Bedelli Askerlik Başvuru Tarihleri

Bedelli Askerlik Başvuru Tarihleri

Bedelli Askerlik Başvuru Tarihleri – Bedelli askerlik, askerlik hizmetini 6 ay yerine getirmek istemeyen yükümlülerin, belirli bir bedel karşılığında askerlik hizmetini 28 günlük temel eğitimi tamamlayarak gerçekleştirebilmelerini sağlamakta ve ülkemizde 2015 yılından beri uygulanmaktadır.

Bedelli askerlik başvuru tarihleri, Milli Savunma Bakanlığı tarafından her yıl duyurulmaktadır. 2024 yılı için bedelli askerlik tarihleri 8 Ocak-29 Aralık 2023 tarihleri arasında olurken, bu tarihler arasında başvuruda bulunmayan yükümlüler, bedelli askerlik hakkından yararlanamamaktadır.

Ayrıca bedelli askerlik ücretleri güncel memur aylık katsayısının 240.000’e çarpımı ile belirlendiği için, askeri ücrete yapılan zamlar nedeniyle yıl içerisinde iki farklı bedelli askerlik ücreti ile karşılanabilmektedir.

Özellikle bu nedenle iki ayrı dönemde bedelli askerlik başvuruları 8 Ocak – 29 Aralık 2024 tarihleri arasında yapılabilmektedir. İlk dönem başvuru tarihleri 8 Ocak – 30 Haziran 2024 arası olurken, ikinci dönem başvuru tarihleri ile yeni zam ile birlikte 1 Temmuz – 29 Aralık 2024 arasında olmaktadır.

Bedelli Askerlik Başvuru Süreci

Bedelli askerlik başvuru işlemleri, e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden yapılabilmektedir. Gerekli şartları karşılayan ve askerlik çağına gelmiş olan kişiler, askerliğini bedelli olarak yerine getirmek istemeleri halinde bedelli askerlik başvuru süreci hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir.

E-Devlet üzerinden bedelli askerlik başvurusu yapmak için şu adımların takip edilmesi gerekmektedir.

 • E-Devlet’e giriş yapın.
 • Ana sayfanın üst kısmında yer alan arama motoruna tıklayın.
 • İlgili alana “Askerliğim” yazın ve çıkan sonuca tıklayın.
 • Ardından açılan sayfada “Yoklama Dönemi” seçeneğine tıklayın.
 • Yoklama başvurusu için ilgili bilgileri doldurun.
 • Ardından aile hekiminize giderek askerlik muayenesinden geçin.
 • Askerlik için herhangi bir sağlık engeliniz olmaması durumunda işleme devam edebilirsiniz.
 • Muayenenin ardından e-devlet üzerinden tekrar “Askerliğim” sayfasına gidin.
 • Buradan “Bedelli Askerlik Başvurusu” bağlantısına tıklayın.
 • Açılan sayfada gerekli bilgileri doldurarak başvurunuzu tamamlayın.

Başvuru ücreti, başvuru tarihinden itibaren iki ay içinde ödenmelidir ve ödeme gerçekleştirildikten sonra kişiler başvuru işlemlerini tamamlamış olmaktadır. Bedelli askerlik başvuru sonucu, başvurunuzu tamamladıktan sonra e-Devlet üzerinden öğrenilebilmektedir.

Bedelli Askerlik Başvuru Tarihleri
Bedelli Askerlik Başvuru Tarihleri

Bedelli Askerlik Başvurusu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bedelli askerlik başvurusunda bulunacak olan yükümlülerin özellikle aşağıdaki hususlarda dikkatli olması gerekmektedir.

 • Bedelli askerlik başvurusu başvuru yılının son mesai günü, mesai bitimine kadar yapılabilmektedir.
 • Bedelli askerlik başvurusu yapan yükümlüler, başvuru tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalmamış olmalıdır.
 • Bedelli askerlik başvurusu yapan yükümlülerin başvuru ücretini başvuru tarihinden itibaren iki ay içinde ödemesi gerekmektedir.
 • Yükümlüler başvurularının kabul edilmesi halinde, belirlenecek celp ve sevk döneminde askerlik hizmetini yerine getirmektedir.

Her İsteyen Bedelli Askerlik Yapabilir Mi?

Her isteyen bedelli askerlik yapabilir mi? Sorusu, özellikle kimlerin bedelli askerlik yapabileceğini öğrenmek isteyen kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Bedelli askerliğe başvurabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır.

Tüm bu şartları sağlayan kişiler, bedelli askerlik başvurusunda bulunabilmektedir. Bedelli askerlik başvuru şartları şunlardır.

 • Askerlik çağına girmiş olmak
 • Fiilî askerlik hizmetine başlamamış olmak
 • Yoklaması olmayan yükümlüler için başvuru öncesinde sağlık muayenelerini tamamlayarak “Askerliğe Elverişlidir” raporuna sahip olmak
 • Kura veya sınıflandırma işlemine kadar bedelli askerlik hakkından vazgeçmemek
 • Bedelli askerlik müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde bedelli askerlik ödemesini yapmak
Bedelli Askerlik Başvuru Tarihleri
Bedelli Askerlik Başvuru Tarihleri

Askere Eksiksiz Bir Şekilde Gidin

Asker Kolisi, askere gitmeye hazırlanan kişilerin askerde ihtiyaç duyduğu tüm ekipman ve malzemeleri en uygun fiyatlarla ve en kaliteli seçeneklerle sunarak, askerlik sürecini rahat bir şekilde geçirmelerini sağlamaktadır. Askeri malzeme tedariği ve satışı konusunda öncü konumda bulunan Asker Kolisi ile her ihtiyaca ve bütçeye uygun asker setlerini bulabilir ve aynı gün kargo ile kısa sürede ürünlerinize kavuşabilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?