Asker Alışveriş Listesi 2024: Askere Giderken Alınacak Malzemeler

asker alisveris listesi askere gitmeden once bak

Asker Alışveriş Listesi: Askere Giderken Alınacak Malzemeler

Bu yazıda askere giderken alınacak malzemeleri sizler için derledim ama diğer tüm yazılardan farklı olarak bu malzemeleri nerede ve nasıl kullanmanız gerektiğini de belirttim. Askere gitmeden önce asker alışveriş listesi hazırlamak istiyorsanız ve en çok satan askeri malzeme listesine ulaşmayı düşünüyorsanız tam da bu yazı sizin için. Aşağıdan “Başlıkları Göster” derseniz listeyi görebilir, tıkladığınız ürünün ne işe yaradığını okuyabilirsiniz.

Askere gitmeden önce alman gereken ürünleri tek tek yazdım. Hızlıca okuyayım diyorsan, arkana yaslanman gerekecek. Ama unutma, bu yazıyı okuduktan sonra aklında askeri malzemelerle ilgili farklı bir soru işareti kalmayacak. Diyorsan ki ben yazıyı okuyacağım ama öncelikli olarak askeri malzeme listesini göreyim, o zaman A4 boyutunda yüksek çözünürlüklü liste aşağıda. İsterseniz çıktı alabilirsiniz.

asker alisveris listesi askere giderken alinacaklar askeri malzeme listesi
asker alisveris listesi askere giderken alinacaklar askeri malzeme listesi

Askeri Malzeme Listesi

Bot boyası

Komutanlar, özellikle acemi birliği ve bedelli askerlik yapanların botlarının boyalı olmasına çok dikkat ediyor. Her gün boyalı olması, boyalı değilse bile parlak görünmesi önemli.

Bot parlatıcı sünger

Her gün boya yapmak istemeyenler, botlarını parlatıcı ile siliyor ve böylece botlar daha geç kirleniyor. Günlük ayakkabı kullanımında da tercih edilen parlatıcılar, olmazsa olmazlar arasında.

Bot vatkası

Belki de vatka, en çok tercih edilen asker malzemeleri arasında. Askerde her gün yürürken, ayaklarınız bota alışık olmadığı için her gün vurur. Botu giydiğinizde topuk kısmına yerleştirdiğiniz vatkalar, ayak arkanızdaki tahrişi engelleyerek rahat bir yürüyüş imkanı sağlıyor. Çok basit bir çözüm ama gerçekten iş görüyor.

Tabanlık

Yukarıda bahsettiğim gibi her gün botlarla ayakta duracaksınız hatta “rap rap” yürüyeceksiniz. Bu nedenle ayak tabanlarınız şişecek ya da ağrıyacak. Kullanacağınız tabanlık bu ağrıları hafifleterek engelleyecektir. Asker setleri içerisindeki tabanlıklarımız ortopedik standart tabanlıklar. Ayakları çok hassas olmayan kişiler için fazlasıyla yeterli olacaktır. Ama silikon jel tabanlıklar ve memory foam (ayağınızın şeklini alan) akıllı tabanlık modellerimiz de sitemizde mevcut: Tabanlık Modelleri

İpli asker cüzdanı

Şimdi diyeceksiniz ki normal cüzdan neyimize yetmiyor da asker cüzdanı kullanıyoruz. Hemen bahsedeyim. Asker cüzdanı, ipli olmazsa hiçbir fayda sağlamaz. Bizim sattığımız gibi boyuna asmalı ipli asker cüzdanı olacak ki eğitimlerde cüzdanın düşmesini engelleyecek, olmaz ama hırsızlıklara karşı özellikle de yatarken paranızı ve kartlarınızı saklayacaksınız. Zaten çok nakit taşımanıza gerek yok ama kartlarınızı saklamanız gerekecek. Ayrıca cüzdan içerisine tuşlu telefon bile koyabilirsiniz.

Peçete

Askeriyede tuvalet kağıdı olduğunu düşünen arkadaşlar çıkabiliyor. Size kötü haber vereyim, böyle bir hizmet yok. Bu nedenle tuvalet kağıdınızı yanınızda götürmelisiniz. Ama cep peçetesi de her zaman pantolon cebinde olmalı. Ne zaman nerede tuvalet ve diğer ihtiyaçlarınızın olacağını tahmin edemezsiniz.

Islak mendil

Çok mu gerekli, tabii ki değil. Ama hem hijyen için hem de çok detaya girmeyeyim ama anladınız siz. Ek olarak ıslak mendille yeri geldiğinde bot bile silebileceğinizi unutmayın.

Çanta&Dolap kilidi

Bot kilidine göre daha küçük olan çift anahtarlı kilidi dolap için de çanta için de kullanabilirsiniz. İşin gerçeği, çoğu yerde dolapların kilitlenmesi yasak olduğu için sadece çanta için kullanabilirsiniz. Peki hangi çantayı? Askere gittiğinizde, sivildeyken getirdiğiniz çanta veya bavulu, birlikteki sivil depoya çıkaracaksınız. Çünkü dolaplar çok küçük ve eşyalarınız sığmayacak. Sivil depoya çıkarılan çantaları da -olmaz da- hırsızlığa karşı bu kilitle kilitlersiniz. İki anahtarlı olması da büyük avantaj.

Bot kilidi

Askeriyeye gittiniz, botlarınızı teslim aldınız. Sonra koğuşa gittiğinizde botlarınızı botluğa koyuyorsunuz. Düşünsenize, 150 tane aynı bot. Numaralı ayakkabı dolapları var ama kilitleri yok. Karıştırıp alan da kendi ayakkabı numarasını büyütmek isteyen de rasgele alabiliyor. Yani botunuzu kitlerseniz, bunun da önüne geçmiş olursunuz. Çünkü acemi&bedelli askerlikte bunlar sık oluyor.

Dikiş seti

En çok duyduğumuz şey, “ben ne anlarım dikişten” oluyor. Ama kimse sizden terzi olmanızı beklemiyor. Dikiş seti içerisinde 3 farklı renkte ip, düğme ve iğne yer alıyor. Küçük sökükler olduğunda terzi arayıp günlerinizi geçireceğinize, kalsın bir kenarda. Çünkü terzi bulmak öyle kolay değil. Askeriye burası, izin alması, terzinin müsaitliği vs. kolay değil. Emin olun ihtiyaç halinde hemen halledeceksiniz.

Tıraş çantası

Benim vazgeçilmez dört parçamdan biri (Diğerlerini aşağıda sırası gelince belirteceğim). Tıraş köpüğü, jilet, diş fırçası, diş macunu, sabun kutusu içerisinde sabun… Bu kadar şeyi nasıl taşıyacaksınız? Hepsini tıraş çantasına koyar, çantanın ucundaki tutamaç ile rahat bir şekilde lavobaya gidersiniz. Günlük yaşamda hiç kullanmadım ama askeriyede gerçekten muazzam kolaylık. Hem düzen hem de pratiklik sağlıyor.

Banyo jileti

Kişisel temizliğiniz için mutlaka yanınızda taşımanız gerekiyor. Açıklama yapmaya gerek yok zaten.

Sabun kutusu

Hem taşıması kolay hem de kalıp sabunu yerleştirdiğiniz tıraş çantasına atarak rahat bir kullanım sağlıyor.

Pudra

Koltuk altı, ayak ve apış arası pişiklerine karşı kullanabileceğiniz pudra ile tahrişlere karşı önlem alabilirsiniz. Bebek pudraları bu açıdan çok avantajlı çünkü daha az kimyasal oluyor.

Metal dolap askısı

Askeriyede dolap düzeni denen bir disiplin var. Özellikle acemi&bedellide buna ayrıca dikkat ediliyor. Dolap askısı da giysileriniz asmak için şart. Metal olması ise tek tipliğin getirmiş olduğu bir zorunluluk. Dolaplar da çok küçük olduğu için biz sitemizde yer alan asker setlerine 2’şer tane koyduk. Çünkü fazlasını kullanmak çok zor. Sadece kamuflajı koyduğunuzda dolap kaplanıyor neredeyse.

Temiz ve kirli çamaşır torbası

Yukarıda bahsettiğim dolap düzeni disiplini için bu çamaşır torbaları da şart. Temizleri beyaza, kirlileri siyah tobalara koyacaksınız. Komutanlar dolaba uzaktan baktığında, tek tip düzeni görecek, o havayı koklayacak.

6li temel bedelli asker seti asker malzemeleri

Çamaşır filesi

Askerde çamaşır yıkasanız da yıkamasanız da çamaşır filesine ihtiyaç duyulabiliyor. Bedelli askerlik yapacak olanların çoğu “Ben çamaşır yıkamayacağım” diyor. Ama çoğu kişi duşa giderken fileye eşyaları koyup duş askısına asıyor. Ama filenin asıl amacı bu değil tabii ki. Askerde çamaşırlarınızı yıkamak için çamaşırlarınızı büyük çamaşırhanelere götürürsünüz. Büyük makinelere de rasgele çamaşır atılmaz. Bizim sattığımız çamaşır filesinin ağzı bağlanıyor. Ayrıca üzerinde yer alan etikete yazacağınız isim ve birlik bilgileri ile çamaşırlarınız karışmayacak. Makinede isim silinmesin diye de çıkmayan asetat kalemiyle isminizi yazabilirsiniz. Kalem yoksa şu an sitemizde yer alıyor. Sepete ekleyebilirsiniz: Çıkmayan asetat kalemi

*Özetle çamaşırlarınızı fileye koyduğunuzda ağzını sıkıca bağlayıp gönül rahatlığıyla makineye atabilirsiniz.

Kapaklı diş fırçası

Özellikle “kapaklı” vurgusu yapmamın en büyük sebebi, diş fırçasını tıraş çantanıza da koysanız, ayrıca bir alanda da muhafaza etseniz, hijyenik olmuyor. En temiz yolu, kendi kapağında saklamak. Çünkü bir kez diş fırçanız düştüğünde ya da farklı bir şeyle temas ettiğinde geri dönüşü olmuyor. Bu nedenle kapaklı diş fırçası öneriyoruz.

Diş macunu

Kendi tercihinize kalmış.

Arko krem

Kış ve sonbahar mevsimlerde sürekli yapılan yürüyüşler, ellerinizin çatlamasıyla sonlanacak. Bu kaçınılmaz sonu yaşamamak için nemlendirici krem ile ellerinizi soğuklara karşı koruyabilirsiniz. Bu arada, uzun dönem askerlik yapıyorsanız da ilkbahar, sonbahar veya kış fark etmez, her halükarda gece nöbetlerinde o ayazı yiyeceksiniz. Yani nemlendirici bir kreme ihtiyacınız olacak, benden söylemesi.

Katı sabun

Askeri birliklerin çoğunda, sıvı sabun olur. Ama olmama ihtimali de ağır basıyor. Sabun varsa da sabunluk içerisine eklenmiyor ya da geç ekleniyor. Bu nedenle bir kalıp sabun ve kalıp sabun için sabunluk önemli.

Tıraş bıçağı ve tıraş köpüğü

Asker Kolisi olarak biz “tavsiye” ve “her şey dahil” setlerimizde Gilette marka jilet ve köpük kullanıyoruz. Hem daha dayanıklı hem de daha kaliteli. Gilette 3 bıçaklı jiletler, tıraşta hızlı ve az kesikli bir kullanım sağlıyor. Jilet bıçak tercihinizde bıçak sayısını dikkate almanızı öneririm.

Tıraş kolonyası

Yine “tavsiye” ve “her şey dahil” asker paketleri içerisinde tıraş kolonyası olarak Arko kalitesini tercih ediyoruz. Tıraş sonrası kolonya kullanmanız, yanaklarınızın tahriş olmasını engellemek için bire bir.

Tıraş havlusu

Tıraş sonrası yanaklarınızı kurulamak için küçük ebatlı havlu kullanabilirsiniz. Hem bu havluları doğrudan tıraş çantasına koyabilirsiniz.

Ayak koku önleyici

MyHelp marka ayak koku önleyicisi ile botlarınızın kokmasını, dolaylı olarak da ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Üretici firma 1 paketin etkisini 120 gün olarak belirlese de bize gelen dönüşlerde 30-60 gün etkisinin güçlü bir şekilde devam ettiğini biliyoruz. Günlük sivil ayakkabılar için de sıkça tercih ediliyor.

Ayak koku önleyici kullanımı: Koku önleyici paketin içerisindeki tozun yarısını bir bota diğer yarısını da diğer bota döküp giymeniz lazım. 4-5 saat boyunca bu şekilde giymeniz halinde kokulara karşı önleminizi almış olacaksınız.

Kulak tıkacı

Askerde benim hayatımı kurtaran ikinci eşyalardan biri de buydu. Kulak tıkacını ne yapacağız ki?” diye soranlar için hızlıca anlatayım. İlk etapta silah atışları için kullanacağınızı söyleyebilirim ama ben, gece koğuşta yatarken kullanıyordum. Çünkü ne olur olsun, farklı bir ortama giriyorsunuz ve illa ki çok sesli horlamalar ile karşılaşacaksınız. Kulak tıkacının ipli olması gece yatarken kulağınızdan düşmesini önlerken, kutulu olması gündüz hijyenik bir şekilde tıkaçları muhafaza etmenizi sağlar.

9lu tavsiye bedelli asker seti asker malzemeleri

Banyo lifi

Plastik banyo lifleri, hızlı köpürmesi ve daha az yıpranması nedeniyle tercih ediliyor. Hem kullanımı kolay hem de temizliği.

3’lü havlu seti

“Her şey dahil asker setleri” içerisinde yer alan 3’lü havlu paketi içerisinde büyük bir banyo havlusu, orta boy el yüz havlusu ve tıraş sonrası kullanım için tıraş havlusu yer alıyor. Mavi ve standartlara uygun havlular ile ihtiyaçlarınızı tamamen görebilirsiniz. Askeriyede de size banyo havlusu vereceklerini söylemeden geçmeyeyim.

Cımbız

Kaş ve yanaklarınızdaki kıllar için çantanıza bir cımbız ekleyebilirsiniz.

Çengelli iğne

Benim hayatımı kurtaran bir diğer ürün de çengelli iğne. Her sabah yatak yapmaktan gerçekten illallah etmiştim ki çengelli iğneyi kullanmaya başladım. Çengelli iğne ile yatağın 4 bir tarafını alttan bağlıyoruz ve sabah kalktığınızda yapmanız gereken tek şey, çarşafı gerdirmek oluyor. “Abartmayın isterseniz, altı üstü yatak yapacağız” diyenleriniz varsa, askere gittiğinizde bu cümlelerimi tekrar hatırlayacağınıza eminim. Sitemizdeki çengelli iğneler 12’li, bilginiz olsun. Fazlasıyla yeter yani.

Tırnak makası

Kişisel bakımınız için olmazsa olmazlardan.

Yara bandı

Askerde küçük yaralanmalara ve kesiklere karşı bir paket yara bandı taşımanız sizin için faydalı olacaktır.

Kulak çubuğu

Duş sonrası kulaklarınız için kullanabilirsiniz.

Asker saati

“Saate ne gerek var?” diyenlere, eğitimlerde komutanların “15 dakika ara” dedikten sonra sivildeki gibi telefona bakamayacağını söylemek isterim. Sitemizde yer alan asker saati, klasik Casio tipi alarmlı, ışıklı ve kronometreye sahip. Kendi saatinizi de götürebilirsiniz ama çok pahalı olmaması sizin için iyi olur. Ne olur ne olmaz.

Bot fırçası

Hayatımı kuratan 4 üründen biri de bot fırçası. Özellikle kış mevsiminde ve çamurlu arazilerde botlar çamur oluyor. Çamur kuruyor ve üzerine boya veya parlatıcı kullanılmıyor. Bot fırçası ile bot üzerindeki çamur ve diğer kalıplaşan lekeleri çıkarabilirsiniz. Usta askerlerin çoğu boya yapmayıp, fırça ile tüm işini gördüğünü söyleyebilirim.

Elbise naylonu

Kamuflajınızın toz-toprak olacağını hatta çamura bulanacağını düşündüğümüzde, şeffaf elbise naylonun önemini anlayabiliyoruz. Çok önemli değil, ben götürmemiştim ama olsa kullanırdım o da ayrı.

Askeri nevresim takımı

Yastık kılıfı, çarşaf ve yorgan kılıfından oluşuyor. Askerde nevresim ve yastık kılıfları düzenli aralıklarla yıkanıyor ancak bu süre uzun olabiliyor, pislenen nevresim ve yastık kılıflarında yatmak istemeyenler olabiliyor. Daha da önemlisi, birliğe katıldığınız ilk gün size verilen nevresimler pis olabiliyor. Aslında siz gittiğiniz yeni yıkanmış nevresimlerde kalıyorsunuz ama yıkanmaya rağmen çıkmayan, sararan nevresimler olabiliyor. Temizliğe dikkat edenler de bu nevresimleri kullanmak istemiyor. Bu nedenle de askere gitmeden önce kendi nevresimini götürüyor.

Nevresim alırken de TSK standartlarına uygun, 47 tel mavi renkte olmasına özen gösterin. Biz, kendi atölyelerimizde standartlara uygun bir şekilde üretip askeri birliklere de gönderdiğimiz için sitemizde yer alan yastık kılıfı da nevresim de askeriyeye uyumlu.

asker nevresim takimi kogus

Askeri yastık kılıfı

Nevresim götürmeyip, sadece 1-2 adet yastık kılıfı alan arkadaşlar da var. Bu nedenle yastık kılıfı ayrıca da satıyoruz. Bunu yapmayıp, tişörtü yastık kılıfı yapanları da duydu bu kulaklar (Güzel çözüm ama inkar edemeyeceğim). Yastık kılıfı ve nevresim takımı dahil tüm asker malzemelerini sitemizdeki asker malzemeleri kategorisinde bulabilirsiniz.

*Çok nadir de olsa, ilk gidildiğinde hiç yıkanmayan nevresimlerde yatmak zorunda kalan insanlar oluyor. Ben çok duymadım açıkçası ama varmış yani.

Kan taşı

Tıraş sonrası kanamalarda kullanılıyor. İçerisinde 20 çubuk yer alıyor ve kanamalara bu çubuklardan birini kullandığınızda, kan akışını durduruyor.

Şifreli kilit

Bot ve çanta kilidini şifreli olarak tercih edenler olabiliyor.

Terlik

Belli bir standart yok terlik için. İstediğiniz bir terliği götürebilirsiniz. Ama kesinlikle götürün çünkü mesai bittikten sonra ayaklarınız o terliği isteyecek. Koğuşta da avluda da terlikle gezeceğinizi unutmayın.

Mıntıka eldiveni

Her sabah kalkıp mıntıka yapacaksınız. Yani birlikte yer olan çöplerin alımı, tuvaletlerin yıkanması vs. Yerdeki çöplerin de çoğu sigara izmariti oluyor. Özellikle sigara içmeyen kişiler haklı olarak bu izmaritlere dokunmak istemiyor, lateks eldiven tercih ediyor.

Şafak sayarlı saat

Çok fonksiyonlu şafak sayarlı saatlerde, özellikle 6 ay asker yapanlar tarafından tercih ediliyor. Şafak gününü ayarlayıp, saatte kalan günlerinizi görebiliyorsunuz. Zaten her gün sayıldığı için bunu unutmak zor, o da ayrı.

Cep boy not defteri

Özellikle cep boy tercih etmenizi öneririm. Çünkü eğitimlerde kullanılan defterleri, doğrudan pantolon cebine ya da gömlek cebine yerleştirirseniz taşıması kolay oluyor. Ben eğitimden çok günlük tutmak için kullanıyordum. Keyifli oluyor. Öneririm.

askeri fanila askeri ic giyim tisort
askeri fanila askeri ic giyim tisort

Asker İç Çamaşır Ürünleri

Askeri fanila

Askerde giyilen tişörler, TSK standartlarına uygun, nano yeşili asker fanilası olmalı. Yani rasgele bir tişört giyemezsiniz mesai saatlerinde. Çok kaliteli bir şey almanıza da gerek yok. Zaten piyasadaki çoğu tişört uygun fiyatlı olarak satışa sunuluyor. Çünkü sadece askerde giyiliyor ve fazla alındığı için yüksek fiyat ile tüketiciler zorlamak istenmiyor. Pamuk olması rahatlık ve terlemelere karşı önemli. Buna dikkat edin.

Askeri atlet

Sıfır yaka nano yeşili askeri atlet, askeri birlikte en çok kullanılan giyim ürünlerinden. Ama zorunlu tutulan bir şey değil. Ama uygun fiyatta bulduğunuzda normal atlet yerine askeri atlet kullanmanızı öneririm.

Askeri tişört mü almalıyım yoksa atlet mi?

En çok sorulan soru, “Atlet mi alayım kısa kol tişört mü?” sorusu oluyor. Bunun cevabını da şöyle vereyim. Kesinlikle kısa kol alın. Çünkü gömleğinizin altına giyeceğiniz fanilaların yaka kısmından görünmesi gerekiyor. Atlet alırsanız, teniniz görünecek ve bu durum askeriyede kabul edilmiyor.

asker tisortu fanila farki
asker tisortu fanila farki

Paçalı asker donu (boxer)

Paçalı yani arjantin don olarak bilinen boxer modelinin yüzde yüz pamuk olması ve lastikli olması pişik olmanızı önleyecektir. Günlük yaşam gibi kesinlikle düşünmeyin. Çünkü bütün gün giyeceksiniz ve sürekli yürüyorsunuz, terliyorsunuz. Rahat ve salaş bir boxer olmazsa, hiç rahat edemeyeceksiniz.

Askeriyede giyim kontrollerinde bakılan bir diğer ürün de boxer. Bazı yerlerde kontrol edilmediği söylense de acemi & bedelli askerlik yapanların riske atmaması gerektiğini söyleyebilirim. Usta birliğinde ise durum biraz farklı. Usta birliğinde boxerı istediğiniz renkte tercih edebilirsiniz, ne sorun yapanı gördüm ne de duydum.

Asker çorabı

Yazlık çorap aslında dört mevsimlik çorabı tanımlar. Uzun konç çorap gibi olması önemli. Çünkü botlarınızı giydiğinizde yukarı çekmeniz gerekiyor. Komutan kontrollerinde de çorabın bu renk olmasına dikkat ediliyor.

Kışlık asker çorabı

Kışlık havlu çoraplar, kış ve sonbaharda tercih edilmeli. Gerçekten ayakları üşüyenler, bu mevsimlerde dört mevsimlik çorap giymesin diyebilirim. Yine bunun da konç çorap gibi uzun ve nano yeşili olması önemli.

Polar bere, boyunluk ve eldiven

Kışlık asker malzemeleri denince akla gelen diğer ürün ise polar bere, polar boyunluk ve polar eldiven. Ağızdan gelen soğukları kesen polar boyunluk, el üşümeleri ve çatlamalarına karşı polar eldiven ile kafanızın ayaz yememesi için polar bere olmazsa olmaz. Bazı birlikte izin verilmediği söylensense de takıldığında çok da bir şey denmiyor. Çünkü öbür türlü askerlerin hasta olması hızlanıyor. Benim boğazlarım hassas olduğu için polar boyunluk çok işime yaramıştı.

Termal içlik takımı

Askerde kamuflaj pantolon ile gömleğin altına giyeceğiniz fanila tişörtün altına, bir de termal içlik giymelisiniz. Termal içlikler soğuğu bildiğiniz kesiyor ve vücut ısınızı koruyor. Bütün gün dışarda “rap rap” yürüyeceğiniz için içliklerin hayat kurtardığını söyleyebilirim. Nöbet tutacakları hiç hesaba katmıyorum bile.

Bu arada içlikleri askeriyede giydiğiniz gibi günlük yaşantınızda da giyebilirsiniz.

12li kutahya havaci bedelli asker seti asker malzemeleri

Havacı asker malzemeleri nelerdir?

Bu konuyu daha önce yazmıştım ama bu başlıkta da kısaca bahsedeyim. Havacı askerlerin ürünleri diğer askerlere göre farklı. Fanila rengi füme (gri gibi görünen), çorapları ise siyah oluyor. Onun dışında bere-boyunluk-eldiven de içlikler de siyah. Buradan havacı asker setleri kategorisini inceleyebilirsiniz: Havacı asker malzemeleri

Jandarma ve Denizci asker malzemeleri neler?

Kara Kuvvetleri askerleri tişörtü de çorabı da nano yeşili giyerken, denizci askerler beyaz tişört, jandarmalar ise nano asker yeşili tişört giymek zorunda. Web sitemizde yer alıyor.

“Asker alışverişinde neler alınır?” sorusunu, asker malzemeleri kullanım rehberi şeklinde sizlere sundum. Şimdi, “Asker alışverişi nereden yapılır?” sorusunun cevabını vereyim.

İnternetten asker alışverişi yapıp, hızlı bir şekilde bu işten kurtulmak istiyorsanız, askerkolisi.com üzerindeki asker setlerini incelebilir ya da tek tek asker malzemelerini ‘asker malzemeleri’ sekmesinden inceleyip satın alabilirsiniz.

asker seti asker malzemeleri asker alisverisi online
asker seti asker malzemeleri asker alisverisi online
asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?