Sakarya 7. Komando Tugayı Taşkısığı Hakkında Bilgi

sakarya 7komando taskisigi kislasi bedelli askerlik

7. Komando Tugayı Taşkısığı Sakarya Adapazarı ilçesinde bulunuyor. Navigasyonda sizi şehir merkezindeki yanlış birliğe yönlendirebiliyor. Birliğin ismi kısa bir süre önce değişerek şimdiki halini almıştır.

Sakarya’ya otobüsle giden kişiler tugaya kalkan iki adet otobüsten birini kullanabilirler. Tugayın ormanlık bir alan içinde bulunduğunu belirtelim. Eski tarihlerde yapılmış olan binalara sahip olduğu için tuvalet, yemekhane ve duş imkanları ve hijyeni biraz kötü olabilir.

Birlikte yemekler genel olarak iyi olarak görülse de birçok asker tarafından şikayet edildiğini belirtelim. Yemeği beğenmediğiniz günlerde de kantinden yeme şansınız var.  Ancak kantinde tercih edebileceğiniz seçenek sayısının çok az olduğunu belirtelim.

Sakarya’da Hava Nasıldır?

Sakarya genel  olarak Marmara ve Karadeniz bölgelerinde görülen iklim özelliklerini taşımaktadır. Genel olarak ılıman bir iklime sahip olsa da Karadeniz iklim özelliklerinden dolayı yağışlı ve rutubetli bir havası vardır. Özellikle kış aylarının çok yağışlı geçtiğini belirtelim. Buna rağmen kış aylarında ılıman bir hava hakimdir.

sakarya sehir merkezi hava nasil

Şehirde yaz ayları sıcak geçer. Poyraz, karayel rüzgarları yoğun olarak eser. Yılın belli zamanlarında esen lodos rüzgarı havanın ısınmasını sağlar. Sıcaklık ortalaması 14.5 derece olan şehirde nem ve yağış ortalaması yüksektir. Kış aylarında burada bulunuyorsanız mutlaka kalın giyinmelisiniz. Rüzgar ve rutubetten dolayı birlikte hasta olabilirsiniz. Ayrıca koğuşlar kalabalık olduğu için soğuk algınlığının bulaşma oranı da artacaktır.

7. Komando Tugayına Nasıl Gidilir?

Sakarya, İstanbul-Ankara yolu arasında bulunan bir ildir.  Şehre karayolu, havayolu ve demiryolu ulaşım seçenekleri ile gidebilirsiniz. Ayrıca kendi aracınızla da birliğe kolayca ulaşabilirsiniz.

taskisigi tugayi nerede haritaKarayolu ile ulaşım; Sakarya’ya karayolu ile İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Ulaşım yolları üzerinde bulunan şehre ülkemizin birçok şehrinden de direkt ya da dolaylı olarak otobüs seferi bulabilirsiniz. Otogar şehir merkezine 7 km mesafede yer alır. Otogardan kalkan dolmuşlarda kolayca tugaya ulaşmanız mümkündür.

Havayolu ile ulaşım; Sakarya’da havaalanı yoktur. Ancak İstanbul’a yakın konumundan dolayı havayolunu tercih etmek isteyen asker adaylar İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına bilet alabilirler. Buradan VİP ulaşım, şehirler arası ulaşım gibi farklı seçenekleri değerlendirerek şehre gelebilirsiniz.

Demiryolu ile ulaşım; Sakarya’ya demiryolu ile ulaşım İstanbul- Ankara hızlı tren hattı ile sağlanmaktadır. Çok uygun fiyatlara ve kısa sürede demiryolu ile şehre ulaşabilirsiniz. Gardan birliğe giden şehir içi otobüslerle kolayca ulaşabileceğinizi belirtelim.

7. Komando Tugayında İlk Gün Ne Yapacaksınız?

7. Komando Tugayında bedelli askerlik ve uzun dönem askerlik yapacaklar için ilk gün giriş işlemleri yapılmaktadır. Birliğe sevk kağıdındaki tarihte 17.00’ye kadar teslim olmanız gerekiyor. Ne kadar erken teslim olursanız o kadar rahat ve beklemeden işlem yapabilirsiniz.

Birliğe girerken nizamiyede geniş bir arama yapıldığını hatırlatalım. Burada yanınıza tuşlu telefon alın. Kameralı telefonlarınız alınarak çıkışta size yeniden teslim edilmektedir. Giriş işlemleri için yanınızda sevk kağıdı ve kimliğinizin olması gerektiğini hatırlatalım.

Tugayda kayıt işlemleri resmi tatil ve hafta sonları da yapılmaktadır. İlk gün teslim olduktan sonra yatak örtülerinizi ve dolabınızı teslim alabilirsiniz.  İlk gün birlikte çevreyi tanıma ve askerliğe alışma süreciyle geçecek.

sakarya bedelli askerlik hatira fotografi

Tugayda Askerlik Yapanları Ne Bekliyor?

7. Komando Tugayında genel olarak binaların eski yapılar olduğunu belirtelim. Yemekhane şartları ortalama. Bazıları beğense de elbet beğenmeyenler de çıkıyor. Ancak kantinde yemek seçeneklerinin çok kısıtlı olduğunu ve kantinin kapalı olduğu zaman dilimlerinin olduğunu da unutmayın.

Birlikte yemekhane ve tuvaletlerde hijyenin yetersiz olduğunu belirtelim. Ayrıca askerlik boyunca sırasıyla mıntıka temizliğinin yoğun olarak yaptırıldığı bir yer. Bu yüzden gitmeden yanınıza eldiven almanız gerektiğini belirtelim.

Yaz aylarında sivri sinek ve kara sineklerle mücadele edebilirsiniz. Bu yüzden özellikle geceleri rahat uyuyabilmek için sinek kovucu götürmeyi unutmayın. Kantinde alışverişler kredi kartı ve bankamatik kartı ile yapılıyor. Tugayda ATM bulunuyor. Koğuşların ortalama 60 kişilik olduğunu da belirtelim.

taskisigi komando tugayi bedelli askerlik

Sakarya’nın tarihini kısaca öğrenmeden gitmeyin;

Sakarya, Hititler dönemine kadar giden köklü bir tarihe sahiptir. Bizans ve Osmanlı Devleti için de çok önemli bir şehir olan Sakarya, Anadolu’ya açılan kapı olarak görülmektedir. Sakarya Savaşı’nın yapıldığı yerleri de gezebileceğiniz şehir, Kocaeli’den 1954 yılında ayrılarak il unvanı almıştır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?