Askere Gidince KYK Borcu Erteleniyor mu?

askere gidince kyk borcu

Üniversite hayatı boyunca Kredi ve Yurtlar Kurumu bursundan faydalanan üniversite öğrencileri, eğitimlerini tamamladıktan sonra 2 yıl içinde bu borçlarını ödemekle yükümlüdürler. Bununla birlikte, Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrenim kredisi borcu olan bireylere borcun ertelenmesi ya da taksitlendirme imkânı sağlamaktadır. Ülkemizde birçok öğrenciye üniversiteyi kazandıklarında maddi sıkıntı çekmemesi açısından devlet tarafından geri ödenmek şartı ile maddi destek sağlanmaktadır. Bunu da Kredi ve Yurtlar Kurumu eliyle yapmaktadır. Okuduğu süre boyunca her ay devlet tarafından belirlenen miktarlarda burs alan öğrencinin, okul bitiminde bu bursu kesilir. Devlet, okulunu bitirip bir işe giren bu kişilerden verdiği bu parayı geri ödemesini ister. Bu arada, verilen bu burslara aylık olarak faiz eklenmektedir.

KYK Borcu Hangi Durumlarda Ertelenir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi web sayfasında bu öğrenim kredisinin nasıl erteleneceği ile ilgili bilgi bulunmaktadır. Öğrenim kredisi alan öğrenciler, kredi borçlarını devam ettikleri öğrenim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden 2 yıl sonra başlamak kaydı ile aylık taksitler halinde ve her ayın son iş gününde mesai bitimine kadar ödemek zorundadır. Vadesi henüz gelmemiş olanların ve borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin ödeme dönemleri askerlik dönemine rastlarsa, askerlik dönemi sonuna kadar ertelenir.

  • KYK borcu olan kişi 2 yıl sonra eğer sigortalı bir işte çalışmıyorsa, KYK’dan bu borcun bir sonraki seneye ertelenmesini isteyebilir.
  • Burs ödeme dönemi askerlik yükümlülüğüne rast gelen erkek borçlular, müracaat etmeleri halinde askerlik nedeniyle KYK borcu erteleyebilirler.

Askere Gidenlerin KYK Borcu Nasıl Ertelenir?

Üniversite eğitimi süresince KYK bursu almış öğrenci, okulu bitirmiş ve almış olduğu bursun geri ödemesi gelmiş ise ve askere gitmesi gerekiyor ise bir dilekçe ile Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurarak durumunu izah etmesi gerekiyor. Bununla ilgili KYK web sitesinde bir açıklama vardır. Buna istinaden, kişinin askerlik şubesinden alacağı bir yazı ile KYK’na yazılı olarak müracaat etmeleri durumunda borçları Yİ-ÜFE uygulanmadan askerlik dönemi sonuna kadar ertelenmektedir. Askerlik nedeniyle öğrenim kredisi borcunu erteletmek isteyen kişiler, Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi web sayfasına girerek dilekçeler bölümünden “askerlik sebebiyle borç erteleme” dilekçe örneğini kullanabilirler. Bireylerin borçlarını erteletebilmeleri için askerlik şubesinden alacakları belgeyi dilekçe eki olarak Kredi ve Yurtlar Kurumuna iletmeleri yeterlidir. Ancak, askere gitmeden önce burs ödemeleri başlamışsa ya da sigortalı bir işte çalışmışsa, KYK askerlik borç erteleme işlemleri bir sonuç vermeyecektir. Borç erteleme konusunda bilinmesi gereken iki önemli konu var. Borç ertelemeleri, vadesi henüz gelmemiş ve borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin borçları ertelenebilmektedir. Diğer bir değişle borç vadesi henüz gelmemişse erteleme başvurusu yapılabilir. Vadesi geldiğim halde borçlarını aksatmadan ödeyenlerin de erteleme başvuruları kabul ediliyor. Bunun haricinde erteleme söz konusu olmamaktadır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Askere Gidince KYK Borcu Erteleniyor mu?” yazısında bir düşünce

  1. furkan avatarı
    furkan diyor ki:

    ben kredimi ödüyordum ve kasım celbinde askere gideceğim. kasım ayı için vadesi geçmiş herhangi bir borcum yok lakin arada gecikmeden kaynaklı faiz bindi. askerlik için kredimi yapılandırma ihtimalim olur mu acaba ?
    teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?