarşı izninin başlangıç saati sabah 09:00 dur. Bitiş süresi ise akşam 17:00 dir. Bu saatler birliklerin bölgelerine göre 08 ve 18’e kadar uzamaktadır. Yani çarşı izni toplamda 8-10 saat sürmektedir. Askerler bu süre zarfında diledikleri gibi zaman geçirebilir, sinemaya gidebilir, yemek yiyebilir, farklı etkinliklere katılabilir ve spor yapabilir.

Çarşı izninin belli bir günü yoktur, cumartesi ya da Pazar olmak üzere iki günden birisi olmak üzere askerlere izin olarak verilir. Kısa dönem askerlik ülkemizde 6 ay olarak belirlenmiştir. Ancak son yıllarda yapılan yeni düzenlemeler ile bu rakam azaltılacak gibi görünmektedir. Kısa dönem askerlerin 12 gün izin hakkı bulunmaktadır. Eğer ki izin haklarını kullanmazlarsa 12 gün erken tezkere alma durumları vardır.

Askerlik hizmeti vatani görevlerin başında gelir, bu yüzden askerliğin zor yanları olsa da hayatınızda unutamayacağınız anılar biriktirmenize sebep olur. Sizler de askerlik anılarınızı ve askerlikle ilgili sormak istediklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?