Yeni Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

bedelli askerlik basvurusu edevlet

Bedelli askerlik başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, Türk Silahlı Kuvvetli bünyesinde silah altına alınmak için başvuruları takip ediyor. 16 ve 31 Temmuz tarihleri arasında bedelli askerlik başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Milli Savunma Bakanlığı’nın belirlediği koşullarda bedelli askerlik başvurusu yapabilirler. Yoklaması olan ya da olmayan kişiler yedek subay, yedek astsubay, er ve erbaş yükümlülükleri olanlar e-devlet üzerinden ya da askerlik şubelerine giderek başvurularını tamamlamaktadır.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen takvim doğrultusunda bedelli askerlik başvuruları  Temmuz 2019 tarihinde başladı. 31 Temmuz 2019 tarihine kadar devam edecek olan bedelli askerlik başvuruları için vatandaşlar askerlik şubelerinden başvuru yapabilirler. Ayrıca e-devlet üzerinden de başvuru yapmak mümkün. Bunun için öncelikle e-devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT aracılığıyla e-devlet şifresi alabilirler.

E-devletten Bedelli Askerlik Başvurusu Adımları

1.) TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlete giriş yapmak gerekmektedir. Şifresi olmayan vatandaşların PTT aracılığı ile şifre alması ve o şifreyle giriş yapması gerekmektedir.

2.) Ardından arama alanına Milli Savunma Bakanlığı yazılması gerekmektedir.

bedelli askerlik basvuru asal

3.) Sıralanan Milli Savunma Bakanlığı hizmetlerinden ASAL Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama (askerlik hizmet tercih hizmetleri) sekmesinin seçilmesi gerekmektedir.

4.) Bu sekmeye tıklandığında iki seçenek karşınıza çıkacaktır. Bunlardan Bedelli Askerlik Yapma İsteği butonunu tıklayarak Devam Et demeniz gerekmektedir.

bedelli basvurusu e devlet

5.) Bu işlemler tamamlandıktan sonra bedelli askerlik için gereken ücret yatırılabilir.

bedelli askerlik basvuru odeme

2019 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadardır?

2019 yılında bedelli askerlik ücreti 33.230 (otuz üç bin iki yüz otuz) TL şeklinde belirlenmiştir. Bu ücret Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankasına yatırılacağı gibi, PTT şubeleri ya da mal müdürlüklerine de yatırılabilmektedir. Döviz hesabı ile ise 2019 bedelli askerlik ücreti 5.442 (beş bin dört yüz kırk iki) Avro’dur.

2019 Bedelli Askerlik Kuraları Ne Zaman Çekilecek?

Bedelli askerlik başvuruları bilindiği üzere 16 Temmuz 2019 tarihinde başlamış ve 31 Temmuz 2019 tarihinde bitecektir. Bedelli askerlik tarihlerinin belirlenebilmesi için çekilecek kura ise 2020 yılının Ocak ayında çekilecektir. Kura çekildiği tarihte de vatandaşlara duyurulacaktır. Bedelli askerlik başvurusu yapan hak sahipleri ise 2020 Mart ayından itibaren teslim olmaya başlayacaklardır.

2019 bedelli askerlik ücretleri Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten yani 26 Haziran 2019’da bu tarihte dahil olmak üzere yoklama kaçağı ya da saklı durumda olanlar ödeme işlemini 1 Kasım 2019 tarihine kadar gerçekleştirmelidir. Bu durumlar haricindeki diğer bedelli askerlik başvurusu yapmış vatandaşlarımız ise 31 Aralık 2019 tarihine kadar ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bedelli askerlik başvurusu yapmış ve ücretini yatırmış olan vatandaşlar Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirilen kura sonucuna göre belirtilen tarihlerde ve belirtilen yerde Milli Savunma Bakanlığı’nca belirlenen süre boyunca askerlik görevlerini yerine getireceklerdir.

Yeni Bedelli Askerlik Ücreti, Kura Tarihi ve Başvurular

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?