Manisa 1. Komando Eğitim Tugayı Hakkında Bilgi: Ulaşım ve Tecrübeler

manisa komando egitim tagayi hakkinda bilgi

Manisa ilimizde bulunan 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı, Doğu Kışla ve Batı Kışla olarak ikiye ayrılmaktadır. Batı Kışla, Doğu Kışlaya göre daha büyük ve modern olmasına rağmen Doğu Kışla’da askerlik yapanların daha şanslı olduğu söylenmektedir.

Bu birliğimizden dağıtımlar genellikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılmaktadır. Bununla birlikte Manisa’da eğitim çavuşu olarak kalanlar da bulunmaktadır.

Kışla içerisinde yeterli sayıda ankesörlü telefon bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bankamatikler ve posta işlemleri için PTT bulunmaktadır. Kışla içerisinde yeterli güvenlik önlemleri alınmış internet bilgisayarları, ihtiyaçlarınızı karşılamak için kantinle, istirahat etmek için gazinolar bulunmaktadır.

Sağlık sorunları için 1.basamak sağlık merkezleri, askerlerin sorunlarını dinlemek için rehberlik dayanışma merkezleri bulunmaktadır.

Burada bulunulan süre içerisinde hafta içi her saat, hafta sonları ve resmi tatil günlerinde de belirli saatlerde nizamiyede ziyaretçi kabulü yapılmaktadır. Ayrıca er ve erbaşların spor yapabilmeleri için spor tesisleri bulunmaktadır.

Manisa’da Hava Nasıldır?

Manisa, Ege Bölgemizde yer alan bir il olmasına karşın kıyı kesimlere göre iklimi oldukça serttir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçen Manisa, kış aylarında ise ılık ve yağışlı geçer. İlin kuzey ve kuzeydoğusu dağlık olduğu için yaz ayları serin, kış ayları ise soğuk geçer. En fazla yağış alan ay Aralık, en az yağış alan ayları ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bazı seneler hiç kar yağışı olmadığı görülür. Sıcaklık ortalaması kış aylarında -17,5 derece, yaz aylarında ise +44,2 derece civarındadır.

manisa hava nasil askerlik

Manisa ilinde kışın askerlik yapacaksanız havanın sert olmasından dolayı mutlaka sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Soğuktan elleriniz, dudaklarınız çatlayabilir. Mutlaka bunlar için önleminizi almalısınız. Özellikle içlik ve termal çorap yanınızda bulundurmanız sizi soğuktan koruyacaktır. Yaz aylarında askerlik yapacaksanız yanınızda güneş kremi bulundurmalısınız.

1.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’na Nasıl Gidilir?

Manisa ilimizdeki birliğe karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınızla da ulaşım imkânı bulunmaktadır.

 • Karayolu ile ulaşım; Manisa iline Türkiye’nin her yerinden otobüsle ulaşım mevcuttur. Otogarda indikten sonra merkeze belediye otobüsleri ve taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Demiryolu ile ulaşım; Manisa iline bazı illerimizden demiryolu ulaşımı bulunmaktadır. Ankara, İstanbul, İzmir, Uşak, Afyon, Konya ve Adana illerinden demiryolu ulaşımı bulunmaktadır.
 • Havayolu ile ulaşım; ilimizde havaalanı bulunmadığından dolayı en yakındaki İzmir Adnan Menderes Havaalanından ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir havaalanından Manisa merkeze 54 km mesafe bulunmaktadır. İzmir’den otobüs ya da demiryolu ile Manisa’ya ulaşım sağlanabilmektedir.

manisa komando tugayi harita

1.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda İlk Gün Ne Yapacaksınız?

Askerlik şubesinden aldığınız sevk kâğıtlarında birliğe teslim gününüz yazmaktadır. Teslim günü en geç saat 17.00’ye kadar teslim olmanız sizin yararınıza olacaktır. Birliğinize ne kadar geç teslim olursanız terhis zamanında o kadar geç terhis olursunuz. Bu nedenle teslim gününüzden geç teslim olmamalısınız. Ayrıca teslim günü yoğunluğu göz önüne alınarak erken saatlerden itibaren sıraya geçmelisiniz.

Birliğin kayıt kabul merkezleri Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günleri de dâhil olmak üzere çalışmaktadır. Dolayısı ile kayıt kabul merkezine ne zaman gelinirse gelinsin tüm işlemler yapılabilmektedir. Kayıt kabul merkezine gelindiğinde mutlaka nüfus cüzdanınız yanınızda olmalıdır.

Kışlaya gelirken yanınızda cep telefonu, laptop, kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek, fotoğraf makinesi gibi malzemelerin getirilmesi yasaktır. Eğer getirirseniz bunlar girişte alıkonur. Sadece tuşlu cep telefonu ve askercell hattı olanlara izin verilir.

Birlikte Askerlik Yapanları Neler Bekliyor?

En rahat acemi birliklerinden biri olan 1.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda kışın askerlik yapacaksanız sizi zor ve sert bir iklim bekliyor. Boyunluk ve bereyi hiç çıkaramayacaksınız. Batı kışla, Doğu Kışla’ya göre daha disiplini ve koşulları biraz daha serttir.

Yemekleri genellikle güzeldir ancak soğuk yemek yemeye alışmalısınız. Kantinlerde istediğiniz tüm ihtiyaçlarınızı bulabilirsiniz. Yemek yemek istemezseniz kantinlerden karnınızı doyurabilirsiniz.

Ayda bir ya da iki defa sıcak su bulma ihtimaliniz vardır. Toplu bir şekilde hamam usulü yıkanırsınız. Soğuk suyla banyo yaparım ben diyorsanız bunu tekrar gözden geçirin derim.

manisa bedelli askerlik tecrube

Manisa’nın kısaca tarihçesini okumadan da gitmeyin;

Tarihi çok eskilere dayanan Manisa ilimiz, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Spil dağı ile Gediz Ovasının verimli toprakları üzerinde kurulmuştur. 1313 yılında Saruhanlılar tarafından zapt edilmiş ve adı Saruhan olmuştur. Osmanlılar döneminde uzun yıllar Aydın eyaletine bağlı bir sanca olan Manisa, 1923 yılından itibaren il statüsüne kavuşmuştur. 1927 yılında Saruhan olan adı Manisa olarak değiştirilmiştir. Tarihi ve termal turizm kaynakları açısından oldukça zengin bir ilimizdir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Manisa 1. Komando Eğitim Tugayı Hakkında Bilgi: Ulaşım ve Tecrübeler” yazısında 13 düşünce

 1. Asker yareni avatarı
  Asker yareni diyor ki:

  Astsubay Nişanlıma çiçek sepetinden hediye göndericem ptt kargo dışında bir kargoya verilirse ulaşabilir mi nişanlıma? Yardımcı olursanız sevinirim

 2. Bugra avatarı
  Bugra diyor ki:

  Merhabalar, benim bel fıtığım var subede bunu belirtmistim ve raporlari sunmustum fakat burasi cikti bana. Orasi nasil bir yer ? Egitimleri falan agir mi ? Korkum sadece belimden ibaret. Yardimci olursaniz sevinirim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?