Burdur 58. Piyade Alayı Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Başlık

burdur bedelli askerlik

3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’na bağlı olan 58. Piyade Alay Komutanlığı, Burdur’da bulunan Binbaşı Maruf Kışlası’ndadır. Burdur merkezde bulunan Binbaşı Maruf Kışlası’na kara yolu ile ulaşım imkânı bulunmaktadır. Karayolu harici ulaşım imkânı bulunmayan Burdur’a bir saat uzaklıkta bulunan Isparta ya da 3 saat uzaklıkta bulunan Antalya’da hava alanı bulunmaktadır.

Burdur ili, Akdeniz Bölgesinin iç kısımlarında bulunan bir ilimizdir. Burdur ili göller bölgesinde yer alır ve 14 gölle en fazla göl olan ilimizdir. Binbaşı Maruf Kışlası şehir merkezinde bulunur. Burdur gölüne yakın bir konumda ve ormanlık bir alanda bulunur. Kışlanın çevresinde askerlerin izin günlerinde gidebilecekleri çok sayıda kafe ve restoran bulunmaktadır. Bununla birlikte asker yakınlarının konaklayabileceği çeşitli mekânlar da bulunmaktadır. Otogara ve şehrin her yerine ulaşım imkânı sağlayan minibüsler ve belediye otobüsleri kışlanın önünden geçmektedir.

Kışla içerisinde her taburun kendisine ait hizmet binaları mevcuttur. Bununla birlikte koğuşlar ve askerlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlar bulunmaktadır.

  • Kışla içerisinde yeteri kadar ankesörlü telefon, banka işlemleri için bankamatikler ve posta işlemleri için de PTT mevcuttur.
  • Kışla içerisinde yeterli sayıda kantin bulunmaktadır. Ayrıca askerlerin dinlenebilecekleri gazinolar da bulunmaktadır.
  • Askerlerin sağlık sorunlarında başvurabilecekleri sağlık merkezleri bulunmaktadır.
  • Personelin sorunlarına destek olabilmek için kışla içerisinde rehberlik araştırma merkezi ve uzman bulunmaktadır.
  • Hafta içi günlerde her saat, cumartesi, Pazar ve tatil günlerinde belirlenen saatlerde ziyaretçi görüşme yerlerinde ziyaretçinizle görüşme yapabilirsiniz.
  • Askerlerin istirahat ve hafta sonu izin günlerinde faydalanabilecekleri spor tesisleri bulunmaktadır.

Burdur’un Havası Nasıldır?

Yüksek dağlar Burdur’u Akdeniz ikliminden ayırır. Bu nedenle karasal iklim hüküm sürer. Yaz aylarında olduk sıcak geçen Burdur, kış aylarında ise çok soğuk geçer. Kış ayı sıcaklık ortalaması -16,7 derece iken yaz aylarında 39,6 derece arasında seyreder. Kış aylarında yağışlar oldukça fazladır ve güneye doğru yağışlar daha da artar. Kış aylarında soğuk geçtiği göz önüne alındığında eğer kış aylarında askerlik yapacaksanız mutlaka termal çorap ve içlik kullanmalısınız. Elleri ve yüzü soğuktan koruyacak kremler kullanmalısınız. Yaz aylarında da yüksek sıcaklıklardan dolayı güneş kremi yanınızda bulundurmalısınız.

burdur bedelli askerlik hava nasil

58. Piyade Alay Komutanlığı Teslim Günü

Askerlik görevini gerçekleştirecek olan yükümlüler, e-devlet üzerinden hangi birliğe ve hangi saatte teslim olmaları gerektiğini öğrenebilirler. Teslim tarihi konusunda herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır. Teslim tarihinde gün içerisine herhangi bir saatte birliğe teslim olunabilir. Teslim tarihinde en geç saat 17.00’ye kadar birliğinize teslim olmanız, işlemlerinizin biran önce tamamlanması açsından önemlidir. Teslim tarihi hafta sonuna denk gelse bile teslim olunabilmektedir. Askeri birliğine geç teslim olanlar hakkında tutanak tutulur ve askerlik süresi yeniden hesaplanır.

58.Piyade Alay Komutanlığı’na Nasıl Gidilir? (Yol Tarifi)

58. Piyade Alay Komutanlığı ya da diğer adı ile Binbaşı Maruf Kışlası, Burdur merkezde işlek bir anayolun kesişme noktasında yer almaktadır. Birliğe diğer vilayetlerden ulaşım aşağıdaki şekillerde sağlanmaktadır.

  • Karayolu ile ulaşım; Burdur iline tüm vilayetlerden otobüs bulunmaktadır. Otogara indikten sonra birliğe ulaşım taksi, minibüs ya da belediye otobüsü ile sağlanabilmektedir. Birlik otogardan yaklaşık olarak 5 km mesafededir.
  • Demiryolu ile ulaşım; ilde demir yolu hattı bulunmakla birlikte çalışmalar yapıldığından demir yolu ile iletişim sağlanamamaktadır.
  • Havayolu ile ulaşım; Burdur’da hava alanı bulunmamaktadır. Bununla birlikte en yakın hava alanı Isparta ve Antalya’dadır. Isparta hava alanı 35 km, Antalya havaalanı 140 km mesafededir. Buradan ulaşım şehirler arası otobüsler ile sağlanmaktadır.
  • Denizyolu ile ulaşım; Burdur’un denize kıyısı olmadığı için deniz yolu ile ulaşım yoktur.

burdur 58piyade nasil gidilir

Burdur’da Bedelli Askerlik Yapanları ve Diğer Erleri Neler Bekliyor?

Burdur kış aylarında oldukça soğuk olduğu için burada askerlik yapacaklar mutlaka yün içlik ve termal çorap götürmelisiniz. Genellikle burası kısa dönem ve bedelli askerlik yapanların birliğidir. Buradan dağıtımlar genellikle Kıbrıs ve Trakya illerine çıkmaktadır. Ancak bazı dönemlerde Doğu illerine de çıktığı görülmektedir. Özellikle dövizli askerlik yapanların olduğu bir birlik olduğundan dolayı güzel bir kışladır. Kısa dönem acemilik yapanlar için güzel bir ortamdır. İçerisinde Türk tipi bir hamam bulunmaktadır. Her gün sıcak su bulunmaktadır ve banyo imkânı vardır. Yemekleri özel bir firma tarafından yapıldığı için ortalamanın üzerindedir. Kış aylarında askerlik yapacaksanız mutlaka farenjit olacaksınız. Bunun için giderken mutlaka öksürük şurubu götürün. Girişte çok detaylı arama yapılmadığı için valizinizin kıyısında köşesinde içeri sokabilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?