Edirne Uzunköprü 102. Topçu Alayı Hakkında Merak Edilenler

edirne uzunkopru 102 alay merak edilenler

102. Topçu Alayı, Edirne şehrinin Uzunköprü ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Alay Şehit Albay Orbay Ergün Kışlası içinde bulunmaktadır. Birliğin sürgün yeri olarak ün yaptığını öncelikle belirtelim. Ancak sınıra yakın bir bölgede olduğu için özellikle son yıllarda en çok önemsenen birliklerin başında geliyor.

Askerliğiniz 102. Topçu Alayı bünyesinde yaparsanız nitelikli bir eğitimden geçeceğinizi belirtelim. Ülkemizin en kaliteli topçu alaylarından olan birlikte bedelli olarak askerliğinizi yapıyorsanız uzun dönem erlere nispeten daha rahat olacaksınız. Çarşı izinlerinde Uzunköprü küçük bir ilçe olsa da her ihtiyacınızı bulabileceğiniz bir yerdir.

Alaydaki en güzel yanlardan biri futbol maçlarını izleme,  oyun salonundaki imkanlardan yararlanma gibi sosyal imkanlarının çok fazla olmasıdır. Ayrıca birlikte tuvaletler ve banyoların yeni olduğunu ve 24 saat sıcak su imkanı olan bölükler olduğunu belirtelim.

Uzunköprü’de Hava Nasıldır?

Uzunköprü Trakya bölgesinde yer alsa da tipik bir İç Anadolu Karasal ikliminin yaşandığı bir şehirdir. İlçede yaz ayları yağışsız ve sıcak geçmektedir. Kış aylarında ise soğuk olan Uzunköprü’de karlı gün sayısı da fazladır. Özellikle Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgası kış aylarında ilçede askerliği zorlaştırmaktadır.

edirne uzunkopru askeriye 102

İklimi yarı nemli olarak belirtilebilir. İlçe özellikle ilkbahar aylarında yağış görülür. Kış aylarında bu şehirde askerlik yapıyorsanız yanınıza sizi kar, rüzgar ve kuru havaya karşı koruyacak kıyafetleri almanız yerinde olacaktır.

102. Topçu Alayına Nasıl Gidilir?

Uzunköprü, Türkiye’nin en batısında bulunan ilçeler arasındadır. Edirne’ye ulaşım seçenekleri karayolu, havayolu ve demiryolu vardır. Uzunköprü için Çanakkale ya da İstanbul üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Edirne il merkezine gelerek Uzunköprü’ye geçebilirsiniz.

uzunkopru 102 alayi edirne

Karayolu ile ulaşım;  Edirne’ye karayolu ile ulaşım seçeneklerinden biri olan Çanakkale tarafında Edirne Keşan ilçesi üzerinden Uzunköprü’ye geçebilirsiniz. İstanbul üzerinden gelecekseniz Ankara- Edirne otobanını kullanabilirsiniz.  Otobüs seferleri  birçok şehirden direkt olarak yapılmaktadır.

Havayolu ile ulaşım; Edirne’ye havayolu ile ulaşacaksanız 2 farklı seçenek sizi bekliyor. İlk seçeneğiniz İstanbul Havalimanı olabilir. Buradan otobüs seferleri kullanarak Edirne’ye geçiş yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise Çorlu Atatürk Havalimanıdır. Çorlu’ya direkt olarak sadece Ankara üzerinden uçuş bulunuyor.

Demiryolu ile ulaşım; Demiryolu ulaşımını tercih edecekseniz İstanbul-Edirne arasındaki tren seferlerini takip edebilirsiniz. Tren ile Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi ya da Edirne il merkezinde inerek Uzunköprü’de birliğinize geçiş yapabilirsiniz. Bunun için otobüs seçeneklerini kullanmanız daha doğru olur. Taksi ücreti biraz fazla olacağı için tercih etmenizi önermiyoruz.

102. Topçu Alayında İlk Gün Neler Yapacaksınız?

102. Topçu Alayında askerliğinizi yapacaksanız öncelikle ilk gün sadece giriş işlemlerinin yapılacağını belirtelim. Giriş işlemleri için de yapmanız gereken sevk kağıdı ve kimlik kartı ile başvuru yapmaktır. İlk gün giriş işlemleri hafta sonu ve resmi tatillerde de yapılmaktadır.

Uzunköprü’de askerliğini yapacaklar için girişte kameralı cep telefonu alınmadığını belirtelim. Birlikte sıkı bir arama olduğunu unutmayalım. Birlikte giriş işlemleriniz için sevk tarihinizin olduğu günde öğleden sonra en kısa sürede teslim olmanız gerektiğini belirtelim.

edirne uzunkopru askeriye 102 alay

Birlikte Sizi Neler Bekliyor?

Edirne Uzunköprü 102. Topçu Alayında askerliğinizi yapacaksanız birlikte sosyal imkanların çok geliştiğini belirtelim. Birlik içinde boş vakitlerinizi çok etkili değerlendirebilirsiniz. Birliğin içinde PTT şubesi ve bankamatik bulunuyor. Askerler için yeterli sayıda ankesörlü telefon da var.

Tuvaletler ve yemekhane yeni olduğu için hijyen konusunda birçok birlikten daha başarılı olduğunu belirtelim. Ancak yemeklerin askeriye şartlarında olduğunu belirtelim. Ancak kantinde ürün çeşitliliği olduğunu da hatırlatalım. Alışverişler kredi kartı ve bankamatik kartı ile yapılıyor.

Birlik içinde fotoğraf stüdyosu, berber, terzi,  rehberlik merkezi gibi olanaklar da vardır.  Uzun dönem askerlik yapacaklar için askerlik eğitimlerinin daha sıkı olduğunu belirtelim. Bedelli askerlik yapacaklar için daha rahat geçecek bir birlik.  Uzunköprü sınırda olduğu için yoğun olarak denetim geçiren bir birlik olduğunu da hatırlatalım.

Uzunköprü’nün tarihini öğrenmeden gitmeyin;

Uzunköprü, Ergene Nehri üzerinde kurulmuş bir şehirdir.  Anadolu ile Balkanlar’ı birbirine bağlayan tek köprü olması ve dünyanın en uzun taş köprü olması sebebiyle bu ismi almıştır. Şehir Osmanlı padişahı İkinci Murat tarafından Ergene adıyla kurulsa da 1873 yılında Uzunköprü ismini almıştır. Osmanlı Devleti’nin Rumeli’de kurduğu ilk Türk kentidir. Ayrıca Türkiye’nin en batı sınırında bulunur.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Edirne Uzunköprü 102. Topçu Alayı Hakkında Merak Edilenler” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?