Yeni Bedelli Askerlik Ücreti ve Başvuruların Başlayacağı Tarih

yeni bedelli askerlik ucreti

Yeni Askerlik Sistemi kanunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmasının ardından yürürlüğe giren Askeralma kanunu ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başlıyor. 65 maddenin yer aldığı kanun metni ve maddelerin gerekçeleri açıklanırken; bakaya ve yoklama kaçağı durumunda olanlar, bedelli askerlik ücretleri ve bedelli askerliğin ne zaman başlayacağı merak konusu.

Bakaya kalmak sağlık muayenesini ve yoklamasını yaptırdığı halde, belirlenen süre içinde askerlik görevini yapacağı birliğe gitmeyen kişilere denir.

Yeni askerlik sistemi ile 6 aya düşen askerlik ‘tek tip askerliğe’ dönerken, bakaya durumda olan 460 bin kişiye tek sefere mahsus bedelli askerliğe başvurma hakkı tanındı. Peki yeni sistemde bedelli askerlik ne zaman başlayacak? Bedelli celpleri ne zaman belli olacak?

Habertürk’ten Saliha Çolak’ın haberine göre bedelli askerlik en kısa sürede başlayacak ancak herkes için değil. Milli Savunma Bakanlığının açıklaması sonrasında başlayacak olan bedelli askerlik celpleri ilk olarak bakaya durumunda olup da bedelli askerliğe başvurmak isteyenleri kapsayacak. 1 Kasım’a kadar bakaya durumda olup da başvurmayanlara bir kez daha hak tanınmayacak. Bedelliye başvurmak istemeyip askere gitmek isteyen bakayaların geçmişteki borçları silinecek ve 6 ay askerlik yapacaklar.

Yeni sistemde bakaya ve yoklama kaçakları çalışsalar da eğitimlerini devam ettirseler de askere gitmek zorunda. Askere gitmeden önce bakaya kaldıkları her gün boyunca her gün 5 lira, yakalanırlarsa her gün 10 lira para cezası ödeyecek.

Bu detaylara göre yeni sistemde ilk bedelli ceplerinin bakaya askerlerden oluşacağını söylemek yerinde olacaktır.

askerkolisi banner726

Bedelli Askerlik Kurası Ne Zaman Başlayacak?

1 Kasım’a kadar bakaya durumda kalanların, hemen ardından da askerlik çağına gelmiş kişilerin bedelli başvuruları kabul edilecek. İlk bilgilere göre herkesi kapsayan bedelli askerlik kurası yetişemeyeceği için 1 Kasım’dan sonra yeni askerlik sistemine göre bedelli kurası tam anlamıyla başlayacak denebilir.

Yeni Bedelli Askerlik Ücreti

Ocak 2020’ye kadar yeni bedelli askerlik ücreti 31 bin TL olacak. Bilindiği gibi bedelli askerlik ücreti her yıl değişecek ve memur maaş katsayısının 240 bin ile çarpımı sonucunda bulunan rakam olacaktı. Bu rakam ise bugünün rakamıyla 31 bin liraya karşılık geliyor. Fakat Temmuz ayında memur maaşlarında yapılacak değişiklik ile bu ücret bedelli askerlik kurası yapılmadan 33-35 bin TL olacaktı. Milli Savunma Bakanlığı bu konuda mağduriyet oluşmaması adına Ocak 2020’ye kadar fiyatı sabitledi. Ücret; 31 bin TL.

Artık Bedelli Ücreti Her Yıl Bir Kez Değişecek

Bir yılda 2 kez değişen memur maaşları bedelli ücretlerini de yılda 2 kez değiştirecekti. Bakanlığın yaptığı değişiklik ile bunun önüne geçilmiş oldu. 2020’den sonra her yıl fiyat (memur maaş katsayısının 240 bin ile çarpımı) bir kez değiştirilmiş olacak.

1 Kasım’a kadar Bakaya durumda olanların bedelli başvuruları kabul edilecek ve celpler başvuran bakayalardan oluşacak. 1 Kasım’dan sonra diğer tüm bedelliler başvuru yapacak ve kalıcı bedelli uygulamaya geçmiş olacak.

 

Yeni askerlik sistemi: Gerekçeli halleriyle 65 maddelik Askeralma Kanunu tam metni

 

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?