Bedelli Askerlik Saç Kesimi Nasıl Olmalı?

bedelli askerlik sac kesimi olmali

Bedelli Askerlik Saç Kesimi Nasıl Olmalı?

Bedelli askerlik saç tıraşı, bedelli askerlik çıktığından bu yana nasıl olması gerektiği konusunda kafaları karıştırmaya devam etmektedir. Birçok forum ve sitelerde bu konuya ilişkin pek çok kullanıcı bedelli askerlik saç tıraşı ile ilgili yorumlarda bulunmaktadır.

Askerlik Saç Kesimi Nasıl Olmalı?

Askere gitmek ve askerliğini tamamlamak isteyen herkes kısa saçlara sahip olmalı ve saçlarını asker saç kesimi dediğimiz yönteme göre kesmelidir. Saçlarınız uzunsa, askeriye bu durumu hoş karşılamayacak ve hemen saçınızın kesilmesini isteyecektir. Uzun saçlar, hızlı yağ üretimi ve kolay bitler gibi birçok soruna neden olacaktır. Kısa saç sevmeseniz bile hijyen açısından saçlarınızı kısa kestirmelisiniz.

Asker tıraşı için berberinizden yanlardan iki numara, üstten üç numara kesmesini isteyebilirsiniz ya da asker olacağınızı söylerseniz berber saçınızı en doğru şekilde kesecektir.

Askerlik sac kesimi nasil olmali
Askerlik sac kesimi nasil olmali

Kısa saç askeri yönetmeliklere ve disiplin kurallarına uygundur.  Kısa saç kökleri örtmediği için daha az terler ve hijyeni ve temizliği kolaydır. Kısa saçlar çabuk yağlanmaz ve saç dökülme riski düşüktür. Bunlar kısa saçın avantajları olarak belirtilmektedir. Sağlık koşulları göz önüne alındığında ordunun neden kısa saça ihtiyacı olduğu açık.

Uzun saç askeri disipline uymaz, aynı zamanda bit veya pire kapabilirsiniz. Uzun saçların hijyeni ve temizliği çok zordur ve sık bakım gerektirir. Uzun saçlar yağlanmaya ve dökülmeye eğilimlidir ve en önemlisi birçok askerin aynı koğuşta yatması nedeniyle aynı koğuşta yatılan ortamda hava sirkülasyonu zayıf olur, solunum güçlüğü olur ve uyku kalitesi olumsuz etkilenebilir. Uzun saç ile askere gitmenin dezavantajları bunlar olacaktır. Bu nedenlerden ötürü uzun saç kullanımı askeriyede yasaktır.

Bedelli Askerlik Saç Tıraşı Nasıl Olmalı?

askerlik berber sac kesimi
askerlik berber sac kesimi

Bedelli askerlik saç kesimi yorumları, pek çok farklı görüşe yer vermektedir. Kişiler nasıl olması gerektiği yönünde kendi fikirlerini dile getirmiştir. TSK’ya uygun olarak hareket etmek en doğrusu olacaktır. Bu tip kafa karışıklığına son vermek adına saçı üçe vurmaya gerek olmadığını ve kısa, derli toplu bir saç kesiminin bedelli askerlik için yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Bedelli Askerlik Saç Kesimi İle İlgili Yapılan Yorumlar

Bedelli askerlik ile ilgili pek çok soru kafaları karıştırıyor. Bunların başında da saç tıraşının nasıl olması gerektiği yönünde bilgi kirliliği bulunması geliyor. Bedelli askerlik saç tıraşı ile ilgili pek çok foruma ya da siteye üye olan kişiler konu ile ilgili yorumlarını sizin için derledik.

Bedelli askerlik saç kesimi yorumları:

  • Kızlarsoruyor adlı site üzerinde bu konu ile ilgili olarak gizli bir üye “3 hafta askerlik için bunu yapma zorunluluğumuz var mı?” diye sormuş. Buna istinaden verilen cevaplar ise:

-“Böyle soru mu olur. Cumhurbaşkanın oğlu dahi olsan o sakal saç kesilmeli. Ben de bedelli askere gidiyorum bu arada” şeklinde Pastill adlı kullanıcı bir yorumda bulunmuştur.

-3 numara zorunlu değil diyorlar göze batmayacak şekilde kısa olsa da yetermiş, yanıtını “Soran” adlı kullanıcı vermiştir.

  • Ekşi sözlük üzerinde de “bedelli asker saç kestirmemeli” adı altında bir başlık açılmış olup pek çok üye konu ile ilgili yorumlarını paylaşmıştır. Bunlar arasında ise:

–  “mitsales” adlı ekşi sözlük yazarı, bedellilere özel birliklerin kurulması ve özel haklar verilmesi gerektiğini ve bunların arasında da saç ve sakalın serbest olması yer almasını dile getirmiştir.

asker tirasi hakkinda bilgi
asker tirasi hakkinda bilgi

– “elcapitol” adlı ekşi sözlük yazarı, sakalın önemli olmadığını ancak saçın serbest olması gerektiği yönünde görüşlerini bildirmiştir.

– “munecciman” adlı ekşi sözlük yazarı, yıllardır saçını uzattığını ve saçlarına yapmış olduğu masrafın pek çok kadından daha fazla olduğunu belirterek 21 gün için neden saçının kesilmesi gerektiği yönünde sorusunu yöneltmiş ve kesilmemesi yönündeki görüşünü dile getirmiştir.

-“ aşırı derecede serbest muhasebeci 2” rumuzlu ekşi sözlük yazarı ise yorumunda ülkenin dünyaca ünlü starı Tarkan’ın dahi askere gittiğinde saçlarını kestirip tıraşını olduğundan bahsederek bu başlığın gereksiz olduğunu yönünde görüşlerini yazmıştır.

– “hayaletciniz” rumuzlu ekşi sözlük yazarı ise daha fazla para vererek ne saç ne de sakal kestirmemek istediğini söylemiştir.

Bu ve bunun gibi birçok internet sitesi üzerinden konu ile ilgili farklı bakış açıları ve de bedelli askerlik saç kesimi yorumları bilgilerine ulaşabilir ve de okuyabilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?