Antalya’da Askerlik: 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında Askerlik Nasıl?

Antalyada Askerlik 3. Piyade Egitim Tugay Komutanliginda Askerlik Nasil

3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Antalya

3.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı General Niyazi Çelik – Antalya birliği için askerleri nasıl bir süreç bekler ve birlikte hangi imkanlar mevcut ilk olarak bu konudan bahsetmek faydalı olur. Askere giden bireyler için ilk zamanlar en önemli husus alacakları eğitimdir. Askere ilk başlayış ve eğitim süreci zorlu olur.

Ailesinden uzakta olan erler ve erbaşlar için özlem zor olabilir. Kışlanın içinde askerlerin aileleriyle görüşme sağlayabilecekleri ankesörlü telefonlar vardır ve herkesin eşit sayıda görüşme yapabilmesi adına sayıları yeterlidir.

general niyazi celik kislasi antalya nasil
general niyazi celik kislasi antalya nasil

Bankada işlem yapması gerekenler için bankamatik bulunur. Postada işlem yapması gerekenler için ise PTT şubesi vardır. Antalya’da askerlik yapmak ulaşım açısından oldukça rahat olur. İl içerisinde her ilçeye giden toplu taşıma araçları mevcuttur.

Kışla içinde askerlerin özel ihtiyaçlarını karşılamaları adına kantin bulunur. Defter, kalem, bot boyası ve benzeri ihtiyaçlar kantinden her zaman temin edilebilir. Kantin şubeleri askerlerin sıkıntı yaşamaması adına yeterli sayıdadır. Er ve erbaş gazinoları, istirahat süresinde olan askerler için dinlenme alanlarıdır.  1. Basamak Muayene Merkezi kayıt kabul işlemlerinde hizmet sunar.

Ayrıca erbaş ve erlerin sağlık sorunları için hizmet verir. Antalya Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda askerlik süresince merkez askerleri sağlıkla ilgili her konuda bilgilendirir. Bilgilendirme ve tedavi işlemleri günün her saatinde devam eder. Tedavi merkezinde tedavi edilemeyecek bir sağlık sorunu olursa ilk olarak Antalya merkezde yer alan hastanelere gönderim sağlanır.

Etimesgut Asker Hastanesi, Isparta Asker Hastanesi Gülhane Askeri Tıp Akademisi hastanın sevki için ilk tercih edilen hastanelerdir. Askerler bu hastanelerde her türlü sağlık hizmetini uzman doktor ve hemşirelerden alırlar. Rehberlik ve Danışma Merkezi askerlerin her türlü sorunlarını anlatarak çözüm bulabileceği yer olarak görev yapar.

3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Harita: Nasıl Gidilir?

Kara Yolları: 3.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı ülkemizin Antalya şehrinde bulunur. Her ilden otobüs yolculuğu yaparak Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne ulaşabilirsiniz. Ayrıca Antalya’daki her ilçeden de toplu taşıma kullanarak terminale gelebilirsiniz. Otobüs terminaline geldikten sonra Tugay’a ulaşmanız için belediye otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca tramvay veya taksi ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

3. Piyade Egitim Tugay Komutanligi antalya harita nerede
3. Piyade Egitim Tugay Komutanligi antalya harita nerede
  • Deniz Yolları: Antalya’da deniz yolu genelde turistik amaçlar için tercih edilse de Eğitim Tugay’ına gelmek için siz de bu yolu deneyebilirsiniz. Port Akdeniz-Antalya Ticari Limanı deniz yoluyla gelmek isteyen kişiler için uygun yerdir.
  • Hava Yolları: Antalya’da Uluslararası Antalya Havalimanı vardır. Havalimanı Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne aittir. Antalya şehir merkezine gitmek istediğinizde havalimanından 15 kilometre yol gitmeniz gerekir. Merkeze ulaşım için HAVAŞ hizmetini kullanabilirsiniz. Ayrıca taksi ya da belediye otobüsü ile de şehir merkezine gidebilirsiniz.
  • Tren Yolları: Antalya ili için doğrudan ulaşabileceğiniz bir demir yolu mevcut değildir. Demir yolu ile en yakın gelebileceğiniz iller Isparta ve Burdur illeridir. Direkt ulaşım olmadığı için yol diğer seçeneklere göre daha yorucu ve uzun olduğu için tercih edilmez.

Antalya’da Hava Nasıldır?

Antalya ili Akdeniz iklimine sahip olan bir bölgedir. Kışlar ılık, yağışlı ve yazlar sıcak, kurak geçer. Sıcak deniz iklimi diyebileceğimiz hava şartları iç bölgelere doğru gittikçe karasal iklime doğru geçiş yapar. Yaz mevsiminde ilde görülen sıcaklık ortalama olarak 30 ile 34 arasında olur.

antalya muratpasa askelrik hava
antalya muratpasa askelrik hava

Ocak ayına baktığımızda sıcaklıklar 9 ile 15 derecede arasında olur. Antalya şehrine kar yağması hava durumu görülmez ve don yaşanmaz. İklim değişimi son yıllarda arttığı için son senelerde az miktarda kar yağışı görülmüştür. Nem yılda ortalama %64 civarında olur.

Kıyı bölgelerine baktığımızda yaz ayları sıcak ve uzun geçer. Yine kıyı bölgelerinde kışlar daha ılık olur. Yağmur yazın hiç yağmaz. En çok yağmur Ocak ve Aralık aylarında görülür. Bazı zamanlar nadir de olsa baharda da yağmur yağar. Yıl içerisinde yalnızca 40 ile 50 gün kapalı hava durumu gözlenir.

300 güneşli gün gören şehir oldukça özel şehirlerden biridir. Bu sıcaklık ve iklim şartlarından dolayı maki bitki örtüsüne sahiptir.

Askerde İlk Gün Ne Yapacaksınız?

İlk gün kayıt kabule gelen erler için askerlik süresince ihtiyaçları olacak tüm malzemeler verilir. Bu malzemeler pijama, çorap, elbise, havlu, don, terlik, eldiven, eşofman, spor ayakkabı, tıraş kremi, diş fırçası, sabun, şampuan, spor ayakkabısı gibi eşyalardır.

3. Piyade Egitim Tugay Komutanligi antalya askerlik nasil 1
3. Piyade Egitim Tugay Komutanligi antalya askerlik nasil 1

Asker botları ile eğitim kıyafetleri tek tek askerlere verilir ve denetilir. Eğer uymayan olursa da hemen değiştirilir. Askerlerin terzi veya berber ihtiyaçları düşünülerek kışlada gereken önlemler alınmış olur. Kayıt kabul merkezi hafta sonu ve resmi tatil günlerinde de çalışır. Erler merkeze geldiklerinde tüm işlemler aynı gün bitirilmiş olur.

Burada dikkat edilmesi gereken husus kayıt için çok geç kalmamaktır. Çünkü ertesi gün hemen eğitime başlanır ve asker hazırlık yapmalıdır. Erken saatte kalkılacağı için zinde olmaları gerekir. Kışlaya ilk gelinen gün erler törenle karşılanır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kayıt merkezine gelindiğinde nüfus cüzdanı ile gerekli belgelerin eksiksiz şekilde olmasıdır.

Eğer eksik belge ile kayıt merkezine gelirseniz işlemler gerçekleştirilemez ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. İlk gün kışlaya geldiğinizde yanınızda dizüstü bilgisayar, teyp, taşınabilir bellek, kesici ya da delici alet, ses kayıt cihazı, CD veya DVD, fotoğraf makinesi, cep telefonu, yiyecekler ve içecekler getiremezsiniz. Yanınızda cep telefonu varsa nizamiyede bulunan görevli personele teslim ederek senet imzalarsınız. Eğitimden sonra dağıtım yerleri belli olduğunda cep telefonunuzu geri alabilirsiniz.

bedelli askerlik ziyaret yasak
bedelli askerlik ziyaret yasak

Antalya’da Askerlik Yapacakları Neler Bekliyor?

3.Piyade Eğitim Tugayı’nda askerlik yapacakları ilk olarak kayıt kabul işlemleri gerçekleştirilir ve bu sırada askerler genel sağlık taramasına sokulur. Erbaşlar veya erler düzenli şekilde kullanması gereken ilaçlar var ise veya herhangi bir gıdaya alerjileri varsa burada bildirmeleri gerekir.

Askerler sağlık sorunları için 1.basamak muayene merkezine, psikolojik sorunları için ise Rehberlik ve Danışma merkezine giderler. Buralarda günün her saati uzman kişi bulunur ve askerlere gereken bilgiyi ve ilgiyi verir. Askerler dinlenme zamanları geldiğinde er ve erbaş gazinolarına gidebilirler. Kışlada sine-vizyon sistemi vardır ve burada eğitim filmleri izletilir. Fakat bazen önemli bulunan spor karşılaşmaları ya da vizyonda olan filmler de izlenebilir.

Askerliğini yapan kişilerin yorumlarına göre ülkemizdeki en rahat acemi birliği sayılan bir yerdir. Antalya’nın iklimi sıcak olduğu için eğer soğuk iklime sahip bir ilden geliyorsanız ilk başlarda biraz zorlanabilirsiniz. Eğitim sırasında bir askerin acemilik süresince alması gereken tüm eğitim eksiksiz şekilde verilir.

3. Piyade Egitim Tugay Komutanligi antalya yemin toreni
3. Piyade Egitim Tugay Komutanligi antalya yemin toreni

Yemekhanede catering anlaşması olduğu için kaliteli yemek menüleri ile askerliğini orada yapan erlerin olumlu yorumları vardır. Tuvalet temizliği ve genel temizlik her zaman eksiksiz şekilde gerçekleştirilir. Kantin ve yemekhanede sıra olabileceği için gideceğiniz zamanlara dikkat etmeniz gerekir.

İyi imkanlara sahip olan 3.Piyade Eğitim Tugay’ı askerlerin ihtiyaçlarını karşılayacakları kantinleri yeterli sayıda temin eder. Kantin fiyatları oldukça uygundur. Koğuşlarda klima olduğu için uyuma konusunda problem yaşamazsınız. Diğer acemi birliği olan kışlaları düşündüğümüzde 3.Piyade Eğitim Tugay’ında daha az sayıda er ve erbaş olması da eğitim sürecinin iyi geçmesini sağlar.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?