Er Çıkan Askerliği Bedelli Askerliğe Çevirmek Nasıl Olur?

askerligi bedelli askerlige cevirmek

Er Çıkan Askerliği Bedelli Askerliğe Çevirmek Nasıl Olur?

Günümüzde askerlik süreciyle ilgili dönem için birçok erkek vatandaş bedelli askerlik sisteminden faydalanmak istiyor. Fakat bedelli askerliğinde belli başlı şartları bulunuyor. Çok sorgulanan er çıkarsa bedelli askerliğe çevirtmek konusuna ilişkin söylenebilecek ilk şey şudur. Bedelli askerlik hizmeti 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihleri arasındaki memur maaşlarının kat sayısına göre hesaplanmaktadır. Bu ücretle belirlenen bedelli askerliğin ücreti her yıl değişmektedir. Ödeme yapılacak tarihler yıl genelinde iki ayrı tarih aralığında belirlenir. İlki daha düşük ödeme planıdır. İkincisi ise biraz daha fazladır. Fakat peşin ödenmesi gereken ücretlerdendir. Açıkçası çalışma hayatına başlamış olan veya evli olan birçok kişi için bedelli askerlik yapma hali son derece caziptir. Çünkü sadece borç ödeme yükümlülüğüne girmiş olacaksınız. Ailenizden, işinizden ayrılmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca büyük rahatlık demektir.

Devam ettiğimizde bedelli askerlik ücretlerini başvuru sonrasındaki ilk iki ay içinde ödemek durumunda olduğunuzu da bilmelisiniz. Yılın son ayları müracaat ederseniz yılın son gününe kadar ödeme yapma imkânınız olacaktır. Fakat son gün ödeme yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Herhangi bir aksilik çıkarsa gününüz dolmuş olacağından geçersiz sayılabilir. Bu yüzden erken davranmanızda fayda vardır. Bunun haricinde ücret ödemesine ilişkin bazı durumlarda dikkat çekicidir. Bedelli askerlik başvurusu yapıp ardından askere giderseniz mevcut başvurunuz geçersiz olur. Parayı ödememiş olmanız da başvurunun geçersiz olmasını sağlar.

ziraat bankasi bedelli askerlik

Bedelli askerlik ödemesini her bankaya yapamazsınız. Askeriyenin belirlediği devlet bankalarına, mal müdürlüklerine veya defterdarlıklara yapabilirsiniz. Ödeme yapabileceğiniz bankaları belirtecek olursak; Ziraat bankası, Ziraat katılım bankası, Vakıflar bankası, Vakıflar katılım bankası ve Halk bankası şeklinde bilinmektedir. Tabii başvuru yapma ödeme yapma sonucunda müracaat yılınıza dair birçok başvuru var ise kuraya tabii tutularak işleminiz gerçekleşir. Bu önemli bir konudur. Pek dikkate alınmasa da böyle bir dezavantajınız da bulunuyor. Bu yüzden geçireceğiniz süreyi iyi belirlemelisiniz.

Bedelli Askerlik Duyuruları

Bedelli askerlik duyuruları ve kura sınıflandırma ile ilgili bilgiler er adaylarının müracaat ettiği yıl takibinde E-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu bilgiyi dikkate almanız gerekir. Gerçi araştırma yaptığınızda arama motoru üzerinden de bu bilgiye erişim sağlanması mümkündür. Çünkü bedelli askerlikle ilgili konular her dönem birçok er adayını ilgilendiren ve araştırılıp kolayca öğrenilen konulardır. Ayrıca birçok soru ve cevaba ilişkin forum paylaşım siteleri de çok yönlü davranmaktadır. Yani içlerinde istediğiniz ve merak ettiğiniz sorulara cevap bulmanız mümkündür.

er cikan askerligi bedelli askerlige cevirtmek

Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri

Askerlik hizmet tercih işlemleri genel bakımdan başvuru halinde karşınıza çıkacak sayfadır. Reelde veya online olarak karşınıza çıkacak müracaat sayfası talebiniz üzerine doldurulur. Er olmak istemeyen veya askerliğini bedelli yapmak isteyen adaylar için geçerli olan durumlardır. Tabii bu sayfada birde sınıflandırma dönem tercihleri bulunmaktadır. Bu önemli bir konudur. Burada tercih edilen aylar yazılır. Kura sistemine kalmanız halinde her biri devreye girecektir. Tabii bankaya veya belirtilen yerlere bedelli askerlik ücretini ödemeniz halinde geçerli olur.

Bedelli Askerliğin Rahatlığı

Bedelli askerliğin rahatlığı çoğu yönden ayrıcalıklıdır. Çünkü hayata 1-0 erken başlıyorsunuz demektir. Ayrıca rahatınızı bozmadan mevcut yaşam şartlarınıza devam ediyor olmanızın yanı sıra üzerinize binen yükümlülükten de kurtuluyorsunuz. Günümüzde pek çok kişi bu durumdan yararlanmış olup banka kredi ile askerliğini bedelli yapmayı tercih etmiştir. Hala da devam eden bu süreç günümüzde bir hayli zorlayıcı olabilmektedir. Çünkü bedelli askerliğin ödenek miktarları da giderek yükselmektedir. Memur maaşlarının kat sayıları hesap edilerek belirlense de birçok kişi için bu miktarlar zorlayıcı olabilmektedir. Fakat işe rahatlık yönünden bakarsanız bedelli askerlik yapmak demek hiç askere gitmemek anlamındadır. İşinizden gücünüzden geri kalmamak ta bu işin en cazip tarafıdır. Tek kötü yanı bedelli askerliğin ücretidir. Tabii onu ödemenin kolay bir yöntemi kredidir ama kredisiz paranız varsa daha rahatsınız anlamındadır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?