Askerlik Tecil Ettirme Yolları – 2021 Şartları

askerlik tecil ettirme sart2020

7179 Sayılı Askerlik Kanunu yeni tip askerlik hakkında tüm detayları barındırıyor. Bu kanuna göre askerlik tecil ettirme için başvuru yapmanız yeterlidir.  Ülkemizde 21 yaşına gelen her erkek askerlik yapmak zorundadır.  Askerlik tecil ettirme işlemleri ve belgeler tecil durumunuza göre farklıdır. Ayrıca askerliğin tecil ettirilme süresi de öğrenim durumu ve diğer sebeplere göre değişmektedir.

Sizin için askerlik tecil ettirme şartlarına detaylı olarak yer vereceğiz;

Lise Mezunları Tecil İşlemleri

Lisede öğrenci olan ya da lise mezunları için yeni askerlik kanununda detaylar belirlenmiştir. Lise ve dengi okullarda öğrenim görenler 22 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar askerliklerini tecil ettirebilir. Askere gitmeleri için mezun olmaları ya da ilişiklerinin devam etmesi gerekir.  Lise ve dengi okullardan mezun olursanız bunu belgelediğiniz anda mezuniyet tarihinizden itibaren 3 yıl askerlik erteleyebilirsiniz. Tabii 22 yaşını geçemeyeceğinizi unutmayın.

Ön Lisans ve Lisans Askerlik Tecil İşlemleri

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisine girenlerin askerlik işlemleri otomatik olarak ertelenmektedir. Ön lisans ve lisans öğrencilerinin 28 yaşını tamamlayana kadar askerliği ertelenebilir. Tabii bunun için mezun olmamalı ve ilişikleri kesilmemelidir.

Fakülte, yüksekokul ya da meslek yüksekokulu bitiren kişiler de askerliklerini 2 yıla kadar erteleyebilirler. Bunun için mezuniyet sonrası ilişik kesme tarihinizden itibaren 2 yıl erteleme yapılır.  Ancak erteleme süresi teknik ve mesleki lise mezunlarında 25, yüksekokul meslek yüksekokulu mezunları için 28 yaşını geçemez.

askerlik tecili yukseklisan lisans acikogretim

Yüksek Lisans ve Doktora Askerlik Tecil İşlemleri

Yüksek lisans eğitimi sonunda askerlik 1 yıla kadar ertelenebilir. Başka bir ülkede yer alan bir kurumdan mezun olan kişiler için mezun olduktan sonra denklik işlemlerini tamamlayabilmek adına 1 yıla kadar erteleme hakkı verilir. Ancak bu işlemlerde erteleme süresinde üst yaş sınırı 32 olarak belirlenmiştir.

Yüksek lisans yapan kişiler, bağlı olduğu bakanlığın, Cumhurbaşkanlığı ya da TBMM gibi bir bakanlığa bağlı olmayan kurum personelleri, staj ve yüksek lisans yapanların kurum amirlerinin teklif etmesi şartlıya 32 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar askerlik erteleme işlemleri yapılabilir.

İkinci Üniversite ve Açıköğretim Askerlik Tecil İşlemleri

İkinci üniversitede aynı derecede bir bölümü kayıt yaptırırsanız askerliğiniz ertelenmez. Yani 4 yıllık bir fakülteden mezun olan kişilerde tekrar 4 yıllık fakülteye başlama durumunda askerlik ertelenmez.  Ancak  2 yıllık bir bölüm bitirdikten sonra 4 yıllık bir bölüme kayıt yaptırırsanız askerlik ertelenecektir. Açıköğretimde de askerlik erteleme örgün eğitim kurumlarıyla aynı şekilde yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

asker malzeme listesi ne almaliyim

Askerlik Tecil Ettirme Yolları – 2021 Şartları” yazısında bir düşünce

  1. İrfan avatarı
    İrfan diyor ki:

    Açık lise de okurken 3 yıl tecil ettirdim ve 22 yaşındayım mezun oldum 8.ayda diplomamla gidip askerliğimi tecil ettirebilirmiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?