Bedelli Askerlik: Sevk Tarihi ve Katılacağı Tarih Farkı

bedelli askerlik sevk tarihi katilacagi tarih farki

Bedelli askerlik zorunlu hale geldikten sonra en önemli soruların başında bedelli askerlerin birliğine ne zaman teslim olacağı geliyor. Her askerlik sürecinde olduğu gibi askerliğini bedelli olarak yapacak adaylar için de sevk belgesi vardır. Bedelli askerler için sevk tarihini belirten belge askerlik şubesi tarafından birliğine teslim olacağı tarihe 15 gün varken verilmeye başlanır.

Bedelli askerlik sevk tarihi ve katılacağı tarih birbirinden farklıdır. Genel olarak her adayın sevk tarihi aynıdır. Ancak adayın kütüğünün bulunduğu yer ile birliğinin bulunduğu yer arasındaki uzaklık katılacağı tarihi değiştirir. Çünkü bu mesafeye göre bedelli askerlere de yol izni verilmektedir.  Aradaki mesafe uzun olan askerler daha fazla yol hakkı alır ve bu kişilerde yol ücretinin fazla olmasına ek olarak katılma tarihi daha sonra olur. Her bedelli için yemin töreni ve bitiş aynı gündür.

Bedelli Askerlik Sevk Tarihinden Kaç Gün Sonra Teslim Olunur?

Askerliğini bedelli olarak yapacaklar için sevk tarihinden kaç gün sonra teslim olunacağına dair bir soru işareti vardır. Bu yazımızda söz konusu soru işaretlerini dindireceğiz. Bedelli askerlik sevk tarihinden kaç gün sonra teslim olunur sorusunun cevabı öncelikle verilen yol süresi ile ilgilidir.

Bedelli askerlikte teslim olma gün sayısını verilecek yol izni belirler. Yol izniyle ilgili hesaplama askeriye kurallarına göre yapılır. Yani uzun dönem askerlerde olan yol hesaplama yöntemi bedelli askerler için de geçerlidir. Yol süresine göre sevk tarihinden sonra teslim tarihi belirlenir.

Diyelim ki 2 gün yol izni aldınız. 20 Kasım 2020 sevk tarihiniz olsun. Bu durumda birliğe 22 Kasım 2020 tarihinde katılmanız gerekiyor.  Bedelli askerlik sevk ve katılacağı tarih belli olduktan sonra asker adaylarının toplam gününden yol izni düşülmektedir.

bedelli askerlik sevk belgesi alma

Bedelli Askerlikte Yol İzni Nasıl Hesaplanır?

Bedelli askerlikte teslim olacakları tarihin hesaplanmasında yol izni hesaplaması önemlidir. Yol izni hesaplaması da teslim olacağınız birliğe kaç saat uzaklıkta olduğunuza bakılmaktadır. Bu süre sonrasında bedelli askerler de PTT’den yol ve iade bedellerini alabilirler. Yol izninin ne kadar olduğu seyahat edilecek mesafeye göre belirlenmektedir.

Bu süre şu şekildedir;

  • 800 km mesafeden daha az olan adaylar 1 gün yol izni alırlar.
  • 800 km ile 1600 km arasında mesafesi olan adaylar 2 gün yol izni alırlar.
  • 1600 km mesafeden daha fazla olan adaylar ise 3 gün yol izni alırlar.

Bu süre sonunda toplam askerlik gün sayısından yol izni düşülmektedir.  1 gün yol izni alan adaylar sevk tarihinden bir gün sonra, 2 gün yol izni alan adaylar sevk tarihinden iki gün sonra, 3 gün yol izni alan adaylar ise sevk tarihinden üç gün sonra birliklerine teslim olabilirler.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?