Şehirlere Göre Bedelli Askerlik Yol Paraları Ne Kadar?

bedelli askerlik yol parası hesaplama

Askerlik yapacak olanların, birliklerine gitmek için harcayacakları yol paraları devlet tarafından karşılanmaktadır. Buna askerlik yol parası adı verilir. Askerlik yol parası ile birlikte bir de iaşe bedeli altında günlük yeme-içme ihtiyacının karşılanacağı bir bedel ödenir. Yeni askerlik kanunu ile bedelli olarak askerlik yapacakların en çok merak ettiği konulardan biri de bedelli askerlik yol parasının ne kadar olacağıdır. Kısa dönem, uzun dönem, bedelli ayırt etmeksizin tüm askere gidenlere bu bedel devlet tarafından ödenir.

Bedelli Askerlik Yol Parası Ne Kadar (2019)

Bedelli olarak askere gideceklere verilecek olan askerlik yol ve iaşe bedelinin ne kadar olduğu konusu oldukça merak edilen bir konudur. Bu bedelin ne kadar olduğuna geçmeden önce verilen bu paranın iki kısımdan olduğunu söylemeliyiz. Yol ve iaşe bedeli olarak iki kısım olan bu ödeme toplu olarak yapılmaktadır.

İaşe bedeli adı altında verilen günlük yemek parasının tutarı bellidir. Bununla birlikte askerlik yol parası, nereden nereye askere gidileceğine göre değişkenlik göstermektedir. Dolayısı ile sabit bir rakam söz konusu değildir. Yol parasının belirlenmesinde nereden askere gidileceği çok önemlidir. Yol parasının belirlenmesi askerlik şubeleri tarafından yapılmaktadır. Askerlik şubeleri, belediyelerden rayiç otobüs fiyatlarını öğrenerek, askerlik yol parası olarak bu bedel üzerinden ödeme yaparlar. Dolayısı ile bedelli asker adayının bulunduğu ile ve gideceği ile göre askerlik yol parası değişebilir.

bedelli askerlik yol parasi hesaplama
Örnek bir sülüste yol parasının yer aldığı bölüm

Örnek vermek gerekirse; İstanbul’dan Amasya’ya askere gidecek olan bir askere yaklaşık 100 TL, İzmir’e gidecek olan bir askere ortalama 90 TL, Erzincan’a gidecek olan bir adaya ise ortalama 130 TL askerlik yol parası verilmektedir. Bununla birlikte iaşe bedelleri de aşağıdaki gibidir;

  • 0-600 km arası mesafeye 1 günlük iaşe bedeli olarak 20 TL,
  • 601-1200 km mesafeye 2 günlük iaşe bedeli 40 TL,
  • 1201-1800 km mesafeye 3 günlük iaşe bedeli 60 TL ödenir.

turkiye siyasi haritasi askerlik

Askerlik Yol Paraları Ne Zaman Ödenir?

Askerlik yol paraları geçmiş dönemlerde askerlik şubeleri tarafından elden ödenmekteydi. Yeni uygulama ile artık askerlik yol parası ve iaşe bedeli PTT şubelerinden ödenmektedir. Askerlik parası sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabilir. Bunun yanı sıra sevk tarihine 2-3 gün kala PTT şubelerinden ödemeler yapılmaktadır. Nadir de olsa bazı dönemlerde gecikmeler yaşanmaktadır. Ayrıca askerlik yol parası hem acemi hem de usta birliğine gidecek olanlara verilir.

[irp posts=”2905″ name=”Yeni Askerlik Sisteminde Maaş ve Harçlık Ne Kadar Olacak?”] asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?