Kayseri’de Askerlik: 1’inci Komando Tugay Komutanlığı Hakkında Bilgi

Kayseride Askerlik 1inci Komando Tugay Komutanligi Hakkinda Bilgi

1’inci komando tugay komutan yardımcılığı hava indirme ve komando eğitim tabur komutanlığı- Melikgazi/Kayseri birliğine düşen askerler için öncelikle onlara sunulan imkânlardan bahsetmeliyiz. Genel olarak askeriye dönemi ve eğitimler çoğu bakımdan zorlayıcı olabilmektedir. Yapılan yorumlarda da askerlerin en çok zorlandığı konu aile özlemi ve zorlayıcı şartlara alışma evresiyle ilgilidir. Sunulan imkânlara gelince kışla içindeki erbaş ve erlerin yani askerlerin aileleri ile iletişim kurabilmeleri açısından ankesörlü telefon bulunmaktadır. Ayrıca bankamatiklerin bulunması ve yakın olmasıyla para çekimi için zorluk yaşamazlar. Bunun beraberinde PTT şubesinin bulunuyor olması erlerin ailelerinden gönderilen şeylere daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır. Bu açıdan Kayseri/Melikgazi birliğindekilerin şanslı olduğunu belirtebiliriz.

İkinci olarak sunulan imkânlar arasında sosyal tesisler bünyesinde yer alan oturma alanları, askeri gazino, istirahat bölümleri, kantin de bulunmaktadır. Çağımızın gerektirdiği sosyal iletişim şekline internet kullanımı ile daha hızlı ulaşıldığından internetin sunulduğu alanlar daha çok ilgi görmektedir. Sosyal tesisler içindeki askeri gazinoyla ilgili bir dip not düşülmesi gerekir. Normalde gazino deyince insanın aklına gelen şey eğlenceli bir ortamdır. Fakat askeri gazino olduğu zaman erkek erkeğe oturulan ve serbest zaman geçirilen hatta içinde TV izlenebilen yer ve gerektiğinde müzik dinlenebilen sade bir ortam şeklinde düşünmelisiniz. Yani normal gazinolarla pek alakası yoktur.

Kayseri Komando Tugay’ındaki sağlık tesislerinde erbaş ve erler için gerekli muayeneler yapılmaktadır. Bu açıdan da şanslı olduğunuzu ve kontrolünüzün ayağınıza geldiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte askerlik döneminde bazı ameliyat türleri daha kolay yapılabildiğinden dolayı yönlendirme hızı sayesinde burun estetiği yapmış erler de var diyebiliriz.

1’inci Kayseri Komando Tugaylığı’na Nasıl Gidilir?

Kayseri Komando Tugaylığına askere gidecek erler ve eğitimi devam eden erbaşlar için aşağıda belirteceğimiz ulaşım imkânları önemli derecede kolaylık sağlayacaktır.

KAYSERI KOMANDO TUGAYI NASIL GIDILIR ULASim
KAYSERI KOMANDO TUGAYI NASIL GIDILIR ULASIM harita

Adres: Köşk Mahallesi, Köşk Kışlası 1’inci Komando Tugay Komutan Yardımcılığı Hava İndirme ve Komando Eğitim Tabur Komutanlığı – Melikgazi/Kayseri

  • Kara Yolları:

1’inci komando Tugay komutan yardımcılığı hava indirme ve komando eğitim tabur komutanlığı için Melikgazi/Kayseri Birliği’ne düşen askerler için öncelikle ulaşım bilgisi vermek gerekir. Kayseri ilinde yer alan kara yolları kuzey-güney yönünde Sivas-Kayseri, Niğde-Adana Kara yolu ile Doğu-batı yönünden ise Ankara-Kayseri-Malatya Elazığ ve Diyarbakır kara yolu bağlantıları ile kesişmektedir. Bu doğrultuda askeri birliklere dağılım yapılırken kış dönemine denk gelen askerlerin kara yollarını tercih edebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat kurak bir iklim yapısı hâkimiyet gösterdiğinden yollarda buzlanma ile karşılaşılması da muhtemel sonuçtur. Bahsedilen konu kara yolu bağlantıları ile ilgilidir.

  • Tren Yolu:

Kayseri istasyonu, kara yolundan sonra en yoğun kullanılan başlıca alandır. İstanbul Haydarpaşa Garı’ndan kalkış yapmasıyla Ankara-Erzurum-Kars arasında her gün düzenli olarak çalışmaktadır. Erzurum-Kars arasındaki seferlerin Kayseri istasyonundan geçmesi nedeniyle Kayseri istasyonu yeni gelen askerler, terhis edenler veya izne ayrılanlar için çok sık kullanılmaktadır. Çünkü tren yolcuğu hem konforlu hem de rahattır. Bu açıdan karayolu ulaşım şeklinden daha az yorucu olduğu söylenir.

  • Belediye Otobüsleri:

Bunun haricinden haftanın her gününde sefer yapılması nedeniyle eğitim birliğine kolay ulaşım sağlanması için 117.241.146 ve 132 belediye otobüsleri bulunmaktadır.

  • Hava Yolu:

Son olarak ulaşım imkânları arasında hava yolundan da bahsetmek gerekiyor. Çünkü uzun yolculuk sevmeyen kişiler için alternatif bir şans demek oluyor. Hiçbir asker, eğitim birliğine ulaşmadan önce çok fazla yorulmak istemez. Bu yüzden en sağlıklı ulaşım şekli olarak bilinen hava yolunu tercih edebilir. Şehre uzaklığı 5 km olan Kayseri Hava Meydanı sivil-askeri kategorisinde yer almaktadır. Liman statüsünde değerlendirilen bu yere ulaşımı sağlayan HAVAŞ otobüs kodları 100 ve 102 olarak bilinir.

kayseri hava komando tugayi askerlik nasill
kayseri hava komando tugayi askerlik nasill

Kayseri’de Hava Nasıldır?

Kayseri bozkır iklim türüne sahip olan bir ilimizdir. Burada askerlik yapacak veya eğitimini devam ettirecek komandolar için havanın genel olarak kapalı olmadığından bahsetmek gerekir. Kış aylarında havalar oldukça sert geçerken yazın kurak bir iklim şekli görülebilir. Genelde sıcaktır. Fakat sıcaklığı ve hava şartları yükseltiye göre değişkenlik göstermektedir. Yayla gibi yüksek alanlar daha serin olurken merkezi alanlarda hava sıcaklığının derecesi daha yüksektir. Örnek vermek gerekirse; Develi ovası burada meşhur bir yer olup kış aylarının yumuşak geçtiği yer olarak bilinir. Bozkır iklim özelliği beraberinde yazın sıcaklığın 38 dereceye kadar yükseldiği görülür. Bu durumda sıcak hava şartlarına biraz hazırlıklı olmanız gerekir. Çünkü askeriye eğitimleri sıcak ve çok soğuk havalarda zorlayıcı olabiliyor.

kayseri askerlik hava kis
kayseri askerlik hava kis

Yılın en sıcak günleri Temmuz ve Ağustos aylarında görülür. En soğuk günleri ise Aralık ayında başlayıp Ocak ve Şubat ayının sonuna kadar devam eder. Sıcaklığın -36 dereceye düşmesi nedeniyle soğuk havalarda en çok görülen soğuk hava ortalamasının -2 ile -6 derece olduğu bilinir.

İlk Gün Ne Yapacaksınız?

Askerlik dönemi başlayacak kişilerde sürekli düşünülen sorulardan biri de askeriye ’de ilk gün ne yapılır sorgusudur. Hiçbir er ilk ana kadar ne yapacağını bilmez. Kulaktan dolma söylentilerle hareket etmesi de mümkündür. Fakat prosedür gereğince size ilk gün neler yapacağınızı kısaca özetleyelim. Öncelikle ilk gün askeriyeye teslim olma sonrasında askeriye elbiselerinin ve postalların teslim alınması ile her şey başlamaktadır. Bunun beraberinde askerlik şubesinden alacağınız sevk kâğıdı ile birliğinize teslim olacaksınız. Teslim gününde erken saatlerde teslim olmanız terhis alırken işinize yarayacak bir şeydir. Bu yüzden erken saatlerde teslim olmanız ilk başta zorlayıcı olsa da sonradan yüzünüzü güldürecek diyebiliriz. Fakat yine de 17.00’a kadar teslim olmanız gerektiğinizi unutmamalısınız.

kayseri komando tugayi yemin toreni
kayseri komando tugayi yemin toreni

Askeri birliklerin kayıt alanları hafta sonu ve resmi tatil günlerinde de çalışır. Bu sayede kayıt merkezinde tüm işlemlerin her zaman yapılabilmesi mümkündür. Bazı kişiler kayıt olma öncesi haftanın iş günlerinde açıktır şeklinde düşünebilir ama askeri merkezlerde böyle bir durum söz konusu değildir. Dikkat etmeniz gereken şey ise nüfus cüzdanınızın veya yeni kimliğinizin yanınızda olması gerektiğidir. Aksi takdirde işleminiz yapılamaz. Kışla tesliminde cep telefonu, laptop, kesici aletler, yiyecek, içecek ve fotoğraf makinesinin getirilmesi yasaktır. Bu yüzden getirseniz dahi giriş esnasında alınacağını şimdiden belirtelim. İlaveten tuşlu telefon ve askercell hattına izin verildiğini de unutmayın.

Bahsedilen durumların beraberinde akşam yemeğinde evinizde olduğu gibi önünüze getirilen sıcak yemekleri hayal etmemelisiniz. Çünkü burası Kayseri Komando birliği ve askerlik şubelerinden biridir. Bu yüzden soğuk ve benzer yemeklerin çıkacağını ve belli bir sırada yemeklerinizi alacağınızı unutmayın.

Kayseri-Melikgazi Birliğinde Askerlik Yapacakları Neler Bekliyor?

Kayser-Melikgazi birliğinde askerlik yapacak erler araştırma yaparken birçok yoruma denk gelebilir. Çünkü askerlik yapan kişiler yıllarca kendi anılarından söz etmeyi bırakmayacaktır. Her asker için farklı anılar kapsayan bu süreçle ilgili askerin kütüğünden dolayı dağıtıldığı şehir ve ilçe de önemlidir. Bu yüzden kış aylarında gelen askerler için soğuk hava şartlarıyla karşılaşacaklarını yazın gelecek askerler içinse sıcak ve bunaltıcı hava şartlarıyla karşılaşacaklarını söyleyebiliriz.

Kış aylarında boyunluk, bere hiç çıkarmayacağınız şeylerdir. Yemekler genel bakımdan güzel olup doyurucudur. Kayseri iline özgü tatlardan da yemeniz mümkündür. Fakat çok fazla asker olduğundan dolayı yemeğin soğuk gelmesi normal bir durum olarak bilinir. Bu yüzden yemeklerin soğuk olmasına şimdiden hazırlıklı olun diyelim. İlk başlarda çok zorlanabilirsiniz. Hatta yemek yemekte zorlanan ve yiyemeyen kişiler i

kayseri hava komando tugayi askerlik yemekhane
kayseri hava komando tugayi askerlik yemekhane 

çin kantin önemli bir çözüm olabilir. Kantinden istediğinizi alıp yemeniz mümkündür. Birde önemli konulardan biri de evinizdeki gibi sıcak suyla banyo yapma şansınız ayda yılda 1 olacağını hatırlatalım. Toplu olarak hamamdaki gibi yıkanacağınız bu ortamda soğuk suyla duş alma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu yüzden şimdiden hazırlıklı olun. Kayseri askerlik şubesiyle ilgili net bir şekilde belirtilen yorumlar arasında buranın bröve cenneti olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Çünkü Kayseri Komando Birliğinde paraşütçü, dağcı, keskin nişancı çok öne çıkıyor. Bu yüzden bazı askerler için talihsizlik olurken deneyimli kişiler için muazzam destek sağladığını belirtebiliriz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?