Askeri Kuvvetler ve Görevleri: Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri

Askeri Kuvvetler ve Gorevleri Kara Hava ve Deniz Kuvvetleri

Askeri Kuvvetler ve Görevleri: Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde farklı kuvvetler mevcuttur. Her kuvvetin farklı birim ve görev alanları olsa dahi görev ve sorumlulukları ortaktır. Aynı amaçlar için çalışırlar. Askeri kuvvetler, ülke güvenliğinin her alanda korunup sağlam temeller atılması adına kurulmuştur. Bu kuvvetlerin belli başlı görevlerini şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Ulusal Savunma: Ülke bütünlüğü ve bağımsızlığını korumakla görevli olan askeri kuvvetler, bu uğurda gerekirse savaşırlar. Dış tehditlere karşı ulusal savunma, askeri birliklerde son derece önemlidir.
 • İnsani Yardım ve Müdahale: Askeri kuvvetler, insani problemler ve doğal afetler karşısında çok hızlı bir şekilde koordine olarak müdahalede bulunmalıdırlar. Acil durumlarda lojistik destek ve kurtarma konusunda yetkin olan askeri kuvvetler, bu gibi durumlarda son derece planlı çalışırlar.
 • Siber Güvenlik: Her geçen gün daha fazla artan siber saldırılar karşısında askeri kuvvetler bu saldırıları engellemek ve siber güvenliği sağlamak ile de görevlidir.
 • Uluslararası Barış: Savaş haricinde barış politikalarını korumak ve desteklemek ile görevli olan askeri kuvvetler, bu operasyonlara katılırlar. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği gibi görevli ve yetkili kuruluşlar vasıtasıyla bu operasyonlara dahil olurlar.

Yukarıda belirttiğimiz ortak görevlere sahip olan ancak bulunduğu bölümler sebebiyle ayrılan askeri kuvvetler, her alanda varlıklarını sürdürürler. Bu kuvvetler şu şekildedir; Deniz Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri. Bu kuvvetlerin ayrı ayrı görevleri de vardır. Tüm kuvvetleri ayrı ayrı ele alabiliriz.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Denizler üzerindeki güvenliği sağlamak ve korumak, ulusal savunmayı sağlamak gibi birçok görevi bulunan deniz kuvvetleri komutanlığı, genel bir tabirle ülkemizde denizlerini korumakla görevlidirler. Yukarıda belirtilen ortak görevlerin haricinde deniz kuvvetleri komutanlığının kendi kuvvetine özel belirli görevleri de vardır. Bu görevleri detaylandıracak olursak şu şekilde anlatabiliriz;

 • Deniz Gücünün Korunması: Deniz kuvvetleri komutanlığının en temel görevi deniz gücünün korunmasıdır. Ülkenin deniz sınırlarını ve denizdeki çıkarları korumakla görevlidirler. Bunun haricinde deniz yoluyla güvenliği tehdit eden veya edebilecek her türlü tehlikeye karşı hazır ve donanımlı olmalıdırlar.
 • Amfibi Operasyonlar: Deniz kuvvetleri, kıyı bölgelerine asker çıkarmak ve stratejik olan noktaları hakimiyet altına almak için amfibi operasyonlar düzenlerler.
 • Deniz Gözetleme: Düşmanın deniz üzerindeki hareketini izleyerek istihbarat toplamak adına denizlerde keşif ve gözetleme yapmak ile görevlidirler.
 • Deniz Savaşları: Deniz kuvvetleri, bir tehdit ve saldırı anında düşman gemilerine ve kıyı hatlarına saldırabilirler. Bu saldırının amacı, düşmanın deniz üstünlüğünü engelleyip ulusal güvenliği sağlamadır.

ships 1018 1280

Kara Kuvvetleri Komutanlığı

Temelde ülkenin toprak bütünlüğünü korumak ve savunmakla görevli olan kara kuvvetleri komutanlığı, dış tehditlere karşı güçlü bir savunma sağlamak amacıyla kurulmuştur. En geniş yetki ve görevleri olan bu komutanlığın ortak görevler dışında görevleri şu şekildedir;

 • Toprakları Korumak: Kara kuvvetleri komutanlığı, ülkenin toprak bütünlüğünü korumanın yanı sıra var olan mevcut topraklarımızı da savunmakla görevlidir. Bu hususta yapılan bir saldırıya karşı hazır olmalı ve ülke güvenliğini sağlamalıdırlar.
 • Sınır Güvenliği: Kara kuvvetleri komutanlığı, mevcut sınırlarımızı olası her güvenlik tehdidine karşı korumakla görevlidirler.
 • Terörle Mücadele: Terörle mücadele hususunda kara kuvvetleri komutanlığının önemi ve yeri son derece büyüktür. Bu mücadele görevi sınırlarımızın korunmasında büyük yer tutar.
 • Kara Savaşları: Düşman saldırılarına karşı kara kuvvetleri komutanlığı, savunma yapmakla görevlidirler. Bu savunma, toprakların ve milli güvenliğin korunması açısından önemlidir.

pexels pixabay 87772

Hava Kuvvetleri Komutanlığı

sdsaas

Hava kuvvetleri komutanlığı, temel görevi havadan tüm saldırılara karşı hazır ve donanımlı olmaktır. Tüm kuvvetlerde olan ortak görevlerinin yanı sıra kendi alanına özel farklı görevleri de vardır. Bu görevleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hava Hakimiyeti Sağlama: Ülkenin hava sahasını kontrol etmek ve düşman saldırılarına karşı korumakla görevli olan hava kuvvetleri komutanlığı, hava saldırılarını önlemede önemli yer tutar. Havadaki hakimiyeti sağlamak ve korumak askeri operasyonlarda güvenliği sağlar.
 • İstihbarat ve İzleme: Hava kuvvetleri komutanlığı hava sahasını izler, istihbarat toplayıp potansiyel tehditleri takip ederek gereken önlemleri almakla görevlidir.

Genel olarak havada olan hakimiyeti sağlayarak, mevcut hava sahalarımızı tüm tehditlere karşı korumakla görevli hava kuvvetleri komutanlığı, ülkemizin güvenliğini hava sahalarından korurlar. Tüm askeri kuvvetlerde olduğu gibi hava kuvvetlerinin de temel güvenliği ulusal güvenliği sağlamak ve var olan güvenliği korumaktır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?