Tokat 48. Piyade Eğitim Alayı Hakkında Bilgi

tokat 48piyade askerlik

Zorlu eğitim şartlarıyla nam salmış bir birlik olan 48. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı, TSK’nın en önemli eğitim birliklerinden biridir. Tokat il merkezinde bulunan birlikten dağıtımlar genellikle Doğu ve Güneydoğu illerine yapılmaktadır. Burada verilen eğitimler genellikle doğu bölgelerindeki hava şartlarına ve çatışma koşullarına hazırlık olarak verilmektedir.

Bununla birlikte alayda yanaşık düzen eğitimi, nişancılık eğitimi ve intikal gibi eğitimler de verilmektedir. Bu sayede sınır karakollarına gönderilecek olan askerlerin bölge ve görev şartlarına hazır hale gelmesi sağlanır.

Kışla içerisinde yeterli sayıda kantin bulunmaktadır. Bu kantinlerden günlük ihtiyaçlarınızı ve telefon karı temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bankamatik, PTT ve yeterli sayıda ankesörlü telefon bulunmaktadır.

Askerlerin istirahat zamanlarında faydalanabilecekleri basketbol, voleybol ve futbol sahaları bulunmaktadır. Sağlık sorunları için 1. basamak sağlık merkezi ve psikolojik sorunlar için rehberlik ve dayanışma merkezi bulunmaktadır. Ayrıca kısıtlamalar olsa bile genel kullanıma açık internet bilgisayarları bulunmaktadır.

tokat 48piyade alayi askerlik

Tokat’ın Havası Nasıldır?

İç Anadolu ile Karadeniz Bölgesi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Genellikle güney bölgelerinde iklim oldukça sert olmakla birlikte kıyıya yaklaştıkça bu sertlik azalır. Tokat ilimize senenin her günü yağmur yağmaktadır.

Ortalama yüksekliği 1050 metre olan Tokat ilinin genelinde karasal iklim görülür. Ağustos ayı yılın en sıcak ayı, Ocak ayı ise yılın en soğuk ayıdır.

tokat hava nasil askerlik

48. Piyade Eğitim Alay Komutanlığında İlk Gün

Kayıt kabul sırasında nüfus cüzdanı ve gerekli belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgeler olmadan kayıt işlemleri yapılamamaktadır. Kayıt kabul merkezi Cumartesi, Pazar günleri ile resmi tatil günlerinde açıktır. Bu nedenle ne zaman giderseniz gidin işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Birliğinize teslim olacağınız gün mümkünse erken saatlerde teslim olmanız sizin yararınıza olacaktır. Askerliğinizin ilk gününe zinde başlamak için bu gereklidir. Askerler kışlaya geldiklerinde resmi tören ile karşılanır ve yemin töreni ile uğurlanmaktadır.

Kayıt kabul esnasında yükümlülere tüm istihkakları verilmektedir. Birliğe erken teslim olursanız verilen kıyafetleri ve botları deneyerek alabilirsiniz.

Kışlaya gelirken yanınızda yasaklı malzemeleri getirmeyiniz. Ses kayıt cihazı, taşınabilir bellek, radyo, bilgisayar, kesici ve delici aletler ile yiyecek ve içecek getirilmemelidir. Yanınızda cep telefonu getirdiyseniz nizamiyedeki görevli personele bir senet karşılığın teslim edebilir ve dağıtıma giderken geri alabilirsiniz. Ancak diğer saydığımız malzemeleri geri alamazsınız.

48. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı’na Nasıl Gidilir?

48 egitim alayi adres nerede

Birliğe karayolu ve havayolu ile ulaşım mümkün olsa da en uygun ulaşım şekli karayolu ile ulaşımdır.

  • Karayolu ile ulaşım; Türkiye genelinden Tokat iline otobüs seferleri bulunmaktadır. Tokat otogarından askeri birliğe genellikle celp dönemlerinde askeri araçlar ile ulaşım sağlanabilmektedir.
  • Havayolu ile ulaşım; şehir merkezine 25 km mesafede bulunan Tokat havaalanına şuan sadece Edremit Kocaseyit Havaalanından ulaşım sağlanabilmektedir. Diğer illerden gelecek olanlar en yakındaki Sivas havaalanını tercih edebilirler. Daha sonra buradan karayolu ile Tokat’a ulaşım sağlanabilmektedir.

Birlikte Askerlik Yapanları Neler Bekliyor?

Oldukça soğuk geçen bir kışı olduğu için sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Yemekler askerler tarafından pişirildiği için pek lezzet aramayın. Hatta kimi zaman az pişmiş eti ağzınızda gevelersiniz, kimi zamanda salçalı suya haşlanmış nohutun dökülmesi ile oluşmuş yemeği yemek zorunda kalabilirsiniz. Denetleme zamanlarına denk gelirseniz lezzetli yemekler yeme imkânı bulabilirsiniz. Bazı dönemlerde arka arkaya aynı yemeğin çıktığı bile olmuştur.

Tokat’ın ikliminden dolayı Ağustos aylarında bile gece nöbetlerinin parka ile tutulduğu bire birliktir. Reviri neredeyse kimse gitmesin diye en tepeye kurmuşlar. Hastaysanız mümkünse kendi kendine geçmesini bekleyin. Yoksa revire gidene kadar daha da hasta olabilirsiniz.

Son olarak alayın tam ortasından geçen su kanalının etrafında oturarak sohbet etmenin tadına doyum olmuyor.

tokat bedelli askerlik acemi 48piyade alayi

48. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı Tarihçesi

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Tokat, Oğuz Türklerinin kumandanlarından Danişmend Melik Ahmet Gazi tarafından kurulmuştur. Tarihi çok eskiye dayanan ilin stratejik önemi büyüktür. Coğrafi yapısı itibariyle şehir dış saldırılara karşı oldukça güvenli bir bölgedir.

Gazi Osmanpaşa Kışlası olarak anılan 48. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı, şehrin merkezine yakın bir yerde konuşlanmıştır. Celp dönemlerinde oldukça yoğun askere ev sahipliği yapan birlik, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en iyi eğitim birliklerinden biridir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Tokat 48. Piyade Eğitim Alayı Hakkında Bilgi” yazısında 2 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?