İstanbul Maltepe 23. Komando Tugay Komutanlığı Hakkında Bilgi (2024)

maltepe23komutanlik bedelli askerlik

Komando Tugay Komutanlığı İstanbul Anadolu yakası Maltepe ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. İstanbul’da askerlik yapanların önemli bir bölümünün bulunduğu birliktir. Merkezi konumu sebebiyle ulaşımı son derece kolaydır. Anatolium AVM ya da Kartal İkea mağazasının hemen karşısında bulunmaktadır. Merkezi konumu ve ulaşım kolaylığının yanında askerliğinizin de diğer birliklere göre kolay geçeceği bir yerdir.

23. Komando Tugay Komutanligi maltepe harita
Nurettin Baransel Kışlası harita

Yüksek bir tepede bulunan tugay, çok büyük olduğu için içeride kalacağınız yere ulaşmak için uzun süre yürüyebilirsiniz. Hijyen açısından bazı şikayetlerin olduğu birlikte duş imkanının iyi olduğunu belirtelim. Yemeklerinin ortalama olduğunu söyleyebileceğimiz birlikte kantinde birçok imkanı da sorunsuz olarak bulabilirsiniz.

İstanbul Maltepe’de Hava Nasıldır?

İstanbul Maltepe ilçesi iklim açısından Karadeniz ikliminin yağışı ve Akdeniz ikliminin ılımanlığını içinde barındırır. Denize yakın bir ilçe olduğu için deniz ılımanlığı hakimdir. Ancak kış aylarında kısa süreli de olsa kar yağmaktadır. Yılda ortalama 1 hafta kadar kar yağar. Ayrıca 1 ay kadar da don görülmesi muhtemeldir.

Yaz aylarında ferah ve havadar olan ilçe, bahar aylarında yağışların görüldüğü bir yerdir. Kış aylarında askerlik yapacaksanız rüzgara karşı mutlaka yanınıza boyunluk ve bere almalısınız. İstanbul’un tamamında olduğu gibi kış aylarında belirli günler soğuk olsa da ilçede genel olarak ılıman bir iklim hakimdir.

istanbul maltepe askeri alan

İstanbul Maltepe 23. Komando Tugay Komutanlığına Nasıl Gidilir?

İstanbul Maltepe 23. Komando Tugay Komutanlığına gidebilmek için karayolu, demiryolu, havayolu ve denizyolu seçeneklerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Tugaya İstanbul Anadolu yakası şehir içi ulaşımla kolayca ulaşabilirsiniz.

  • Karayolu ile ulaşım; Kışlaya gitmek için Kartal, Gebze ya da Harem dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Kadıköy’den kışlanın direkt önüne giden dolmuşları bulabilirsiniz.
  • Havayolu ile ulaşım;  kışlaya havayolu tercih edecekler biletlerini ülkemizin her yerinden Sabiha Gökçe Havalimanına alabilirler.  Bu havalimanından sonra şehir içi ulaşım seçenekleriyle ya da taksiyle tugaya ulaşmanız son derece kolay olacaktır.
  • Demiryolu ile ulaşım; Bu seçenekte Ankara-İstanbul hızlı tren hattı en çok kullanılan hatlardan biridir. ayrıca Haydarpaşa Garı istikametindeki tren hattını da kullanabilirsiniz. Kadıköy-Kartal metrosu de demiryolu ile ulaşım için önemli bir alternatiftir.
  • Denizyolu ile ulaşım;  bu yolla Balıkesir ve Bursa’nın belirli noktalarından belirli saatlerde kalkan gemileri tercih edebilirsiniz.   Maltepe ya da Kartal sahilde inerek birliğe taksiyle kolayca ulaşabilirsiniz.

Komando Tugay Komutanlığı ulaşım açısından son derece bol alternatifli bir tugay olarak karşımıza çıkıyor.

Komando Tugay Komutanlığında İlk Gün Ne Yapacaksınız?

Komando Tugay Komutanlığında askerlik yapacaklar için ilk gün sadece giriş işlemleriyle geçecek. Askerler teslim tarihinde erken saatte Anatolium AVM’de buluşarak tanışma etkinlikleri düzenlemektedir. Bunun için birlikte iletişime geçerek kaynaşabilirsiniz. Teslim saatiniz 15.00 gibi en geç olmalıdır. Çünkü uzun yürüyüş süreci olduğunu belirtelim.

Birlikte resmi tatillerde de giriş işlemleri yapılmaktadır. Yanınızda sevk kağıdı ve kimliğiniz mutlaka olmalıdır. İçeriye kameralı telefon alınmamaktadır. Tuşlu telefonla birlikte asker hattı götürün. Kendi hattınızı götürecekseniz aramanın yoğun olmadığı zamanlarda sokabilirsiniz.  Birlikte ilk gün genel olarak giriş işlemleri ve kişisel eşyaların teslim alınması süreciyle geçmektedir.

Tugayda Askerlik Yapanları Neler Beklemektedir?

Tugayda askerlik yapanları bol bol yürüyüş beklemektedir. Ancak çok büyük bir tugay olduğu için çok sayıda rütbeli görebileceğiniz bir yerdir. Ayrıca tugayın içinde ATM, PTT şubesi gibi birçok alternatif de vardır.

Birliğin kantininde aradığınız her ürünü bulabilirsiniz. Kantinde kredi kartı geçmektedir. Nakit para kabul edilmemektedir. Bu yüzden yanınıza az miktarda para götürmenizi öneriyoruz.  Yemeklerin genel olarak kötü olduğunu unutmayın.

maltepe 23 komutanlik bedelli askerlik

Birlikte banyo olanakları yeterli. Her gün özellikle akşamları duş alma şansınız bulunuyor.  Tugayın içinde pastane de bulunmaktadır. Eğitimler genel olarak çok ağır geçmemektedir. Tabii bu durum komutana ve birliğin durumuna göre de değişmektedir.

İstanbul Maltepe tarihine kısaca bakmadan teslim olmayın;

Maltepe Bizans zamanında kurulmuş bir semttir. İlk zamanlardan bu yana iskan politikasının uygulandığı bir ilçe olarak karşımıza çıkar.  Maltepe sahil eski zamanlardan beri İstanbul’un en ilgi çekici sayfiye yerleri arasındadır. Maltepe ilçesinde bulunan tugayda askerlik yapacaksanız çarşı izinlerinizin de çok keyifli geçeceğini de belirtelim.

İstanbul Maltepe Bedelli Askerlik WhatsApp Grupları

İstanbul Maltepe’de bedelli askerlik görevi öncesi arkadaşlarınızla tanışıp, birlik hakkında bilgiler edinmek için aşağıdaki WhatsApp gruplarına katılabilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?