Bedelli Askerlik Celp Dönemleri 2024: Sevk Tarihleri

bedelli askerlik celp donemleri2024

Bedelli Askerlik Celp Dönemleri 2024: Sevk Tarihleri

Bedelli Askerlik Celp Dönemleri 2024 yılı tarihleri 13 Ocak’ta belli oldu. Yazımızda size konuyla ilgili tüm detayları ileteceğiz. Anlayamadığınız ve sormak istediğiniz soruları yorumlardan iletebilirsiniz.

1. Celp ve Sevk Duyurusu:

2024 yılında bedelli askerlik statüsünde silahaltına alınacak yükümlüler için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Milli Savunma Bakanlığı, 25 Ocak 2024 tarihinde e-Devlet üzerinden ve askerlik şubelerinden duyuracağı sınıflandırma sonuçları ile adayları bilgilendirecek. Ancak, bu tarihten sonra bedelli askerlik hizmetinden vazgeçenlerin, tekrar müracaat hakları bulunmamaktadır.

Bedelli Askerlik Celp Dönemleri ve Sevk Tarihleri

Aşağıdaki sevk tarihleri, doğrudan sizin askerde olmanız gereken gün demek değil. Sevk tarihi 18 Nisan 2024 ise, yol izinleri vs ile birlikte +2 veya +3 gün sonra birliğe katılışınız olur.

Sevk Tarihleri

08 Şubat 2024

07 Mart 2024

18 Nisan 2024

16 Mayıs 2024

27 Haziran 2024

25 Temmuz 2024

22 Ağustos 2024

19 Eylül 2024

17 Ekim 2024

14 Kasım 2024

12 Aralık 2024

2. Başvuru ve Ödeme Tamamlayanlar: Bedelli Askerlik Sevk Tarihinde Değişiklik Yapılıyor mu?

2023 yılında bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuru ve ödemesini tamamlayan yükümlüler, 2024 yılında belirlenen celp ve sevk dönemlerinde bir aylık temel askerlik eğitimi almak üzere sevk edileceklerdir. Bu süreçte adaylar, talep etmeleri halinde celp ve sevk dönemlerinde değişiklik yapma imkanına sahiptir. Ancak, değişiklik talepleri belirlenen kontenjanlar dâhilinde ve sevk tarihinden 10 gün öncesine kadar yapılabilecek, bu süreçte en fazla 3 defa değişiklik hakkı tanınacaktır.

3. Celp ve Sevk Dönemlerinde Değişiklik Yapmak İsteyenler

Yükümlüler, e-Devlet “Askerliğim” uygulaması veya en yakın askerlik şubesinden celp ve sevk dönemi değişiklik taleplerini iletebileceklerdir. Ancak, tercih edilebilen celp ve sevk dönemleri anlık kontenjan durumuna bağlı olarak değişebileceğinden, adayların tercihlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları önemlidir. Temel eğitim planlaması yapılmayan veya kontenjanı dolu olan dönemler için tercih açılmayacaktır.

Bedelli askerlik ile ilgili sorular” başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

manisa aasehir bedelli askerlik yemin toreni

Bedelli Askerlik Celp Dönemleri: Ne Zaman Bedelli Askerliğe Gideceğim?

Sevk tarihleri, doğrudan sizin askerde olmanız gereken gün demek değil. Sevk tarihi 18 Nisan 2024 ise, yol izinleri vs ile birlikte +2 veya +3 gün sonra birliğe katılışınız olur. Sevk tarhilerinden yaklaşık 10 gün önce e-devlet üzerinden birliğe katılış tarihi ve diğer detaylar kesinleşecektir.

4. Sınıflandırma Celp ve Sevk İşlemleri: Ne Zaman Belgeleri Alacağım?

e-Devlet üzerinden yapılan celp ve sevk dönemi değişiklik taleplerinin gerçekleşip gerçekleşmediği, “Sınıflandırma Celp ve Sevk İşlemleri” veya “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” hizmetleri üzerinden takip edilebilecektir. Yükümlüler, sevk belgelerini tabi oldukları dönemden 10 gün öncesinden itibaren e-Devlet veya askerlik şubesinden alabileceklerdir.

5. Yasal Mazeretler ve Erteleme Durumları: Bedelli Askerlik Erteleme?

2023 yılında sevke tabi iken yasal mazeretleri nedeniyle 2024 yılına ertelenen yükümlüler, 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 9’uncu maddesi ve mülga 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun Geçici 55’inci maddesi kapsamında silahaltına alınacaklardır. Ancak, sevke tabi oldukları dönemde sevk evrakını almamak veya aldıkları halde birliklerine katılmamak gibi durumlar, bakaya işlemi ile sonuçlanacaktır.

bedelli askerlik 2024 sevk

6. Yol ve İaşe Bedeli Ödemeleri: Yol Ücretleri Ne Zaman Ödenecek?

Yükümlülere, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ve eğitim birliği arası esas alınarak yol ve iaşe bedeli ödenecektir. Bu ödemeler, kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden veya PTT kartı ile PttMatiklerden alınabilecek.

bedelli askerlikte bir gun nasil gecer askerkolisi banner

7. Banka Hesapları ve Kartları:

Yükümlüler, askerlik hizmetleri süresince kullanmak üzere banka kartları bulunmuyorsa herhangi bir banka şubesine başvurarak hesap açtırabilecek ve banka kartı temin edebileceklerdir.

Bu yeni duyurular, bedelli askerlik hizmetine katılacak adaylar için önemli bilgiler sunmaktadır. Yükümlüler, belirtilen tarihleri ve süreçleri yakından takip ederek, askerlik hizmetlerini daha kolay ve sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirler.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?