Çanakkale 3. Eğitim Taburu Hakkında Bilgi

canakkale ezine askerlik hakkinda bilgi

Çanakkale’deki 3. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı birliği, askeri temel eğitimlerin yanı sıra cezaevi jandarma askerliği ve kolluk gücü jandarma askerliği konularında eğitim vermektedir. 3.Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı’nda acemi eğitimi alan askerler genellikle cezaevi askeri ya da kolluk gücü askeri olarak çeşitli illere gönderilirler.

Birlik içerisinde askerlerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak birçok tesis bulunmaktadır. Askerlerin aileleri ve sevdikleri ile kolaylıkla görüşebilmeleri için yeterli sayıda ankesörlü telefonlar, giyecek, bot boyası, atıştırmalık gibi ihtiyaçlarını karşılayacakları kantin, yemekhane ve büfe gibi tesisler bulunmaktadır.

Birlik içerisinde ayrıca terzi, berber salonu, güvenliği sağlanmış internet kafe mevcuttur. Kışla içerisinde ayrıca ekmek fırını da bulunmaktadır. İnternet bağlantısı bulunan bilgisayarlar ile askerlerin sosyal yaşamdan kopmaması sağlanmaktadır.

Basit sağlık sorunları için sağlık merkezi ve rehberlik ve dayanışma merkezi bulunmaktadır. Sağlık problemleri ileri seviyede olanlar çevre illerdeki hastanelere sevk edilirler.

Çanakkale’de Hava Nasıldır?

Çanakkale, Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında geçiş iklimi olarak görülmektedir. Genellikle ılıman bir iklimi vardır. Özellikle Edremit Körfezi’nde Akdeniz iklimi hüküm sürerken, orta kesimler ile Gelibolu yarımadasında halar oldukça soğuk geçer.

Genellikle Balkanlar üzerinden gelen soğuk rüzgârlar bölgede etkilidir. Kar yağışı oldukça azdır. Kış ve ilkbahar aylarında yağmur oldukça etkilidir. Senede ortalama bir ayı don yapar. Sıcaklık kış aylarında ortalama -10 derece, yaz aylarında ise +38 derece arasında seyretmektedir.

Kış aylarında askerlik yapacakların soğuklar konusunda oldukça dikkatli davranmaları gerekir. Grip ve soğuk algınlığı bu aylarda artış gösterir. Soğuğa karşı içlik ve termal çoraplar götürülmelidir.

canakkale hava nasil askerlik

İlk Gün Ne Yapacaksınız?

Askerlik şubenizden sevk belgenizi aldınız. Üzerinde yazan birliğe teslim tarihi geldi çattı. Evet, sevk kâğıdınızda yazan tarih birliğinize teslim olacağınız kesin tarihtir. Mutlaka bu tarihte birliğinize teslim olunuz. Aksi taktirde ne kadar geç giderseniz askerlik de o kadar geç biter.

Teslim günü birliğinize istediğiniz saatte teslim olabilirsiniz. Bunun için bir sınırlama yoktur. Kayıt kabul merkezleri kesintisiz hizmet vermektedir. Ancak, sevk tarihindeki yoğunluğu göz önüne alacak olursanız çok fazla geç saate kalmamalısınız. En geç saat 17.00’ye kadar birliğinize giriş yapmaya çalışın. Bu sayede işlemleriniz kısa bir süre içerisinde bitecek ve kıyafetlerinizi akşam yemeğinden önce almış olacaksınız. En azından akşamı aç geçirmiş olmayacaksınız.

Çanakkale 3. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı’na Nasıl Gidilir?

Ezine’de bulunan birliğe gidecek olan askerlerin öncelikle Çanakkale merkeze gitmeleri gerekmektedir. Kışla şehir merkezine oldukça yakındır ve işlek bir ulaşım ağına sahiptir. Kışlaya özel aracınızla, otobüs ile ve havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.3 Jandarmataburu canakkale ezine askerlik

  • Özel araç ile ulaşım; Çanakkale İzmir karayolu, 3. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı içerisinde bulunan Şehit Albay Mehmet Nazım Bey Kışlasının yanından geçmektedir. Bu nedenle aracınızla ilerlerken yönlendirme tabelalarını dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz.
  • Otobüs ile ulaşım; birçok ilde Çanakkale’ye otobüs seferi düzenlenmektedir. Bununla birlikte bazı illerden Ezine terminaline de direk otobüs seferleri bulunmaktadır. Ezine terminalinden kışlaya uzaklık yaklaşık 1 km mesafededir. Çanakkale otogarından ise belediye otobüsleri ve dolmuşlar ile kışlaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu yolculuk yaklaşık olara 1 saat sürmektedir.
  • Havayolu ile ulaşım; Çanakkale havaalanına Türkiye’nin her yerinden uçak seferleri yapılmaktadır. Şehir merkezinde bulunan havaalanından kışlaya HAVAŞ ya da belediye otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Birlikte Askerlik Yapanları Neler Bekliyor?

Genellikle iyi bir ortama sahip bir birliktir. Komutanların kısa dönemlere saygı duyduğu ve samimi davrandıkları bir birliktir. Bazı bölüklerinde 24 saat duş ve sıcak su imkânı bulunmaktadır. Tek sıkıntı çekeceğiniz uzun dönem askerlerdir. Koğuşlar genellikle çok kalabalıktır. Ayrıca uzun dönemlerle aynı koğuşlarda kaldığınız için sizi hiç rahat bırakmazlar.

Çarşıya çıkışta Çanakkale’ye gidiş yasaktır. Sadece Ezine’de bol bol kebap yiyip birkaç internet kafeden faydalanabilirsiniz. Yemekleri ortalamanın altında olsa da kantinlerden yiyecek ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz.

Eğitim şartları zorlu geçmektedir. Ayrıca çetin geçen kış nedeniyle zorlu bir askerlik sizleri bekliyor.

3. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı Tarihçesi

4. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı’na bağlı olan birlik, Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinden buraya taşınmıştır. Şehit Albay Mehmet Nazım Bey Kışlası olarak da anılan birlik, cezaevi jandarma, kolluk gücü jandarma ve temel askeri eğitim veren bir taburdur.

Dağıtımlar genellikle ülkenin çeşitli illerindeki cezaevlerine ve ihtiyaç olan jandarma karakollarına yapılmaktadır. Burada doğu illerinin çıkması da muhtemeldir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?