Erzincan 59. Topçu Eğitim Tugayı: Hava, Ulaşım ve Tecrübeler

erzincan bedelli askerlik tecrubesi

Topçu er sınıfında asker yetiştiren 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı, Erzincan şehir merkezine yaklaşık 3 km mesafededir. Erzincan’a tren, otobüs, havayolu ve özel araç ile ulaşılabilmektedir. Birlik şehir merkezine çok yakın olduğu için şehre ulaştıktan sonra birliğe ulaşmak çok kolaydır. Acemi eğitimi için birliğe teslim olacak asker adayları, tatil günleri dâhil tüm günler çalışan kayıt kabul merkezlerinde karşılanır. Asker adayları, nüfus cüzdanı ve teslim evrakı ile hazır bulundukları taktirde işlemleri başlatılır. Topçu birliği, uzun dönem askerlerin eğitime tabi tutulduğu temel askeri eğitim ve topçu muhabere eğitimlerinin yanı sıra kısa dönem askerlik ve bedelli askerlik yapanların da genellikle yanaşık düzen ve yürüyüş eğimi alarak yemin törenine hazırlandıkları bir birliktir.

erzincan 59 topcu egitim tugayi

Birlik içinde yeterli sayıda ankesörlü telefon ve bankla işlemlerini kolaylaştırmak için bankamatik mevcuttur. Bununla birlikte posta işlemleri için de bir PTT mevcuttur. Kışla içerisinde kantin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli sayıda kantin bulunmaktadır. Ayrıca gereli güvenlik önlemleri alınmış yeterli sayıda bilgisayar da bulunmaktadır. Er ve erbaşların sağlık sorunları ile ilgili başvurabilecekleri birinci basamak muayene merkezi bulunmaktadır. Kışla içerisinde bulunan rehberlik araştırma merkezi ile personelin sorunlarına daha kolay çözüm üretilebilmektedir. Yemin törenine kadar hafta içi her saat, cumartesi ve pazar günleri ise belirlenen saatlerde ziyaretçi görüşü yapılabilmektedir.

Erzincan’ın Havası Nasıldır?

Erzincan’da, Doğu Anadolu ile İç Anadolu iklimi arasında geçiş sağlayan sert karasal iklim hüküm sürer. Yaz ayları oldukça sıcak ve kuraktır. Bunun yanı sıra kış ayları ise oldukça soğuk ve yağışlı geçer. Aralık ile Mayıs ayları arasında yoğun bir şekilde kar yağışı olur. Kışın ortalama sıcaklık -3 ile 7 derece, yaz aylarında ise ortalama 24 derece civarında olur. Kış aylarının sert geçtiği düşünüldüğünde bu aylarda askerlik yapacak olanların sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Birliğe giderken yanınızda ilaç götürmeyin, girişte bu ilaçlara el konur. Ayrıca burada reçete edilen ilaçların da iki gün içinde temin edilebildiği göz önüne alındığına sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir.

erzinca hava nasil askerlik

59. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı Teslim Günü

erzincan 59topcu sevk kagidiAskerlik hizmetini yerine getirecek olan yükümlülerin birliğe teslim olacakları tarih askerlik şubelerince belirlenir. Belirlenen celp dönemlerinde askere gidecek olan yükümlülere askerlik şubeleri tarafından, sülüs belgesi verilmektedir. Bu belgede acemi birliğine teslim olma tarihi yazmaktadır. Ayrıca gidilecek mesafeye göre de yol verilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey teslim gününden önce ya da teslim gününden sonra birliğinize teslim olmamanızdır. Sevk belgesinde yazan tarihte, mümkünse akşamüstü mesai bitimine yakın yani saat 17.00 gibi birliğe teslim olmak gerekir. Bu sayede hem işlemleriniz tamamlanır, malzemeleriniz verilir ve yatacak yer ve yiyecek sorunu yaşamadan birliğinize teslim olmuş olursunuz.

59. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı’na Nasıl Gidilir?

Erzincan ili, karayolu, demiryolu ve havayolu ile üç farklı ulaşım yoluyla ulaşımın mümkün olduğu illerimizden biridir.

  • Karayolu ile ulaşım; Erzincan otogarına her ilimizden otobüs ile ulaşım mümkündür. Ancak kışın ulaşım biraz zahmetli olabilmektedir. Otogardan, 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı’na ulaşım belediye otobüsü ve taksi ile ulaşım mümkündür.
  • Demiryolu ile ulaşım; demiryolu ulaşımda çok fazla seçenek olmamakla birlikte Ankara-Erzincan-Kars güzergâhında hareket eden Doğu Ekspresi ile ulaşmak mümkündür. Biletinizi de önceden almayı ihmal etmeyin.
  • Havayolu ile ulaşım; uluslar arası Erzincan Havaalanı şehir merkezine 17 km mesafede bulunmaktadır. Havayolu ile şehre geldiğinizde ulaşım, havaalanından şehir merkezine taksi ve firma acentelerinin servisleri ile sağlanmaktadır.

erzincan 59topcu tugay ulasim

Birlikte Askerlik Yapanları Neler Bekliyor?

Genellikle askerlik açısından rahat bir birlik olsa da, zorlayıcı hava şartlarından dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz. Özellikle Aralık ile Mayıs ayları arasında sürekli kar yağışı altında geçen bir bölge olduğundan sabah içtimaları ve gece eğitimlerinde tir tir titreyebilirsiniz. Geniş bir alana yayılmış olan kışlada bol bol yürürsünüz. Bu nedenle ayak sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Özellikle kış aylarında askerlik yapacaklar termal çoraplar ve kaliteli içlikler almalıdır. Koğuşlarda 80 kişi birlikte yattığınız için mutlaka kendinizi hastalıktan koruyacak önlemler almalısınız. Sabahları erken kalkabilirseniz 05.00-06.00 arası duş yapabilirsiniz. Onun haricinde bölüklere göre değişen günlerde haftada en fazla 3 gün banyo yapabilirsiniz. Yemekleri için söyleyecek söz yok. Çünkü özel şirket tarafından yapılıyor ve lezzetli yemekleri bulunmaktadır. Eğer ben yemek yemem diyorsanız kantinde tost, köfte ve tatlı gibi yiyecekleri bulmanız mümkündür. Kantinler özel olarak işletildiği için özellikle gıda haricindeki ürünlerde dışarıya göre fiyatlar biraz yüksektir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?