Açıköğretim Askerlik Yaş Sınırı ve Tecil İşlemleri

acikogretim askerlik

Açıköğretim askerlik yaş sınırı 28 olarak belirlenmiştir. Yani eğitimini açık öğretim fakültelerinde devam ettiren adayların askerliklerini 28 yaşını doldurana kadar erteleme hakkı bulunuyor. 28 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar bu erteleme süresi verilmektedir.

Açıköğretimde okuduğunuz bölümün 2 yıllık ya da 4 yıllık olması fark etmiyor.  Hangi bölüm ve fakültede olursanız olun öğrenciliğinizin devam etmesi durumunda 28 yaşını tamamladığınız yılın sonuna kadar askerliğinizi erteleme hakkı vardır. 29 yaşına girdikten sonra açıköğretim öğrencilerinin askerliğini erteleme şansı yoktur. Bu yaştan sonra öğrenciliğiniz devam etse de askere alınacaksınız. 29 yaş itibariyle tüm açıköğretim öğrencilerine askerlik zorunlu hale gelmektedir.

Açıköğretim Askerlik Tecil İşlemleri

Açıköğretim mezunu olan adaylar askerliklerini belirli bir süre tecil ettirebilmektedir. Hem 2 yıllık hem de 4 yıllık mezunlarda tecil işlemleri yapılabilmektedir. Açıköğretim tecil süresi mezun olduktan sonra 2 yıldır. Yani bir bölümden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca isteğe bağlı askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Belirttiğimiz tecil hakkı için de yaş sınırı vardır.

Açıköğretimden mezun olduktan sonra askerliğinizi tecil ettirebilmek için 28 yaş sınırı vardır. 28 yaşını doldurduğunuz yılın sonuna kadar 2 yıllık tecil işlemlerinden yararlanabilirsiniz. Bu süre dolduktan sonra tecil işlemleri yapılamamaktadır. Tecil işlemleri için de bağlı olduğunuz askerlik şubesine giderek sizlerden istenen belgeleri ulaştırmanız gerekiyor.

acikogretim sinavlari askerlik yas siniri

Açık Öğretim Tecil İçin Gerekli Belgeler

Açık öğretim tecil için gerekli belgeler örgün bir üniversiteden mezun olan adaylarla aynı olmaktadır. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Adayın kimlik kartı fotokopisi
  • Mezuniyet belgesi ya da diplomanın aslı ve fotokopisi
  • Son 6 ay içinde uygun şartlara göre çekilmiş olan vesikalık fotoğraf istenmektedir.

Adayın şubeden başvuru yapmasını gerektirecek durumlar olabilir. Ayrıca aday için bazı ek belgeler de istenebilir. Askerlik şubesine başvurursanız yukarıda saydığımız belgelere ek başka belge istenip istenmediğini öğrenebilirsiniz. Tecil işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak sağlık raporu istendiyse bunu bağlı olduğunu askerlik şubesine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Açıkööğretim tecil süresi 28 yaşını doldurduğunuz yılın sonuna kadardır.

Açıköğretim Askerlik Erteleme Şartları Nelerdir?

Açıköğretim fakültesinde eğitim gören öğrenciler için erteleme hakkı sorulan sorular arasındadır. 2 yıllık öğrenci olan adaylar başka bir 2 yıllık fakülteye kayıt yaptırırsa mezun olmadan askerlik erteleme haklarından yararlanabilirler. 2 yıllık bölümlerden mezun olan adayların tekrar erteleme hakkı elde etmesi için 4 yıllık bir açıköğretim fakültesine kayıt olması gerekiyor.

4 yıllık açıköğretim bölümlerinde okuyan adaylar askerlik erteleme işlemlerini  mezun olmadan başka bir bölüme kayıt yaptırarak da yapabilirler. Ancak 4 yıllık açıköğretim mezunları için tek şart bir üst eğitim olan yüksek lisansa başvurmaktır. Unutmayın, ne olursa olsun 2 ve 4 yıllık öğrenciler en fala 29 yaşına kadar askerliklerini erteleyebilir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?