Yeni Askerlik Sisteminde Maaş ve Harçlık Ne Kadar Olacak?

yeni askerlik sistemi yeni maaslar

1111 sayılı askerlik kanunu kapsamında askerlerin temel ihtiyaçlarını karşılamaları için asker harçlığı verilmektedir. Er maaşı, askerliğin ne kadar yapılacağına ve doğu ya da batı yerleşkelerinde yapılan görevlere göre değişkenlik göstermektedir. 2018 yılında asker harçlığı 100 TL ile 250 TL arasında değişmektedir. Er maaşı 2018 yılında normal görev kapsamındaki askerlerde 110 TL, onbaşı olanların 130 TL, doğu bölgelerinde ise 220 TL ödenmekteydi. Askerlik görevi her gencin yapması gereken bir vatani görevdir. Bu süre zarfında mağduriyet yaşanmaması için askerlik yapan gencin ihtiyaçlarının karşılanması için devlet tarafından ödenekler verilmektedir. Her askerin vatani görevini yerine getirirken bu maaştan faydalanması hakkıdır. Asker harçlıklarına her sene zam gelmekte olup, 2019 yılında henüz zamlar belirlenmemiştir. Asker harçlıkları genellikle askerliğin uzun ya da kısa olmasına göre değişkenlik göstermemektedir. Oluşan farklılıklar genellikle kısa dönem askerlik ve askerliğin çavuş olması ile alakalıdır.

Bölgelere Göre Asker Harçlıkları

Asker harçlıkları illere göre değişkenlik göstermektedir. Batı bölgesindeki asker harçlıkları 90 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Doğu bölgelerindeki asker harçlıkları, bölgedeki şartların ve imkanların sınırlı olması ve güvenlik sebebi ile batı bölgelerine göre daha fazladır. Doğu bölgelerindeki asker harçlıkları illere göre değişkenlik göstermekle birlikte 400 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Asteğmenler ve Kısa Dönem Er Maaşları

Asteğmenler ile kısa dönem erlerin maaşları arasında fark bulunmaktadır. Yine askerlik yapılan bölgeye göre değişkenlik göstermekle birlikte asteğmenler uzun dönem askerlik yaptıkları için subay sayılırlar ve 2018 yılında asteğmenler 4.564 TL maaş almıştır. Asteğmenler sadece eğitim dönemlerinde 250 TL öğrenci maaşı almaktadırlar.

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Maaşları Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde sözleşmeli olarak görev yapan er ve erbaşların maaşları da farklı olarak verilmektedir. Verilen bu maaşlar görev yapılan bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Batı bölgelerinde görev yapan sözleşmeli er ve erbaşlar 2.500 TL ile 3.000 TL arası maaş almaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapan sözleşmeli er ve erbaşlar, bölgenin zorlu şartları ve bölgedeki tehlikeli durumlar nedeniyle maaşları tazminat tutarları ile birlikte daha da yüksek olmaktadır. Bu bölgelerde görev yapan sözleşmeli er ve erbaşların maaşları da 4.000 TL’ye kadar yükselmektedir.

Askerde Kalıp 6 Ay Daha Askerlik Yapılırsa Maaş Ne Kadar Oluyor?

Yeni askerlik sisteminin yasalaşması ile birlikte 6 ay askerlik hizmetini tamamlayan ve ikinci 6 ay uzatma tercihini kullanan gençler bazı avantajlardan faydalanacak. Bu avantajlar arasında, yeni askerlik sisteminde personel, sözleşmeli er, uzman erbaş, astsubay ve subaylığa geçişte daha avantajlı olacak. Asgari ücretten az olmamak kaydı ile net 2.020 TL maaş alacaklar. Hudut birliklerinde görev yapacaklar ek olarak 1000 TL hudut tazminatı alacaklar ve aylık maaş 3000 TL üzeri olacak. TOKİ’den ev sahibi olabilmeleri için öncelik tanınacak. Sigortalı statüsünde çalışmış olacaklar. Muhtaç asker ailelerine yardım, deniz ve toplu ulaşım araçlarından ücretsiz istifade hakkı elde etmiş olacaklar.

[irp posts=”2509″ name=”İkinci 6 Ay için Askerde Kalanların Maaşları”] [irp posts=”404″ name=”Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?”] asker malzeme listesi ne almaliyim

Yeni Askerlik Sisteminde Maaş ve Harçlık Ne Kadar Olacak?” yazısında bir düşünce

  1. Melih avatarı
    Melih diyor ki:

    Merhaba, 2 yıllık üni mezunuyum. Tercihimi uygun görülürse kısa dönem değil yedek astsubay olarak yapmak istiyorum, fakat bir sıkımtım var. Anne ve babam yıllar önce boşandı. Ben annemin tek çocuğuyum. Annem 3 defa kanser ameliyatı oldu, karnında platin var. Normal hayatına devam ediyor fakat pek iş yapamıyor ev işlerini bile ben yapıyorum kendisi azıcık iş yapsa rahatsızlanıyor. Benden başka bakacak evladı yok. Kısa dönem veya benim istediğim gibi yedek astsubaylık olur ise askerliğimin tamamını veya tamamı olmaz ise eğitim sonrasında yapacağım 10 aylık kıta görevini annemle birlikte yaşadığımız Sakarya şehrinde yapma imkanım var mıdır. Bilgilendirirseniz memnun olurum. Saygılarımla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?