Askerlik Tecil Ettirme Şartları Neler? Askerlik Tecil Uzatma (2022)

Askerlik tecil islemleri 2

Askerlik tecil işlemleri, yetişkinlik çağına girmiş ve özellikle öğrenci konumunda olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her 20 yaşını doldurmuş erkeğin zorunlu askerlik görevi vardır. Önceden zorunlu görev süreleri daha uzundur ancak 2019 yılından itibaren görev 6 aya düşürülmüştür. Bireyler askerlik görevini zevkle yapıyorsa ve devam etmek istiyorsa sözleşmeli er ya da erbaş olmak için ayrı şekilde başvuru yapabilir. Ancak 20 yaşına gelindiğince kişiler eğitim hayatına devam ediyorsa ya da henüz askerlik yapma durumları yok ise o zaman askerlik tecil ettirmelidir.

Askerlik tecil islemleri 1
Askerlik tecil işlemleri nasıl yapılır? (2022)

Askerlik tecil işlemlerini hızlı ve etkili şekilde yapmak için e devlet üzerinden kişiler direkt olarak başvuru yapabilir. Ancak teyit etmek ve güvenli şekilde askerliği tecil ettirme işlemini yaptırmak için askeri şubeye gidilebilir. E devlet üzerinden kişiler giriş yapmalı ve Milli Savunma Bakanlığı bölümünden asal yoklama başvurusu alanına girilmelidir. Kişiler direkt olarak askerlik şubesine giderek tecil işlemlerini de yaptırabilir ve sürelerini resmi olarak öğrenir. Aynı zamanda e devlet sistemi üzerinden nasıl askerliğin tecil edileceği bilinemiyorsa şubeden öğrenilebilir. Hem bireysel olarak işlem yapılır hem de internet üzerinden askerlik tecil ettirme işlemleri yapılır.

Askerlik tecil islemleri 4

Askerlik Tecil Süresi Nasıl Uzatılır?

Askerliği tecil ettirme şartları için kişiler lise, ön lisans, lisans, doktora ya da ikinci kez üniversite okuma gibi durumlarının devam etmesi gerekir. Aynı zamanda kişilerin rahat ve süresiz olarak çalışabilmesi için askerlik görevlerini kısa sürede tamamlamaları önem taşır. Askerlik erteleme ya da tecil ettirmek için gerekli nedenler işlem sırasında belirtilir.

Askerlik tecil islemleri 3

Buna uygun olarak askerlik süresi belirli bir süre ertelenerek kişilerin eğitimlerine devam etmesine imkân tanınmaktadır. Askerliğin tecil süresini uzatmak için e devlet üzerinden Milli Savunma Bakanlığı’na müracaat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bireyler işlem yapamazlarsa ya da herhangi bir sorunla karşılaşırsa askerlik şubesine giderek işlemlerini yaptırabilmektedir. Askerlik erteleme tecil ettirme için kişilerin yanında olması gereken evraklar şunlardır:

  • Mezuniyet diploma ve en az 5 olmak üzere fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı ve en az 5 fotokopisi
  • Son zamanlarda çekilen vesikalık fotoğraf
  • Ehliyet ve 3 fotokopi /varsa

Askerlik erteleme yeni tecil ettirilmek için Milli Savunma Bakanlığı’na başvuru yapılması gerekir. Bu başvuru sonrasında bireylere askerlik görevi için sevk tarihi verilmektedir. Bu tarihe kadar kişiler askerlik görevi ertelenir ve bu süre içerisinde eğitimlerine devam etme olanağı elde eder.

Askerliği Uzatmak için Ne Yapmalı?

Kişiler zorunlu askerlik görevlerini tamamlamaları için 20 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Böylece askerlik yoklamaları bireylere gönderilir ve göreve çağırılmaktadır. Ancak lise, ön lisans, lisans, doktora ya da ikinci üniversite nedenlerinden dolayı eğitim hayatlarına devam eden kişiler askerliği erteleme seçeneğinden yararlanabilir. Bu sayede eğitim hayatına ara vermeden devam etme, kendini geliştirme fırsatı sunulmaktadır.

Askerlik tecil islemleri

Askerliği tecil edildiğinde bu süreye uygun olarak sevk verilmektedir. Bu sevk tarihi bittiğinde kişiler zorunlu askerlik görevlerini yapmak durumundadır. Bireyler akademik kariyer yapıyorsa buna uygun olarak askerliği tecil ettirme hakkı bulunmaktadır. Bu erteleme işlemi için Milli Savunma Bakanlığı’na başvuru yapılmaktadır. Tecil işlemini bireyler hızlı şekilde e devlet üzerinden yapabilmektedir.

Askerliğin Tecili Uzatılabilir mi?

Bireyler askerlik görevlerini ertelemek ve eğitim hayatlarına bölünme olmadan devam edebilmek için tecil işlemi yaptırmaktadır. Başvurulan eğitime göre kişilere sevk tarihi verilmektedir. Bu tarihe kadar bireylere yoklama ve askerlik için herhangi bir çağırı yapılmaz. Askerliğin tecil tarihini net bir şekilde öğrenmek ve sistemi anlamak için başlangıçta askerliğin tecili askeri şubede yaptırılabilmektedir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?