Doğu Ve Batı’da Asker Olmanın Farkları

Doğu Ve Batı’da Asker Olmanın Farkları

Askerlik vatani görev olarak bilinmektedir. Her Türk vatandaşı 18 yaşına gelmiş olan sağlıklı erkek askerlik görevini yapmakla yükümlüdür. Askerlik görevi toplumumuzda o kadar etkilidir ki eskiden beri halk arasında askerliğini yapmamış olan kişiye kız vermezler diye esprisi bile dönmektedir. Aslında olayı sosyolojik olarak inceleyip biraz derine indiğimizde olayın gerçekten öyle olduğunu görmekteyiz.

Yani aslında o dönemlerde askerlik yapmanın süresi uzun olduğu için 2,3 yıl askerde kalan kişiler olmasından dolayı askerlik ciddi bir görev olarak bilinmekteydi. Bu yüzden askerlik kişinin yaşamını tayin eden temel kriterler arasındaydı. Bu yüzden aileler askerlik yapmayan kişilere kız vermek istememekteydi. Tüm bunlar yıllar geçtiği zaman farklı bir boyuta doğru evrilmeye başladı, artık günümüzde bu durum yerini espriye bırakmaya başladı çünkü askerlik süreleri ciddi anlamda azalmaya başladı. Zorunlu askerlik sürelerinde yaşanan azalmalar doğrultusunda artık askerlik görevi büyük zamanı alan bir görevden çıktı ve 5,6 ay gibi bir sürede askerlik tamamlanır hale geldi. Lisans mezunu olanlar için 6 ay olan askerlik süresi lise ve ilkokul mezunu olanlar için ise 12 ay olarak belirlendi.
kilis hudutkarakolu

Doğu ve Batı’da Askerlik

Askerlik görevi bazen zor ve zahmetli olabilmektedir. Ancak insanın içinde vatan ve millet aşkı olduğu süreci tüm zorlukların üstesinden rahat şeklide gelebilmektedir. Bu yüzden doğu ve batı gibi bölgelerde askerlik yapmanın kendine göre avantajları ve dezavantajları elbette vardır.

Bunları sıralamak gerekirse öncelikle Doğuda asker olmanın parası yüksektir. Bu bir avantaj olarak görülebilir, para harcamak için sosyal imkan az ve doğu tazminatı ile birlikte normal batıdaki bir askerden bin lira civarında fazla kazanç elde etmek mümkündür. Bu yüzden doğuda askerlik yapmanın bu gibi güzelliği vardır. Batıda asker olmak ise sosyal imkanlar bakımından daha çeşitli olmasına rağmen kazanç olarak doğuda aynı görevi yapan bir asker ile kıyaslandığında daha düşük maaş aldığı için para konusunda dezavantaj oluşturur. Sizler de maaşlarınızı yazarak sormak istediklerinizi bize sorarak detaylı şekilde bu konuda bilgiye sahip olabilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Doğu Ve Batı’da Asker Olmanın Farkları” yazısında 2 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?