Askerlikte Ne Kadar Maaş Alınır? Askerlik Maaşları Ne Kadar? (2022)

Askerlik Maaslari Ne Kadar 2022 4

Askerlik maaş oranları 2022 yılında da rütbeden rütbeye değişiklik gösteriyor. Her sene belirli dönemlerde vatani görevini yapmak için gençler hevesle beklemektedir. Bireylerin eğitim durumları, askerde kalma istekleri ve görev yerlerine göre askerlik maaşları belirlenir. Böylece askerlik süreçlerinde gençler ekonomik olarak zorlanmadan görevlerini tamamlayabiliyor ve istedikleri takdirde bazı sınavlara tabii olarak ücretli asker olarak devam edebilmektedir. Bu sınavlar hem yazılı hem de mülakat olmak üzere çeşitli evreleri vardır. Ücretli olarak askerliğe devam eden kişiler veya askerlik için özel eğitim alanlar, mesleklerini icra ettikleri süre boyunca düzenli olarak askerlik maaşı alırlar.

Askerlik Maaslari Ne Kadar 2022 2
Askerlik Maaşları Ne Kadar 2022 

Her erkek 20 yaşına geldiğinde askerlik görevi için beklenmektedir. Eğitim durumu nedeniyle ertelenebilir ancak mümkün olduğu kadar erken tamamlanan askerlik görevi ile çalışma hayatındaki engel kalkmış olur. Askerlik durumlarının da kendi içlerinde çeşitleri vardır. Eskiden zorunlu askerlik görevi 12 ay iken 2019 yılından itibaren zorunlu askerlik süresi 6 ay olarak bilinir. Ancak kişiler askerlik görevini yedek subay ya da astsubay olarak yapacak ise yine süre 12 aydır. Bedelli askerlik süresi ise bir aydır. Bedelli askerlikte uzun dönem ve kısa dönem askerlik yapmamak için belli bir ücret ödenir. Askerlik maaş oranları asgari ücrete göre hesaplanmaktadır.

6 Aylık Askerlik Maaşı Var mı?

6 ay yani uzun dönem askerlik yapan gençler istedikleri takdirde bu süreyi 6 ay daha uzatabilir. Bu dönemde ise askere belirli miktarda maaş verilmektedir. Bu maaş oranı ise asgari ücrettir. Aynı zamanda kişilerin görev yerlerine bağlı olarak da maaş oranları belirlenmektedir. Askerlik uzatma döneminde askerlere 6 aydan sonra asgari ücret verilmektedir. Son bilinen güncellemelere göre er ve çavuşların maaşı 4 bin 254 lira olarak bilinir.

Askerlik Maaslari Ne Kadar 2022 1

Ancak yılsonu ekonomisine bağlı olarak verilecek bu maaşlarda iyileştirme yapılması bekleniyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde şehirlerinde görev yapanlara ek olarak 1790 lira ek ödeme veriliyor. Aynı zamanda bu bölgede görev yapanlara tazminat ödeniyor. Askerliği ek olarak uzatmak isteyenler 6 aylık süre boyunca da sağlık primleri devlet tarafından ödenmektedir.

1 Yıl Askerlik Yapan Ne Kadar Maaş Alır?

Askerlik Maaslari Ne Kadar 2022 3
Uzun dönem zorunlu askerlik süresi altı aydır. Ancak gençler bu süreyi uzatarak sözleşmeli er ya da yedek subay olarak göreve devam edebilir. Bu süre zarfında da hem askerlere maaş verilir hem de sigorta primleri karşılanır. 2021 yılında erlere harçlık amaçlı maaş veriliyordu. Bu miktar aylık olarak 145,60 TL’dir. Onbaşı harçlık fiyatı 166,40 TL olarak bilinir. Çavuşlara ise askerlik maaşı olarak 187,52 TL harçlık verilir. Bir yıl askerlik yapan kişilere ise maaşlar 5.700 ile 14.000 TL arasında maaş verilmektedir. Askerlerin görev yerleri, rütbeleri, sürelerine göre fiyatlar değişkenlik gösterir. 2022 yılında ise subay ve yedek subay maaşları 12.000 TL’den başlar. Son güncellemelere göre de yedek subay askerlik maaşları 2022 yılında 12.000 TL’dir.

Askere Devlet Ne Kadar Para Veriyor?

Askerlik Maaslari Ne Kadar 2022
Askerlik görevini tamamlayan kişilere devlet belirli bir maaş ya da harçlık bağlar. Askere verilen harçlık miktarı daha minimum düzeyde iken 6 ay sonra uzatarak 12 ay yani bir sene askerlik yapan bireylere devlet maaş vermektedir. Özellikle yedek subay ya da rütbeler ile görev yapan kişilere verilen maaş daha fazladır. Doğu’da askerlik yapan bireylere hem teminat verilir hem de maaşları daha fazladır. Görev yapılan yer, rütbe ve süreler askerlik maaşını belirleyen faktörler arasında yer alır.  Devlet askere maaş verirken asgari ücret düzeyini baz alır ve ona göre hesaplama yaparak maaş verir. Her rütbe ve görev yapılan yere göre maaş değişmektedir. 12 ay sözleşmeli olarak askerlik yapanlar da maaş almaktadır.
asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?