Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu Hakkında Bilgi

ankara etimesgut zirhli birlik okulu askerlik hakkinda bilgi

Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Hakkında Bilgi

Askerliğinin nereye çıktığı belli olan kişilerin ilk yapması gereken şey e devlet üzerinden aldıkları sülüs belgeleri ile beraber almaları gereken diğer şeylerle birimlerine teslim olmaktır. Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı birimine askerliği çıkan kişilerin ilk araştırdıkları konu birimin sunduğu imkanlardır. Ankara imkanlar bakımından daha avantajlı bir şehir olsa da hava şartları için aynı avantajı maalesef sunamamaktadır. Öncelikli olarak kışlada hem er başlar hem de erler için yeterli sayıda ankesörlü telefon mevcuttur. Kişiler bu telefonları kullanarak sevdikleri ile iletişim kurabilmektedir. Banka işlemlerinin devamlılığını sağlamak adına kışlada bankamatik bulunmaktadır. Pek çok birimin aksine bu birimde PTT şubesi yoktur. Bunun yerine mobil araçlarda postane işleri sürdürülmektedir.

ankara etimesgut zirhli birlikler
ankara etimesgut zirhli birlikler

Erler peçete, telefon kartı, su, bisküvi, defter, kalem ve bot boyası gibi ihtiyaçlarını karşılamak için kışladaki kantinlerden yararlanabilirler. Ayrıca bireylerin sivil hayattaki kişisel gelişimlerini sürdürebilmesi için kısıtlanmış internet erişimi ile kullanılabilecek bilgisayarlar mevcuttur. Ayrıca askeri gazinolarda erler ve er başlar oturup sohbet edebilir, kendilerini rahatlatabilir. Sağlık bu kurumda en çok dikkat edilen husustur. Askerler askerliğe başlamadan önce sağlık kontrolleri yapılır. Kayıt kabulde de 1’inci Basamak Muayene Merkezinde gerekli bilgilendirmeler yapılır. Askerlik süresinde bir rahatsızlığın ortaya çıkması durumunda Gülhane Araştırma ve Eğitim Hastanesi, Ankara Şehir Hastanesi ve Etimesgut Sait Ertürk hastanesi başta olmak üzere Ankara’daki tüm devlet hastaneleri erin tedavisi ve muayenesi ile ilgilenir. Fiziksel sağlıkla beraber psikolojik sağlık da oldukça önemlidir. Erler gelmeden önce bir psikolojik rahatsızlığa sahipse ya da oradayken uyum sağlayamama, yoğun aile özlemi gibi bazı sorunlarla karşılaşırlarsa süreci daha sağlıklı atlatabilmek için Rehberlik ve Danışma Merkezindeki alanında uzman personeller ile görüşme sağlayarak sorunlarına çözüm üretmeye çalışabilirler. Fiziksel sağlıklarını korumak ve sosyalleşebilmek için erler ve er başlar dinlenme zamanlarında spor tesislerinden faydalanabilir.

Ankara Etimesgut Zırhlı Birliklere Nasıl Gidilir?

  • Kara Yolu:

Otogardan Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı birimine gitmek için öncelikle Ankara AŞTİ’ye gitmeniz gerekir.  Buraya her il ve ilçeden ulaşım mümkündür. Daha sonra Etimesgut ilçesine doğru giden özel halk otobüsü, dolmuş, minibüs, midibüs ve taksilerle biriminize ulaşabilirsiniz.

ankara etimesgut zirhli birlikler okulu ulasim bilgi

  • Demir Yolu:

Ankara ve İstanbul, Ankara ve İzmir, Ankara ve Adana, Ankara ve Diyarbakır, Ankara ve Elâzığ, Ankara ve Zonguldak, Ankara ve Balıkesir, Ankara ve Kayseri, Ankara ve Burdur ile Ankara ve Isparta arasında TCDD trenlerinin güzergahları bulunur. Bunlarla Ankara’ya gelebilirsiniz. Buraya geldikten sonra şehir içi banliyö trenleri ile biriminize ulaşabilir ya da otobüs, minibüs ve taksi gibi alternatifleri kullanabilirsiniz.

  • Hava Yolu:

Uluslararası Ankara Esenboğa Havalimanı ile şehir merkezi arasında yaklaşık 25 kilometre kadar bir mesafe vardır. Buradan biriminize gitmek için HAVAŞ, belediye otobüsü, özel halk otobüsü, minibüs, midibüs, dolmuş ve taksilerden yararlanabilirsiniz.

anakara eitmesgut zirhli birlikler harita ulasim
anakara eitmesgut zirhli birlikler harita ulasim

İlk Gün Nasıl Geçiyor?

Gitmeden önce eşyalarınızı hazırlarken, hazırladığınız eşyaların yasaklı eşyalar olmamasına dikkat etmeniz çok önemli. Kışlaya herhangi bir şekilde ses kayıt cihaz, bilgisayar, cep telefonu, internet erişimli cihaz, telsiz, fotoğraf makinesi, kamera, DVD, CD, kesici delici alet ve patlayıcı malzeme sokamazsınız. Valizinizi hazırlarken size zaten verilecek şeyleri bilmenizde fayda var. Çünkü verilecek eşyaları fazladan yanınıza aldığınızda boş yere yer kaplar ve zaten kalabalık olan koğuşta yer darlığı çekmeye başlarsınız. Kışlada size verilecek şeyler şunlardır: Parka (1 adet), apoletsiz elbise (1 adet), apoletsiz gömlek (1 adet), kışlık ya da yazlık bot (1 adet), spor ayakkabısı (1 adet), terlik (1 adet), yazlık ve kışlık şapka (1 adet), eşofman Takımı (1 adet), pijama takımı (1 adet), spor çorap (1 adet), don (2 adet), yün içlik (1 adet), fanila (2 adet), atlet (1 adet), eldiven (1 adet), yüz havlusu (1 adet), diş macunu (1 adet), diş fırçası (1 adet), palaska (1 adet), çanta (1 adet), spor şortu (1 adet), banyo şortu (1 adet), banyo havlusu (1 adet), permatik (aylık 4 adet), kulak tıkacı (1 adet), nefte (1 adet), künye levhası (2 adet), künye zinciri (1 adet), yüz havlusu (1 adet), diş macunu (1 adet), diş fırçası (1 adet), şampuan (aylık 200 ml.) ve tıraş köpüğü (aylık bir tüp). Bunlara göre eşyalarınızı ayırmak ve biriminize erken saatlerde gitmek ortama alışmak ve eşyalarınızı yerleştirmek için daha iyi bir seçim olacaktır. Böylece hem etrafı tanıyabilecek hem de koğuşunuzdaki askerlerle tanışabileceksiniz. Ayrıca biraz daha erken gidebilirseniz duş alma imkânınız da olacaktır. Erken gitmek diğer güne daha zinde başlamanıza katkı sağlar. Böylece teslimiyetten sonraki ilk gününüz, diğer seçeneğe kıyasla odlukça verimli geçecek ve diğer günlerde de bunun faydasını göreceksiniz.

ankara etimesgut zirhli birlikler askerlik hakkinda bilgi
ankara etimesgut zirhli birlikler askerlik hakkinda bilgi

Zırhlı Birlikler’de Sizi Neler Bekliyor?

Askerlik hem geçirdiğiniz süre hem de normal hayattan ayrılmanız nedeniyle oldukça zor bir görevdir. Ayrıca zor olduğu ve uzun sürdüğü için kişinin tüm hayatını etkileyen bazı durumlara da yol açar. Fakat bunlar endişelenilmesi gereken değişimler değildir. Tam aksine söz konusu değişimlerin hemen hemen hepsi iyi yönlüdür. Buraya geldiğinizde vatan, millet ve bayrak sevginiz olduğundan daha fazla olacaktır. Çünkü vatan savunmasının bir parçası olarak haftalar geçireceksiniz. Bunun dışında yüksek bir disiplin altında kaldığınız için sonraki hayatınızda daha derli toplu, disiplin sahibi birer birey olacaksınız. Bu hem akademik hem insan ilişkileri bağlamında sizi bir adım öteye taşıyacak bir gelişme olacaktır. Tüm bunların da dışında burada geçirdiğiniz sürede kuvvetli dostluklar kurmanız muhtemeldir. Hatta çevrenizde “asker arkadaşı” deyimini sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu deyim gerçekten de pratikte var olan bir durumdur. Burada edindiğiniz bu dostlarla “askerlik anıları” biriktirmeniz de kaçınılmazdır. Fakat bu sefer çevrede duyduğunuz her şey pratikte var olmayabilir. Çünkü insanlar genelde bu anıları abartma eğilimindedir.

ankara zirhli birlikler yemin toreni ankara
ankara zirhli birlikler yemin toreni ankara

Askerliğin olumsuz yönlerine de değinmek gerekirse en zor kısmı koğuşta hiç tanımadığınız, belki de kültürü ve yaşam tarzı sizinle hiç uyumlu olmayan birçok insanla beraber yaşamak zorunda kalacak olmanızdır. Herkesle iyi geçinmek her zaman mümkün değildir ama olumsuz bir ortam oluşturmamak için iyi geçinilemese de görmezden gelmek iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca aile özlemi de erleri en çok zorlayan konulardan biridir. Çünkü askerlik yapıldığı yaş itibariyle gençlerin hayatlarının en kritik dönemlerine denk gelmektedir. Üniversiteden yeni mezun olan, yeni evlenen evlenme arifesinde olan, yeni baba olan, işini kurmadan önce askerliğini tamamlamaya gelen pek çok insanla karşılaşacaksınız hatta onlardan biri olacaksınız. Ailenizle ankesörlü telefonlar yardımıyla sık sık görüşmek, izin verilen şartlar altında getirdiğiniz mobil cihazla gün içerisinde ideal sayıda konuşmak bu özleminizi hem sizin hem sevdikleriniz için azaltmak konusunda yardımcı olacaktır. Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ankesörlü telefonlar bakımından yeterli donanıma sahiptir. Tüm bu süreci tamamlayıp yemininizi ettiğinizde tüm hasretinizi giderebilecek ve hayatınıza daha iradeli bir insan olarak vatan bilinciyle dönebileceksiniz.

Askere giderken alınacak asker malzemeleri ve asker setleri için AskerKolisi.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?