Evrak ve Eşyalar: Bedelli Askerlikte Ne Lazım Olur?

bedelli askerlikte ne lazim olur

Bedelli askerlik için birliğinize teslim olurken yanınızda olması gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar birliğinize teslim olmanız için gereklidir. Yanınızda olmaması durumunda birlik girişinde sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bu yazımızda ayrıca sizlere bedelli askerlikte size lazım olan tüm malzemelerden bahsedeceğiz. Askere giderken alınması önerilen şeyler genel olarak bu yazımızın konusunu oluşturuyor. Askerliğinizin rahat geçmesi için hem bedeli askerlikte hem de uzun dönem askerlikte bu ürünlerinin yanınıza alınması gerekiyor.

Bedelli askerliğe gitmeden önce listenizi yaparsanız ve yanınıza gerekli olan tüm her şeyi alırsanız askerlik boyunca sorun yaşamazsınız. Birliklerinizde ihtiyacınız olan bazı ürünleri bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumu yaşamamak adına şimdi size askerlikte nelerin lazım olması gerektiğini belirtelim. “Bedelli askerlikte ne lazım?” sorusunu evraklarla başlayıp, almanızı önerdiğimiz eşyalarla devam edelim.

bedelli askerlik ne lazim oneriler

Bedelli Askerlik Giderken Gerekli Evraklar

Bedeli askerliğe başvururken gerekli başvuru belgeniz, bedelli askerliği ödediğinize dair makbuz her zaman yanınızda olmalıdır. Ayrıca bu süreç geçtikten sonra birliğinize teslim olmadan önce de yanınızda birtakım evrakların olması gerekiyor. Bedelli askerlik sürecinde yanınızda olması gereken belgeler öncelikle sevk belgesidir. Sevk belgeniz sizin birliğinize teslim olmanız için gereklidir. Ayrıca yanınızda nüfus cüzdanı da olmalıdır.

Bedelli askerlikte yanınızda nüfus cüzdanı ve sevk evrakının olması yeterlidir. Bedelli askerlerin birliğe ilaç sokması yasaktır. Ancak bazı durumlarda zorunlu olarak kullanmanız gereken ilaçlar olabilir. Bu ilaçları içeri sokabilmek için yanınıza ilacı kullanmanız gerektiğini belgeleyen reçeteyi de alabilirsiniz.

Bedelli Askerlikte Hijyen İçi Ne Lazım?

Askerlik yapacağınız birlikte duş, tuvalet ve yatakhane ortak kullanım alanları olacak. Bu alanlarda özellikle hastalık kapmamak için hijyeninizi sağlamanız gerekiyor. Askerlikte hijyen açısından en önemli ve akla gelmeyen ürünlerden biri kapaklı diş fırçasıdır. Diş fırçanızın mikrop olan alanlarda düşmemesi adına kapaklı fırça tercih etmelisiniz.

Bedelli askerlikte kıyafetlerinizi muhafaza şekliniz de önemlidir. Size verilen dolabınızda kirli ve temiz eşyaları karıştırmamanız gerekiyor. Bu yüzden de askere giderken alınması gereken malzemeler arasında temiz ve kirli torbası yer alıyor. Böylece kirlettiğiniz tüm ürünleri muhafaza edebilirsiniz. Bunun yanında tuvalet kağıdı, ıslak mendil, banyo havlusu, tıraş havlusu, duş havlusu gibi birçok ürünü satın alabilirsiniz.

asker bakim seti asker malzemeleri full 1

Bedelli Askerlikte Kaç Tane İç Giyim Ürünü Alınır?

Bedelli askerlik sürecinin kısa olması sebebiyle  birçok aday kişisel iç giyim ürünlerini tek kullanımlık olarak satın almaktadır. Özellikle fanila ve boxer gibi ürünlerin alım sayısı çok önemlidir. Yanınızda fanila ve boxer yıkamamak adına yeterli sayıda alınmalıdır. Kaç günde bir değiştirdiğinizi de dikkate alarak fanila satın alabilirsiniz.  Bunun yanında bot giydiğinizde rahat etmek için mevsimine uygun bir şekilde çoklu çorap da yanınızda götürmelisiniz.

Bedelli Askerlikte Hangi Malzemeler İşinizi Kolaylaştırır?

casio klasik asker saati malzemeleriAskere giderken alınması önerilen şeyler arasında sayacağımız malzemeler askerlik boyunca işinizi kolaylaştıracak. Askerde zamanı takip etmek çok önemlidir. Pahalı saatlerin çalınma ya da zarar görme riskine karşı bedelli askerlikte ucuz saat satın alabilirsiniz. Özellikle şafak sayar asker saati satın alabilirsiniz.

Bedelli askerlik yapan adayların her zaman atladığı ürünlerden biri de kulak tıkacıdır. Özellikle uyku sorunu çekiyorsanız horlamalardan rahatsız olmamak ve kesintisiz uyuyabilmek için kulak tıkacını yanınıza almayı unutmamalısınız.

Askerlikte düzen her şeyden önemlidir. Her sabah yataklarınızı düzenli bir şekilde toplamanız gerekiyor. Nevresim ve çarşaflarınızı da düzenli bir şekilde bozulmadan tutmalısınız. Bunun için de çengelli iğne alabilirsiniz. Çengelli iğne her gün yatak yaparken çarşaflarınızın kaymamasını sağlamaktadır.

cengelli igne asker malzemeleri

Her sabah yapılan en rutin uygulamaların başında tıraş geliyor. Her sabah uyku sersemi tıraş olmaya giderken tüm ürünleri yanınıza pratik bir şekilde alabilmek için askere giderken alınması gereken malzemeler arasında tıraş çantası da geliyor.  Tıraş ürünlerinizi kaybetmemek ve hepsini elde taşımamak adına çanta daha işlevsel bir kullanım sağlamaktadır.

Bot temizliği de askeriyede çok önemlidir. Botlarınızın her zaman temiz kalabilmesi adına bot boyası ve bot parlatıcı sünger satın almalısınız.  Acemi birliğinde botların boyalı olup olmadığı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu yüzden bedelli askerlikte boya temin etmelisiniz.

Botlarınızın ayağınıza vuracağını hatırlatalım. Bu yüzden de botlarınızın ayaklarınıza vurmaması adına bot vakası kullanabilirsiniz. Ayaklarınızın rahat edebilmesi adına askerli sürecinde tabanlık da satın alabilirsiniz.

Bedelli Askerlikte Güvenlik İçin Yanınıza Ne Almalısınız?

Güvenlik askeriyede en önemli durumdur. Hem çalınma hem de değerli eşyalarınızın korunması adına gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız. Bedelli askerlikte güvenlik önlemleri için almanız gereken en önemli ürünlerden biri boyundan asmalı asker cüzdanıdır. Para, kart ve cep telefonlarınızın çalınmaması ve kaybolmaması adına boyundan asmalı cüzdanlar çok etkili seçenektir. Ayrıca eğitim sırasında değerli eşyalarınızı yanınızda kolayca taşımanızı sağlamaktadır.

Güvenlik adına dolaplarınızda da gerekli önlemleri almanız gerekiyor. Bot kilidi ve dolap kilidi özel eşyalarınızın ve botlarınızın karışmaması ve çalınmaması adına kullanılmalıdır. Dolapta düzeni sağlayabilmek için de dolap askısı almalısınız.  Günlük giyeceğiniz kıyafetleri ve askeri kıyafetlerinizi kırışmaması ve düzenli durması adına dolap askısını kullanabilirsiniz.

Bedelli askerlik süresinde yanınıza almanız gereken tüm ürünleri tek tek arayıp bulmak zordur. Sizin için yanınıza almanız gereken ürünleri tek bir yerde topladık.  Asker Kolisi ürünleri arasından askerlikte yanınıza almanız gereken tüm ürünleri tek tek inceleyerek sepetinize ekleyebilirsiniz. Ayrıca tek tek ürünleri incelemek istemiyorsanız gerekli olan tüm ürünleri bedelli askerlik setlerini inceleyerek satın alabilirsiniz. Asker Kolisi sizler için gerekli olan tüm askerlik malzemeleri setler içinde bulunmaktadır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Evrak ve Eşyalar: Bedelli Askerlikte Ne Lazım Olur?” yazısında 2 düşünce

 1. Ayşe Acar avatarı
  Ayşe Acar diyor ki:

  iyi günler.Haziranda bedelli olarak askere gidecekler fanila mı yoksa kolsuz atlet mi almalı .karışık olarak sipariş verebiliyor muyuz.

  • admin avatarı
   admin diyor ki:

   Merhaba Ayşe Hanım, kolsuz atlet zorunluluğu yok ama kısa kollu fanila giyilmesi gerekiyor. Karışık da sipariş verebilirsiniz tabi, karar sizin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?