Askerlere Ücretsiz Uçak Bileti Verilen 13 İl

askere ucretsiz ucak bileti

Askerler için ulaşım sorununu devlet çözmektedir. Hem vatani görev için yola düşüp hem de üstüne para ödememek için devlet askerlerin her birine PTT kart çıkartarak adreslerine göndermektedir. Adreslerine gönderilen kartların içinde askerlerin yolluk masrafları yatmaktadır. Hem yol ücreti hem de yemek parası gibi bedellerin tümü bu kartların içinde yer alacaktır. Böylece askerler masraflarını kolay şekilde bu kartlar ile karşılayacaklardır.

Askere giderken pek çok asker için uçak parası hesaba aktarılmaktadır. Bu bedel ikamet ettiğiniz ile bağlı olarak değişmektedir. Yani siz Türkiye’nin en batısından en doğusuna askerlik yapmak için gidiyorsanız devlet size uçak biletinizi tahsis etmektedir.

Hangi İllerde Ücretsiz Uçak Bileti Uygulaması Var?

Bazı illerde askerlik yapacak olan gençler için ücretsiz uçak bileti uygulaması yapılmaktadır. Ücretsiz uçak bileti imkanı şu illerde geçerlidir; Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Siirt, Şırnak, Van gibi şehirlerde ücretsiz uçak bileti verilmektedir. Eğer sizin de askerliğiniz bu illerden birisine çıktıysa ücretsiz uçak bileti alabilirsiniz.

turkiye siyasi harita
Türkiye haritası üzerinden askerlere ücretsiz uçak bileti verilen iller konumlarına bakabilirsiniz.

Ücretsiz olarak verilen uçak bileti askerlik şubesine sülüs almaya gittiğinizde size tahsis edilir. Sizin kendi imkanlarınız ile uçak bileti almanıza gerek yoktur. Bu yüzden değişen sistem ile belki de PTT kartınıza ücret olarak da yatabilir. Bu konuda kesin bilgiye askerlik şubesinden ulaşmak mümkün olacaktır.

Eskiden askerlik şubesi tarafından verilen yolculuk ücreti, yemek parası ve iaşe bedelleri artık PTT kart aracılığı ile askerlerin direk hesaplarına gönderilmektedir.  Bu yüzden sizler de ilgili imkanlardan faydalanmak ve devletin tüm askerler için ödediği bu bedelleri almak için PTT karta sahip olmanız gerekir. PTT kart sizin bir başvuru yapmanıza gerek kalmadan adresinize kadar gelmektedir.  Adresinizden PTT kartınızı alarak ödemelerinizi PTT ATM’lerinden çekebilirsiniz. Eğer kart gelmezse o zaman PTT gişelerinden de yine aynı şekilde kimlik kartınız ile çekebilirsiniz. Sizler de bu konularda bilgi almak ve daha fazla soru ve yorum okumak istiyorsanız, hemen aklınızdaki soruyu sorun ve anında cevap alabilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Askerlere Ücretsiz Uçak Bileti Verilen 13 İl” yazısında 5 düşünce

 1. Oğulcan avatarı
  Oğulcan diyor ki:

  Merhabalar. Diyarbakır’da askerlik yapıyorum ve Ağustos 16 sında terhis oluyorum. 16 haziranda bileyim kesilmiş oluyor ama ben uçağa binmek istemiyorum. Sonrasında uçağa binmezsem bunun bir yaptırımı var mı ya da cezai işlemi bilgisi olan var mı ?

 2. Umut avatarı
  Umut diyor ki:

  Bu konuyu bilmiyordum, biletimi sevk tarihlerinin öncesinde aldım. Bilet parasını hesabıma yatırırlar mı, yoksa iptal mi etmeliyim?

  • Samet avatarı
   Samet diyor ki:

   Durum neoldu aga bilet parasini yatırdılarmı yoksa direk kestilermi bileti yoksa parayi aldiktan sonra hangi firmadan aliniyor bi bilgin varmi benimde 1500 km yol bilgi verirsen Yardimci olursan sevinirim kardesm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?