Bakaya Kalmak Nedir?

bakaya kalmak

Askerlik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm erkek bireyler için bir vatan borcudur. Bu yüzden belli yaşa gelen tüm erkekler askerlik şubelerine giderek bu yükümlülüklerini yerine getirmek üzere başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Askerlikle alakalı olarak pek çok kavram vardır, bu kavramlardan birisi de bakaya durumudur. Peki ama nedir bu bakaya durumu nasıl olur ve bakaya durumuna nasıl düşülür gibi temel soruları sizler için cevaplandıracağız.

Bakaya durumu, kişi eğer son yoklamasını yaptırarak askere çağrılması halinde birliğine teslim olmazsa o zaman bu kişi bakaya durumuna düşmüş demektir. Yani belirlenen tarihte askerlik hizmetini yapmak üzere başvuruda bulunmamış anlamına gelir. Bu yüzden bakaya durumu ortaya çıkar. Bakaya durumu kişinin askerliğini tehlike altına atmaktadır, bu yüzden olası bakaya durumu ile karşı karşıya kalmamak adına en kısa zamanda sizler de başvuruda bulunarak bu konuda bakaya durumunun ortaya çıkmasını engellemeniz gerekmektedir.

Bakaya Durumu: Eğer Rapor Yoksa…

Bakaya Kalmak NedirBaşka bir tabir ile bakaya durumu askere gitme döneminde yaşanan aksaklık olarak tanımlamak da mümkündür. Askere gitmeniz gereken dönemi kaçırarak iki dönem arasında kalıp bir sonraki dönem ile askere gönderilme durumuna bakaya durumu adı verilmektedir. Bakaya durumu ile karşı karşıya kalan kişilerden rapor ve savunması istenir. Eğer ki rapor yoksa ve kişinin savunması tatmin edici değilse, savcı bu konuda kovuşturma açarak olayı derinlemesine incelenmesi için çalışma başlatır. Bu yüzden bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka sizler de en yakın süre içinde askerlik şubesine giderek tecil durumunuzu kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Askerlik ile ilgili olarak yaşadığınız bakaya sorunu başta olmak üzere tüm aklınıza gelen soru ve yorumları bu sayfa üzerinden yazarak anında cevap bulabilirsiniz. Soru ve görüşleriniz bizim için her zaman çok değerlidir, sizler de anlık olarak sorularınıza cevap bulmak hızlı şekilde aklınızdaki soruları aydınlığa kavuşturmak istiyorsanız hemen bizi arayarak bu konuda detaylı bilgiye erişebilirsiniz.  Dilekçe, savunma ve diğer konular hakkında web sitemiz sizlere en doğru bilgiyi sunmak için uzman kişilerin cevaplarını sizlerle paylaşacaktır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?