Askerlikte Kilo Sınırı ve Tablo: Şişmanlık ve Zayıflık

Askerlikte Kilo Siniri ve Tablo

Askerlik çağı gelen adaylar için muafiyet sağlayacak önemli durumlardan biri de kilodur.  Kilo sınırının dışında kalan adaylar askerlikten muaf olurlar. Bu muafiyet hem fazla kilolu hem de çok zayıf olan adaylar için geçerlidir. Askerlik kilo muafiyeti konusunda aradığınız tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Askerlikte kiloyla ilgili muaf olma şartları askerlikle ilgili uygulanan kanun ve yönetmeliklerle sabittir. Burada muaf olma durumları ve alt ile üst sınırlar bellidir. Net olarak resmi bir karar verilmesi askerlikle ilgili yapılacak olan sağlık muayenesinde belli olur.  Yapılan sağlık muayenesi sırasında doktor bu konuda geçerli olacak bir karar vermektedir.

askerlik kilo zayiflik
Askere gidebilmek için kendine söz veren Arif Düzcan, düzenli spor yaptı ve diyetini hiç bozmadı. Sonuç; 10 ayda 100 kilo vererek, çakı gibi bir asker oldu.

Askerlik Kilo Sınırı Tablo

Askerlikte kilo sebebiyle muaf olmak için sadece kilo tek başına yeterli değildir. Doktor bu kararı verirken boy-kilo oranına dikkat etmektedir. Askerlik kilo sınırı tablo için doktorunuzun muayene etmesi şart. Boy kilo oranı yeterli olmayanlar askerlikten muaf olacaktır. Bu konuda karar doktora ait olacaktır.

Askerlikte kilo sınırı ve tablo için yapılan değerlendirmede 1 yıllık olacak şekilde askere gidemeyeceğinize dair bir belge verilir. Adayın 3 yıl arka arkaya yapılan muayene sonunda kilo sorunu devam ediyorsa askerlikten muaf olduğunuza dair bir belge alıyorsunuz. Bu belgeyi aldıktan sonra kendi isteğinizle dahi olsa askere alınmıyorsunuz. Askerlik boy-kilo tablosu için aşağıda verdiğimiz tabloyu inceleyebilirsiniz.

askerlik boy kilo tablosu scaled

Bedelli Askerlikte Kilo Sınırı Var mı?

Bedelli askerlik 2019 yılından itibaren kalıcı hale getirildi. Bu durumdan sonra en çok merak edilen konuların başında bedelli askerlikte kilo sınırı var mı, sorusu yoğun olarak aranmaktadır. Bu soru biraz muamma olan bir durum olsa da bedelli askerlik yapacaklar için hareket kısıtı olmayan kişiler için kilo sınırına bakılmamaktadır.

Bedelli askerlikte de sağlık muayenesinde boy kilo tablosuna takılanlar için 3 muayene kuralı geçerlidir. Bu konuda detaylı bilgi almak için askerlik şubesine başvurabilirsiniz. Tabloya göre muafiyet olma durumu varsa bedelli ücretini yatırmadan önce bu konuda gerekli bilgileri ve teyidi aldıktan sonra işlem yapmanız gerektiğini belirtelim.

[irp posts=”22932″ name=”Askerlik Tecil Ettirme Yolları – 2021 Şartları”] asker malzeme listesi ne almaliyim

Askerlikte Kilo Sınırı ve Tablo: Şişmanlık ve Zayıflık” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?