Evci İzni Nedir? Kimler Evci İzni Alabilir?

evci izni nedir

Askerlik döneminde olan kişilerin hayalini kurdukları evci izni; çoğu askerin görevleri esnasında gerçekleştiremediği bir uygulama olarak adlandırılmaktadır. Bu izni alabilmek için askerlerin birinci dereceden akrabaları olarak sayılan anne, baba ve kardeşlerin (evli abla/ağabey ya da boşanmış olması şartıyla) herhangi birinin devreye girmesi gerekmektedir.

Evci izni Cuma günü mesai bitimiyle beraber başlayarak Pazar günü saat 17:00’da son bulan bir izin türüdür. Askerlerin 48 saat boyunca aile fertleriyle vakit geçirmesine olanak veren bu izin türü; şafak sayımını da herhangi bir biçimde etkilememekle beraber; sabit kalması gibi bir durum söz konusu olmaz. Evci iznine çıkarmada dayı, hala ya da teyze gibi ikinci dereceden akrabaların başvuru yapması söz konusu değildir.

Evci İzni Nasıl Alınır?

evci izniAskerlerin aile bireyleriyle zaman geçirmelerine olanak sağlayan evci izni; askerlerin ilk üç ayı süresince verilmemektedir. İlk üç ayı acemi birliğinde olacak olan askerlerin; askerlik şartlarına daha iyi bir adaptasyon süreci geçirebilmesi adına bu tip bir yol izlenmemektedir. Askerlere tanınan ilk evci izni seçeneği; acemilik dönemi bitimi ile usta birliğine geçiş başlangıcında yapılacak olan yemin töreni arasında verilebilmektedir. Bu süre zarfında askerlerin memleketlerine giderek; ailesiyle hasret giderebileceği bir zaman dilimine sahip olma hakkı tanınmaktadır. Ancak bu evci izni seçeneği tamamen askerin isteği doğrultusunda gerçekleşmekte ve bu talepte bulunan askerlere gerekli olanaklar sağlanabilmektedir.

Evci izinleri askerlik yapılan noktaya göre değişiklik gösterebilir. Yasal olarak ise her asker ayda 4 gün yani 2 hafta sonu süresince evci izni hakkını kullanabilmektedir. Komutana bağlı olan bu durum her hafta olarak da belirlenebilmektedir. Bazı terör ya da tehlike bölgelerinde ise evci izinleri ayda bir kez de olabilmekte; zaman zaman yasak haline dönüştürülebilmektedir.

Evci izne çıkan kişiler; il sınırları dışarısına çıkamazlar. Askerlik yaptıkları ilin tüm ilçelerine gidebilecek olan askerlerin; başka bir vilayete gitmeleri mümkün değildir.

Bayram gibi özel günler için evci izni kullanacak olan kişilerin bayram tatili süresince ailelerinin yanında kalabilmeleri durumu gündeme gelerek; yasalarda bu şekilde yer almaktadır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?