İkinci 6 Ay için Askerde Kalanların Maaşları

askerde kalanlarin maaslari

20 yaşına girmiş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek, Ocak ayının birinci gününde başlayan ve 41 yaşına girdiği ocak ayının birinci günü sona eren süre askerlik çağı olarak adlandırılacak. Yeni yapılan düzenlemeye göre her Türk vatandaşı 1 ay temel askerlik eğitimi yapmaya mecbur olacak. Askerlik hizmeti er ve erbaş, yedek subay, yedek astsubay, olarak yerine getirilecek. Askerlik hizmet süresi er ve erbaşlar için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Er ve erbaşlardan istekli olanlar sıralı amirlerinin olumlu değerlendirmesi ile terhise hak kazandığı tarihten itibaren 6 ay süre ile sınırlı olmak kaydıyla askerlik hizmetine devam edecek ve bu sürenin sonunda terhis edilecek. Bu şekilde görev yapan askerler için ilk altı ay için ayrı, ikinci altı ay için ayrı terhis belgesi düzenlenecek. Bedelli askerlik de sürekli hale getirilecek, bedelli olanlar ile er ve erbaşlar 1 ay temel eğitim alacaklar. Bu temel eğitimden sonra bedelli olanların askerlikle ilişikleri kesilecek.

Askerlik Kaç Ay Olacak?

Lise mezunu bir genç, 1 ay temel askerlik hizmeti yapacak. Daha sonra lise mezunu ve altı gençler 5 ay daha kıtalarda askerlik yapacaklar. Yani toplamda askerlik süresi 6 ay olacak. Bu 6 ay boyunca görev yapan askerler asker harçlığı alacaklar. Bu 6 ayın bitimini müteakiben istekli olmaları ve gerekli yeteneklere sahip oldukları taktirde 6 aylık sözleşme yapılarak bir 6 ay daha askerlik yapacaklar. Bu süre maaşlı olacak. Maaşlı olarak görev yapılan 6 ay bittikten sonra değerlendirmelerde başarılı olanlar uzman erbaş olarak göreve devam edebilecek. Önceden meslek yüksekokullarından mezun olanlar lise mezunu gibi muamele görüyorlardı. Yeni tasarıya göre 2 ya da 3 yıllık yükseköğrenim mezunları ile yetkili makamlarca denklikleri onaylanmış yurtdışında öğrenim görmüş olanlar yedek astsubay olarak istihdam edilecekler. Bu yükümlüler 2 aylık temel eğitim sonrası, 10 ay da kıta görevi yapacaklar ve toplamda 12 ay askerlik yapacaklar. Yedek subay olarak ayrılamayan ihtiyaç fazlaları, yedek astsubaylık için başvurabilecekler. Burada da seçilemeyenler 6 ay er ya da erbaş olarak askerlik hizmetlerini, sürdürecekler.

İkinci 6 Ay Kalanlara Ne Kadar Ücret Ödenecek?

Bu kapsamda askerlik hizmetlerine devam edenlere yeni askerlik yasa tasarısına göre görevlerinin devamı süresince net asgari ücretten az olmamak üzere (2020 TL) erbaş ve er harçlıkları kanun hükümlerine göre ödenecek. Erlere, yedek subaylara, yedek astsubaylara ve astsubaylara verilen maaşlar subay maaşlarıyla tamamen orantılı bir şekilde olacaktır. Yedek astsubay ve yedek subay aday adayları 2 aylık temel eğitimleri sırasında harçlık alacaklar ve daha sonraki 10 aylık kıta görevlerinde ise 10 ay boyunca maaş alacaklar.

asker malzeme listesi ne almaliyim

İkinci 6 Ay için Askerde Kalanların Maaşları” yazısında 6 düşünce

  1. Ihsan avatarı
    Ihsan diyor ki:

    Neden fes ediyorsunuz ki okadarmi kötü askere daha gitmedim ama ıssız hep gelenler okadarmi askeriye kötü arkadaş biri bana yazsın ulaşıp 05414154729

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?