Doğru Hesaplama: Askerde Yol İzni Nasıl Hesaplanır?

askerde yol izni hesaplama

Askerde Yol İzni Nasıl Hesaplanır?

Doğru Hesaplama: Askerde Yol İzni Nasıl Hesaplanır? sorusuna cevap mı arıyorsunuz? Bu makale tam size göre.

Askeri hayatın zorluklarından ziyade askerlikte merak edilen izin durumlarıyla ilgili belli konularda öne çıkmaktadır. Bu konular arasında sıkça sorgulanan bir soru kalıbı olarak askerde yol izni nasıl hesaplanır sorusunu ele alabiliriz. Çünkü çok fazla sorgulanmakta olan bir konudur. Genel bakımdan çeşitli sebeplerle alınan kanuni ve zaruri izin hallerinde yol izni verildiği bilinir. Daha net ifade ile yol izninin verildiği durumlar aşağıdaki gibi belirtilir.

  • Hava değişimi sona eren askerlere
  • Firar durumlarında
  • İzin seçeneklerinde

Hava değişimlerine müteakip bulunan askerlerin birliklerine dağıtım sürecindeyse daha basit ifade ile dağıtılacaklarına birliklerine sevk edilme ve izne ayrılmış olmaları halinde yol izni de verilmektedir.

Yol izni nasıl hesaplanır sorusuna yönelik ise er ve erbaş hakları kapsamında şu bilgi yer alıyor. Memleket izinlerinde gidiş dönüş açısından bir kez, terhis iznine çıkma öncesinde daha önce yol izni kullanmamış olanlara sadece gidiş izni verilir. Kanuni izin haklarına göre yol izni sürekli verilen bir izin türü değildir. Zaruri olabilecek durumları içine aldığından 1 defaya mahsus verildiği bilinen bir izindir. Şehirlerarası km mesafesi hesaplanarak verilen bir izindir. Örnek verecek olursak; askerin gideceği yol 800 km ise 1 gün yol izni verilir. Km hesabında 801 km olursa 2 günlük yol izni verildiği bilinmektedir. Konuya dair yol izni hesap ederken 1 km’yi de hesap etmesinler diyebilirsiniz. Fakat bulunduğunuz yer asker ocağıdır. Vatani görevler için 1 km 1 güne denk geldiği için hesap etmektedirler. Bu yüzden izin hesaplamalarında yanlış bir şey düşünmemelisiniz.

  • 800 kilometreden az: 1 gün,
  • 800 km-1600 km arası: 2 gün
  • 1600 kilometreden fazla ise: 3 gün

askerde yol izni nasil hesaplama

6 Aylık Askerlikte İzin Süresi

6 aylık askerlikte izin süresi sorulan sorulardan biridir. İlk altı ayın izin hesaplaması aylık 1 güne tekabül edecek şekilde hesaplanır. Bu da 6 aylık askerlik süresinin toplamında 6 gün izin yapacağınız anlamına gelir. Kısa dönem askerlik olsa dahi birçok yönden önemli olduğu dile getirilen zamanlardır. İstenilen yemekleri tatmak veya istediğiniz gibi rahat davranacağınız bir günün sizin olması genel olarak izin süreleriniz anlamındadır. Kısaca 6 aylık askerlikte izin günü 6 gündür. 12 aylık askerlikte hesaplama farklıdır. İlk 6 ay için her aya 1 gün şeklinde hesaplanırken, 12 aylıkta ikinci altı aydan sonra her ay için 2 gün izin hakkı hesap edilmektedir. Bu izinlerin şafaktan düşürülmesi mümkündür. Tabii izin hakkını kullanmamak için dayanıklı olmak gerekir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?