Askerlik Öncesi Korona Testi, E-Devlet ve Merak Edilenler

Askerlik Oncesi Korona Testi E Devlet ve Merak Edilenler

Tüm dünyayla birlikte ülkemizde de Covid-19 virüsüne dair birçok önlem alınıyor. Özellikle toplu yaşam alanlarında bulaşma riskinin çok fazla olması sebebiyle ordu içinde de birçok önlem alınıyor. Bedelli askerlik yapacaklar için de Covid testi zorunlu hale getirildi. Bedelli askerlik yapacak adaylar virüs testi için e-devlet üzerinden işlem yapıyorlar.

Covid testi ne zaman oluyor, sorusunu soranlar için bu yazımızda süreçten detaylı olarak bahsedeceğiz.  Bedelli askerlik için covid testi yaptırma sürecinde öncelikle e-devlet üzerinden anketin doldurulması gerekiyor. Bedelli askerlikte Covid anketinin doldurulacağı süreç sevk kağıdı alma tarihleri arasında yer alıyor. Yani askere gideceğiniz tarih içinde sevk kağıdınızı alabileceğiniz tarihler içindedir.

Bedelli Askerlikte Covid Testi Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik yapacaklar öncelikle sevk kağıdını e-devlet üzerinden alabilecekleri tarihlerde Covid anketini dolduracaklar. Daha sonra anket dolduran adaylar sistem uygun ve yakın olan sağlık kuruluşuna test yaptırmak üzere yönlendirecek.

E-devlet üzerinden yönlendirildiğiniz sağlık kuruluşuna belirtilen saat ve tarihte giderek Covid testi yaptıracaksınız. Test sonucunu sonradan e devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Bu süreçte testi negatif çıkan adaylardan  yani Covid tanısı bulunmayan ve şüphesi olmayan kişiler e-devlet üzerinden sevk belgesini alabilecek ve birliğine belirtilen tarihlerde katılabilecek. Tabii Covid testi pozitif çıkan adaylar için süreç biraz daha farklı işleyecek.

askerlik covid testi sube

Bedelli Askerlikte Covid Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapacak?

Covid testinde sonuç pozitif çıkan bedelli askerlik adayları öncelikle sevk belgesini alamayacak. Bu adaylar için askerlik süreci bir sonraki celp ve sevk dönemine bırakılacak. Ayrıca pozitif yanında temaslı listesinde bulunanlar da bu tarz bir sürece tabi tutulacak.

En dikkat edilmesi gereken kural ise Covid testinin yapılmasından sonra 5 günlük süre içinde sevk evrakınızın alınması gerektiğidir. Test sonucu negatif çıksa da testin yapılma tarihinden sonra 5 gün içinde sevk kağıdını almayan yükümlüler de sonraki celp ve sevk dönemine kalacaklar.

Yönlendirildiğiniz sağlık kuruluşunda Covid testi yaptırmadığınız takdirde askere sevkiniz olmayacak. Ayrıca bu işlemi yaptırmayan adaylar için bakaya işlemlerinin uygulanacağını belirtelim.

askerlik covid testi ne zaman

Bedelli Askerlikte Covid Testi Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bedelli askerlik için Covid testi sürecinde dikkat etmeniz gereken önemli unsurların başında testiniz negatif çıktıktan sonra gelen yükümlülükler oluyor. Asker adayları birliğine teslim olmak üzere sevk kağıdını aldıktan sonra hiçbir şekilde toplu bir asker töreni düzenlemeyecekler.

asker adaylari korona testi

Asker eğlencesi ve uygulaması dışında bu süreçte adayların mutlaka devlet kurumları tarafından belirtilen kanunlara uyması gerekiyor. Bedelli askerlik için birliğinize teslim olacağınız süreye kadar sevk kağıdı da dahil tüm işlemler e-devlet üzerinden yapılacak. Yani zorunlu olmadıkça hiçbir şekilde askerlik şubesinden işlem yapılmıyor.  Covid testi için de yönlendirildiğiniz sağlık kuruluşunda bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?