Eğitim ve Tatil: Yedek Astsubay/Subaylar Askerde Ne Yapıyor?

yedek astsubay subay egitim tatil

Yedek subay ya da diğer adıyla yedek astsubay, 4 yıllık üniversite mezunları arasından ihtiyaç olması durumunda askerliğini komuta kademesinde yapması durumudur. Yedek subaylar en düşük subay rütbesi olarak bilinir.  Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri ile birlikte Jandarma’da da takım ve kısım komutanı olarak görev yaparlar.

TSK bünyesinde askerliğini yedek subay olarak yapan kişiler batarya, takım komutanı ve adestim subayı olarak görev yapmaktadır.  Teğmen ile kıdemli başçavuş arasında bulunan rütbedir. Diğer tüm rütbeli askerler gibi yedek subaylar da komuta kademesinde gerekli olan tüm askeri birimlerde görev yapmaktadır. Askerde kısım amirliği yapabilir, takım komutanı ve batarya subayı olabilir, atış destek timi subayı veya eğitim subayı olarak askerliğini yapabilir.

Yedek subay askerde öncelikle belirli bir takvime göre nöbet işlemlerini yerine getirir. Nöbetten kasıt görev yaptığı birlikte olan nöbettir. Yani asker olarak elinde silah 2 saatlik nöbetten bahsetmiyoruz. Ayrıca idari olarak gerekli yazışmaları gerçekleştirir.

Yedek subayların önemli görevlerinden biri de eğitim birliklerinde yer alan acemi askerlerin eğitimlerini tamamlamaktır.  Eğitimlerin tamamını komutanlarının verdiği direktiflere göre yerine getiririler.

Kimler Yedek Subay Olabilir?

Yedek subay olabilmek için üniversiteden 4 yıllık bölümlerden mezun olmanız gerekiyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına göre öncelikle sizin başvurunuz sonra da ihtiyaç doğrultusunda yedek subay olabilirsiniz. Üniversitenin bazı bölümlerinden mezun olanlar için  yedek subay olmak çok daha kolaydır. Tıp bölümünden mezun olanlar doğrudan asteğmen olarak atanmaktadır. Hukuk Fakültesi ve Eğitim Fakültesi mezunlarında bu oran daha kolaydır.

Yedek subaylık olarak askerliğini yapacak adaylar öncelikle eğitim görürler. Acemi er gibi gördükleri eğitim birlikleri acemi birliği değil, eğitim okuludur.

yedek astsubay subay bilgi

Yedek Subay ve Astsubay Eğitimleri Nasıl Olur?

Yedek astsubay eğitimleri, eğitimin yapıldığı okula göre değişmektedir. Okulun türüne göre eğitim 1 ay ile 2.5 ay arasında değişecektir. Eğitimin ilk sürecinde subay adaylarına temel askerlik bilgisi, yanaşık düzen eğitimi, yürüyüş, silah, selam durma gibi birçok konuda eğitim verilir. Bu kısım acemi er eğitimi ile aynıdır. Burada adaylar yemin töreni için hazırlanmaktadır.

Yemin töreni yapıldıktan sonra artık yedek subaylar branşlarına göre eğitim alırlar. Derslerin konusu branşa göre değişmektedir. Toplam 5-7 arası ders bulunmaktadır. Sabah kahvaltı ardından dersler başlar ve öğleden önce 4-5 arasında ders olmaktadır. Daha sonra da öğleden sonra 2-3 saatlik eğitimler vardır.

Dersler sonrasında etüt süreleri vardır.  Eğitim komutanlar tarafından verilir. Komutanlar eğitim ödevleri de verilmektedir. Eğitimden sonra branş dersleri üzerinden sınav yapılır ve sınavda başarılı olan adaylar usta birliğine yedek subay olarak gönderilir. Başarısız adaylar için bütünleme sınavı vardır.  Usta birliğine geldikten sonra artık yedek subaylar rütbeli bir asker gibi maaşlarını alır ve üzerine düşen görevleri yerine getirmeye başlar.

yedek astsubay subay egitimleri

Yedek Subaylara Hafta Sonu Tatil Olur mu?

Yedek subay olarak askerliğini yapmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konuların başında hafta sonu tatil olup olmayacağı geliyor. Askeri öğrencilik boyunca hafta sonları çarşı izinleri oluyor. Daha sonra usta birliğine yedek subay olarak geçtiklerinde hafta sonları izinli olurlar. Komutanları gibi nöbetleri olduğunda hafta sonu birliklerinde olmaları gerekir. Bunun dışında özel bir görev verilmemişse hafta sonları tatil olur.

Yedek subaylar dışarıda ev kiralayarak mesai saatleri dışında sivil hayat yaşarlar. Askeri öğrencilik dönemlerinde ise hafta sonu aynı şehirdeki akrabalarına  kurallar kapsamında evci olarak çıkabilirler. Ayrıca ailesi ya da eşleri geldiğinde de evci izni alabilirler.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?