Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

astegmen olma sartlari

Halk arasında genel olarak astek olarak bilinen asteğmenler; askeri emir komuta zinciri içerisinde en düşük rütbeye sahip olan subaylar olarak adlandırılmaktadırlar. Aynı zamanda da yedek subay olarak da bilinen asteğmenler; genel olarak küçük birliklerde görev almaktadır. Batarya subayı ya da adetsim subayı gibi görevleri; askeriyede bulundukları süre içerisinde icra etmektedirler. Askeriyenin ast üst düzeni içerisinde astsubay kıdemli başçavuş ile teğmen arasında yer alan rütbe olarak görülmektedirler.

Asteğmen Olma Şartları

Asteğmen Nasıl Olunur Maaşları Askerde Ne İş YaparlarAsteğmen olmaya dair şartlar yakın bir geçmişte değişikliğe uğradı. Önceki dönemlerde asteğmen olmak isteyen kişiler asteğmenlik sınavına tabi olmaktaydı. Ancak yeni düzenlemeye göre asteğmen olmak isteyen kişilerde en az 4 yıllık bir fakülteden minimum 3.00 ortalamayla mezun olmaları gerekliliği ön plana çıktı. Bu konuda istisnalar olduğu belirtilse de genel bilgi bu yönde. Bunun için gerekli başvuruları gerçekleştirecek olan astek adayları; kura sonucunda askerliğini yedek subay olup olmadan tamamlamaları hakkında gerekli bilgileri edinebileceklerdir.

Askerliğini asteğmen olarak yapmak isteyen kişilerin askerlik şubelerine gitmeleri halinde gerekli başvuruları yapabilmeleri durumu söz konusu olabilecektir. Askerlik şubesi tarafından verilen formda yedek subay olmak konusunda yer alan kutucuğu işaretlemek; asteğmen adaylarının değerlendirilmeye alınması için yeterli bir durum olacaktır. Bu başvuru Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yedek subaylara olan ihtiyaç dahilinde değerlendirilmeye alınacaktır. Alınacak olan kişiler de kura sonucunda belirlenecektir.

Asteğmen olarak zorunlu askerlik görevini tamamlamak isteyecek olan kişilerin görev süresi 12 ay olarak belirlenmiştir. Bu kişilerin maaşları da görev yaptıkları noktalara göre değişkenlik göstermektedir. Bu sürenin ilk üç ayında maaş almayacak olan asteğmenler; sonraki süre zarfında ise 2900 ile 3500 TL arasında bir rakamı maaş olarak alabileceklerdir. Ancak bu rakam doğu bölgelerinde yapılan görevler hesaba katıldığında aylık 5000 TL gibi bir rakam ortaya çıkabilmektedir. Terör tazminatının yüksek olmasından dolayı ortaya çıkan bu rakam; çıkılan operasyonlar dahilinde alınan primler dahilinde de gelişme göstermektedir. Bu yüzden lisans mezunu olan herkesin göz önünde bulundurduğu bir durum olarak da asteğmenlik fazlasıyla ilgi çekici olarak görülmektedir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?